REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Komunikator Telegram ratuje życie. Jest niczym centrum informacyjne dla mieszkańców Ukrainy

Trwająca od 5 dni inwazja Rosji na Ukrainę wyraźnie pokazuje jak technologie XXI wieku zmieniły świat, a tym samym współczesne pole walki. Wykorzystanie internetu, mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych okazuje się niezwykle skutecznym orężem w ręku pozornie słabszej Ukrainy, która musi odpierać atak potężnej armii rosyjskiej. Komunikator Telegram pełni tutaj niezwykle istotną rolę.

01.03.2022
10:00
Telegram ratuje życie Ukraińcom
REKLAMA

Internetowych wymiarów rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest wiele. Marcin opisał już TikTokowy wymiar wojny, a Szymon opisał działania grupy hakerów Anonymous, którzy znaleźli sposób na przekazanie informacji o prawdziwym obrazie inwazji mieszkańcom Federacji Rosyjskiej. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na to, jak w trakcie inwazji mieszkańcy korzystają z jednego z popularnych komunikatorów internetowych - Telegramu.

REKLAMA

Okazuje się bowiem, że władze ukraińskie wykorzystują kanały na Telegramie do przekazywania mieszkańcom Ukrainy najważniejszych informacji i ostrzeżeń, które mogą uchronić ich przynajmniej w jakimś stopniu przed niebezpieczeństwem.

Na kanale prowadzonym przez Radę Najwyższą Ukrainy (w języku ukraińskim i angielskim) niemal przez 24 godziny na dobę publikowane są oświadczenia prezydenta Zelenskiego oraz najwyższych władz Ukrainy.

 class="wp-image-2069497"

Oprócz tego, dzięki temu, że jest to zweryfikowane konto, publikowane są tam informacje wymagające natychmiastowej reakcji, np. poszukiwanie osób, które mogą być niebezpieczne i pracować dla rosyjskiej armii.

telegram-ukraina class="wp-image-2069467"

Na tym samym kanale znajdziemy także informacje pozwalające odróżnić sprzęt wykorzystywany przez Ukraińców od sprzętu używanego przez armię rosyjską, np. jak odróżnić barwy helikoptera ukraińskiego od rosyjskiego.

 class="wp-image-2069470"

Co jednak najważniejsze, przez całą dobę na kanale pojawiają się informacje o spodziewanym ataku na poszczególne miasta. Zarówno wieczorami, w nocy, jak i nad ranem pojawiają się krótkie informacje typu:

  • Mieszkańcy Kijowa, natychmiast do schronów.
  • Uwaga! Ostrzeżenie przed nalotem na Charków. Prosimy udać się do schronów.
 class="wp-image-2069479"

Dzięki funkcji wyświetlającej liczbę osób, które zobaczyły daną informację widać wyraźnie, że mieszkańcy Ukrainy licznie śledzą konto. Część ostrzeżeń wyświetlana jest przez setki tysięcy osób w ciągu zaledwie kilku minut. Całkiem możliwe, że konto na Telegramie w ten sposób uratowało wielu ludziom życie.

Kiedy chwilowo jest spokojniej, administratorzy kanału umieszczają pożyteczne informacje, w których pokazują jak uchronić się przed fejkami, których w cyberprzestrzeni Ukrainy jest cały ogrom.

 class="wp-image-2069482"
REKLAMA

Władze Ukrainy, które nie były przygotowane na tak potężną inwazję ze strony swojego sąsiada, wykorzystują Telegram, ale i pozostałe media społecznościowe absolutnie fenomenalnie. Stały, bezpośredni regularny kontakt z mieszkańcami Ukrainy ze strony przedstawicieli władzy, w tym szczególnie prezydenta Zeleńskiego z pewnością pozwala utrzymać wysokie morale zarówno mieszkańców, jak i wojska ukraińskiego. Pozostaje mieć nadzieję, że tak będzie aż do momentu wypchnięcia okupantów z terytorium kraju i ostatecznego zwycięstwa nad zdemoralizowaną, chaotyczną, aczkolwiek wielką armią najeźdźczą.

Zdjęcie główne: wichayada suwanachun

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA