REKLAMA

Polscy operatorzy niosą pomoc Ukrainie. Darmowe startery i roaming bez opłat

Polscy operatorzy telefonii komórkowej pomagają Ukrainie. Sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play już w weekend rozdawały startery uchodźcom, a teraz włączyły darmowy roaming.

28.02.2022 16.51
Darmowe startery dla obywateli Ukrainy
REKLAMA

pomoc obywatelom Ukrainy, którzy po ataku Rosjan pod wodzą dyktatora i zbrodniarza wojennego Władimira Putina, włącza się cała Polska, w tym twórcy gier oraz telekomy. Już w pierwszym dniu inwazji Rosji na naszego sąsiada sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play włączyli na polskich kartach SIM pakiety darmowych minut na rozmowy do Ukrainy i dodatkowe pakiety danych. W weekend rozpoczęli akcję rozdawania uchodźcom starterów, a to nie koniec.

REKLAMA

Już wszystkie polskie sieci komórkowe znoszą opłaty za roaming abonentom sieci Vodafone Ukraine.

Na zniesienie opłat za roaming dla obywateli Ukrainy w pierwszej kolejności już wczoraj zdecydował się Orange. W sukurs pomarańczowym poszły mu Plus, Play oraz T-Mobile. Jest przy tym spora szansa na to, że możliwość korzystania z Ukraińskich kart SIM w Polsce bez obawy o dodatkowe koszty rozszerzy się również o pozostałe dwie infrastrukturalne sieci komórkowe z tego kraju, czyli Kyivstar i Lifecell.

Dzięki tej zmianie w rozliczeniach międzyoperatorskich obywatele Ukrainy, którzy mają karty SIM sieci Vodafone, nie będą musieli się obawiać, że zostaną bez dostępu do internetu na ternie Polski. Pozwoli im to dalej kontaktować się z bliskimi oraz wolontariuszami z naszego kraju, którzy pomagają w znalezienia schronienia uchodźcom.

Polscy operatorzy sami poniosą koszt udostępnienia usług głosowych oraz transmisji danych posiadaczom kart SIM z Ukrainy, ale wymagało to stworzenia przez sieć Vodafone osobnej oferty dla jego klientów. Jak podaje telko.in, pierwsza taka oferta już jest. W pakiecie można korzystać z bezpłatnych rozmów przychodzących, do tego dochodzi 60 minut wychodzących oraz 400 MB transferu.

Pierwszy taki pakiet jest darmowy na 30 dni, a każda następna aktywacja kosztuje 100 hrywien, czyli w przeliczeniu 14 zł. Do tego można wykupić osobno pakiet na SMS-y (15 hrywien za 15 sztuk) oraz pakiet na rozmowy wychodzące do innych krajów (50 hrywien za 1 min.). Możliwe jednak, że pojawią się jeszcze inne pakiety tego typu. Jeśli macie możliwość, poinformujcie o tym uchodźców.

Aktualizacja: Orange podaje, że zniósł opłaty roamingowe również dla klientów sieci Lifecell Ukraine.

Na tym wsparcie ze strony operatorów się nie kończą.

Orange Polska poinformował, że zapewnia schronienie i opiekę ponad 200 osobom w swoim ośrodku szkoleniowym, gdzie mają zapewnioną pełną opiekę, dostęp do internetu oraz salę zabaw dla dzieci. Firma wspiera też służby i organizacje koordynujące pomoc dla uchodźców. Pomarańczowa sieć we współpracy z T-Mobile wzmocniła też zasięg w okolicy granicy z Ukrainą, a zwiększona pojemność sieci ma zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii.

Warto przy tym zaznaczyć, że wspomniane wcześniej startery rozdawane uchodźcom z Ukrainy to nie są zwykłe startery z kiosku. Orange podaje, że jego wolontariusze, którzy pomagają w rejestracji numerów, rozdali już 5 tys. kart SIM, które umożliwiają na miesiąc darmowych rozmów w Polsce, miesiąc darmowego wysyłania wiadomości SMS i MMS w Polsce, 100 minut do wydzwonienia na numery z Ukrainy oraz 30 GB internetu.

Grupa Polsat, Plus i Fundacja Polsat przeznaczą 5 mln zł dla dzieci z Ukrainy.

Spółki z Grupy Zygmunta Solorza zdecydowały się wesprzeć w wymierny sposób uchodźców z zaatakowanego przez Rosję kraju w ramach inicjatywy „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy”. Telewizja Polsat, sieć Plus, platforma Polsat Box, Netia oraz ZE PAK zobowiązały się do przekazania na start łącznie 5 milionów złotych w ramach zbiórki poprzez Fundację Polsat.

REKLAMA

Grupa Cyfrowy Polsat zaznacza, że już teraz trzeba dzieciom zapewnić schronienie, a na dalszym etapie będzie im potrzebne wsparcie psychologiczne. Do tego dochodzi opieka pediatryczna oraz uruchamianie zajęć opiekuńczo-wychowawczych, na co potrzeba będzie środków finansowych.

Osoby chętne do wsparcia Fundacji Polsat w jej działaniach na rzecz ukraińskich dzieci mogą wpłacać środki bezpośrednio na jej konto bankowe 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy”. Opórcz tego można zrobić przelew z wykorzystaniem BLIK-a na numer telefonu 885 219 256.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA