Zdjęcie dnia: Potężna plama na Jowiszu. Jest na co popatrzeć
Ganimedes to największy księżyc w Układzie Słonecznym. Doskonale to widać na zdjęciu wykonanym w maju 2019 r. przez sondę Juno.
Kevin M. Gill, który zajmuje się obróbką zdjęć przesłanych na Ziemię przez sondy i łaziki kosmiczne opublikował właśnie zdjęcie, które zostało wykonane przez krążącą wokół Jowisza sondę Juno podczas dwudziestego bliskiego przelotu w pobliżu planety. Podczas tego okrążenia sonda zbliżyła się do szczytów chmur na odległość zaledwie 14 800 km.
O ile zdjęć Jowisza sonda Juno przysłała na Ziemię już tysiące, to takich zdjęć jak poniższe jest znacznie mniej. Konfiguracja układu Jowisza w momencie wykonania zdjęcia sprawiła, że na powierzchni Jowisza udało się zarejestrować potężny, rozciągnięty cień Ganimedesa, jego największego księżyca.
Mamy tutaj zatem na zdjęciu cień największego księżyca Układu Słonecznego padający na szczyty chmur największej planety Układu Słonecznego.
Ganimedes jest większy od Merkurego. Rozmiary planet i księżyców Układu Słonecznego:
- Promień Ziemi: 6 371 km
- Promień Księżyca: 1 737 km
- Promień Jowisza: 69 911 km
- Promień Ganimedesa: 2 634 km
- Promień Merkurego: 2 439 km
Mamy tutaj zatem do czynienia z prawdziwymi kolosami. Jowisz jest planetą o rozmiarach dziesięciokrotnie większych od Ziemi, a Ganimedes jest księżycem większym od najmniejszej planety Układu Słonecznego.
Sonda Juno dotarła krąży wokół Jowisza od 2016 roku. Dzięki swojej eliptycznej orbicie sonda na zmianę oddala się od Jowisza, aby powrócić i w peryjowium swojej orbity przelatywać tuż nad szczytami chmur największej planety Układu Słonecznego. W ten sposób sonda bada atmosferę planety w każdej skali, przygląda się Wielkiej Czerwonej Plamie oraz innym cyklonom bezustannie przemieszczającym się w atmosferze planety, jednocześnie tylko na krótki czas wystawiając się na działanie silnego promieniowania w bezpośrednim otoczeniu Jowisza. Aktualnie sonda bada Jowisza okrążając go po orbicie biegunowej, dzięki czemu Juno jako pierwsze może dokładnie przyjrzeć się biegunom planety.
Ganimedes to nazwa, która wciąż jest mało rozpowszechniona wśród szerokiej opinii publicznej. Możliwe jednak, że ten fascynujący księżyc wejdzie za jakiś czas do mainstreamu. Szansę na to daje sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), która w latach trzydziestych najpierw będzie krążyła wokół Jowisza wykonując bliskie przeloty w pobliżu galileuszowych księżyców Jowisza takich jak Ganimedes, Europa i Kallisto, a następnie wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa, skąd będzie szczegółowo badała i fotografowała jego powierzchnię. Zdjęcia powierzchni księżyca innego niż Księżyc, z pewnością przyciągną uwagę nie tylko miłośników astronomii.