REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Telefon dla seniora. Komórkowy, z klapką, dotykowy, a może smartfon? Jaki wybrać?

Jaki telefon dla seniora wybrać? Są modele z internetem, z klapką, dotykowe, a nawet smartfony. Sprawdź nasz ranking najlepszych telefonów komórkowych dla seniorów.

05.02.2022
11:19
Jaki telefon dla seniora wybrać: komórkowy, z klapką, dotykowy?
REKLAMA

Niedawny Dzień Babci i Dziadka to dobra okazja, aby porozmawiać o technologiach dla osób starszych, w tym telefonach dla seniorów. Z danych sprzed pandemii, z 2018 roku, które dostarczył w 2021 Główny Urząd Statystyczny, wynika, że zaledwie 30 proc. seniorów (w wieku 65 lat i więcej) korzystało z internetu w czasie 3 miesięcy poprzedzających badanie. To niewiele. Co z resztą? Śmiało możemy założyć, że powstrzymywali się ze względu na strach przed technologią – często zresztą tłumaczony, że sieć czy telefon komórkowy z dostępem do internetu jest im niepotrzebny. Doskonale jednak wiemy, że bez smartfonów czy komputerów trudno się dziś obejść, co potwierdziła pandemia. Internet to dostęp do urzędów, lekarzy i bliskich.

REKLAMA

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Mając na uwadze ten strach przed technologią, często skrywany i marginalizowany hasłem "a komu to potrzebne?", należy zastanowić się, jaki telefon dla seniora będzie przydatny. Wbrew pozorom wybór jest całkiem spory i kluczowe jest określenie, do czego ma być urządzenie wykorzystywane. Czy tylko do dzwonienia i ewentualnie wzywania pomocy, czy może ma być zachętą do wkroczenia w świat nowych technologii? Czy ma być możliwie jak najprostszy w obsłudze, niczym dawne telefony stacjonarne, czy może ma stawiać na bardziej współczesne rozwiązania i przyzwyczajać użytkownika do dotykowego ekranu? Trzeba to przedyskutować z przyszłym właścicielem telefonu, pamiętając, że to on ma go używać. Byłoby świetnie, gdyby wszyscy mogli w pełni wykorzystać możliwości dotykowego ekranu i pobierać interesujące ich aplikacje, ale nic na siłę.

Telefon komórkowy dla emeryta: prosty i tani

Bardzo często są to najważniejsze czynniki, które decydują o zakupie telefonu komórkowego dla seniora. Prosty, czyli taki, którego obsługa nie sprawia wielkich problemów. Zwykle mówimy więc o aparacie posiadającym standardową klawiaturę – taką, jaką miały telefony komórkowe jeszcze kilkanaście lat temu. Tego typu urządzenia mają przede wszystkim niewielki, ale czytelny ekran, za to większą część obudowy telefonu zajmują duże, funkcjonalne przyciski. Dzięki temu osoby mające problemy ze wzrokiem - i z precyzją - bez problemu mogą wcisnąć interesujący je przycisk.

W przypadku takich telefonów komórkowych równie ważna jest bateria pozwalająca na długi czas pracy bez ładowania oraz wytrzymałość, dzięki czemu sprzęt nie zepsuje się nawet wtedy, gdy upadnie na ziemię lub też telefon zostanie zalany. Oczywiście im droższy model, tym często lepsze materiały zostały użyte do jego produkcji. Inaczej sprawa ma się z baterią - przeważnie większość dostępnych telefonów komórkowych będzie długo pracować bez konieczności przypięcia do kabla. Mały ekran i brak skomplikowanych funkcji sprawiają, że nie ma co "zjadać" akumulatora.

Prosty telefon dla seniora: babci lub dziadka. Jaki wybrać?

Mimo że telefony te mają spełniać raczej podstawowe funkcje, znajdziemy w nich takie ułatwienia jak bluetooth, radio FM, kalendarz, latarka, odtwarzacz audio czy nawet aparat. Warto zwrócić uwagę, czy komórka posiada przycisk SOS. To specjalna funkcja pozwalająca wybrać numery alarmowe, pod które telefon automatycznie zadzwoni, gdy zostanie wciśnięty klawisz. Dzięki temu od razu użytkownik może zasygnalizować problem bądź wypadek, bez konieczności odszukiwania bliskich w kontaktach telefonu.

Mniej istotną rolę w tradycyjnych komórkach odgrywa ekran, jak i jego rozdzielczość. Po prostu ma wyświetlać konkretne treści, nie będzie służył do czytania czy przeglądania internetu, stąd jedyną ważną cechą jest czytelność czy jasność.

Niektóre modele sprzedawane są ze specjalnym "stojakiem", pełniącym jednocześnie funkcję ładowania. Wówczas można postawić na nich telefon komórkowy niczym dawniej stacjonarne, bezprzewodowe słuchawki. To opcja dla tych, którzy chcieliby korzystać z urządzenia właśnie jak z dawnego telefonu, czyli mieć go w jednym miejscu, a nie nosić ze sobą. Z jednej strony to praktyczne rozwiązanie, bo dzięki temu telefon komórkowy cały czas jest przy źródle zasilania. Z drugiej często zależy nam na tym, aby starsza osoba miała sprzęt blisko siebie, aby w razie czego mogła wezwać pomoc, korzystając ze wspomnianej funkcji SOS.

Poniżej lista telefonów komórkowych z niewielkim ekranem i dużą klawiaturą oraz ich cena:

 • MyPhone 6310 – 79 zł
 • Maxcom MM720 – 109 zł
 • Macom MM428 – 79,90 zł
 • Panasonic KX-Tu11exb – 149,99 zł
 • Maxcom mM134 – 42,99 zł
 • MyPhone Halo 2 – 109 zł
 • MyPhone Halo Easy – 79 zł
 • Kruger&Matz Simple 920 – 86 zł
 • Maxcom Classic MM111 – 64 zł
 • MyPhone Halo Q – 112 zł
 • Nokia 216 – 199 zł
 • Nokia 800 Tough – 490 zł

Telefon dla seniora z klapką

O ile w przypadku smartfonów trend ten raczej przeszedł do lamusa, poza nielicznymi wyjątkami, tak telefony z klapką wciąż znajdziemy w ofertach producentów kierujących swoje produkty właśnie do seniorów. Być może to efekt tego, że spora grupa starszych osób "zatrzymała" się na takich urządzeniach, a być może chodzi po prostu o ich wygodę. Np. bardzo często odbieranie połączeń telefonicznych polega tylko na otwarciu klapki. Mamy też pewność, że nie wykręci się przed przypadek jakiegoś numeru bądź nie kliknie nieznaną funkcję, gdy telefon z jakiegoś powodu nie będzie zablokowany.

Pod względem możliwości jak i samego korzystania telefon z klapką praktycznie niezbyt różni się od wyżej opisywanych modeli. Większość z nich posiada duże, czytelne klawisze i nieskomplikowany ekran, służący do wyświetlania podstawowych informacji.  

Jakie telefony z klapką warto brać pod uwagę?

 • Kruger&Matz Simple 930 – 179,90 zł
 • Alcatel 30,25 – 199 zł
 • Maxcom MM824BB – 219,99 zł
 • Maxcom MM818 – 129 zł
 • Maxcom Comfor MM817 – 130 zł
 • Panasonic KX-Tu456exce – 349 zł
 • Nokia 2720 – 449 zł
 • Cavion Flip 2,4 – 89,99 zł

Telefon dotykowy, czyli smartfon dla seniora

Osoby, które nie chcą, aby ich starsi bliscy zostali w technologicznym tyle, bądź też sami seniorzy są bardziej ambitni, nie zadowolą się zwykłym telefonem, na pewno woleliby bardziej nowoczesne rozwiązania. O ile na rynku raczej nie ma dedykowanych telefonów dotykowych, czyli smartfonów dla seniora, tak te z systemem operacyjnym Android i iOS mają sporo pomocnych funkcji, które mogą ułatwić korzystanie.

Przy kupnie dowolnego smartfonu warto więc zajrzeć w ustawienia i poszukać takich opcji jak np. odczytywanie zawartości ekranu na głos, powiększenie czy tekst o dużym kontraście. Jako że z urządzenia mają korzystać osoby starsze, często mające nieco gorszy wzrok, lepiej wziąć pod uwagę kupno raczej dużego modelu – z ekranem co najmniej 6-calowym. Zajmuje on więcej miejsca, ale z racji swoich wymiarów będzie łatwiejszy – czy to jeśli chodzi o oglądanie treści, czy wpisywanie za pomocą klawiatury dotykowej.

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem mogą być telefony z pancerną obudową. To tzw. smartfony do zadań specjalnych, powstałe z myślą o ludziach pracujących np. na budowie, gdzie potrzebny jest wytrzymały sprzęt, nieniszczący się przy upadkach czy zabrudzeniach piachem bądź kurzem. Zarazem mają potężną baterię i nie najgorsze podzespoły. Wśród modeli spełniających te założenia znajdziemy choćby Hammer Energy, Hammer Energy Pro, Cat S61 czy Samsung Galaxy Xcover 4s.

Niewątpliwym plusem telefonów z dotykowym ekranem jest to, że senior będzie miał dostęp do wszelkich popularnych aplikacji. Dzięki temu łatwiej będzie mógł nawiązać kontakt ze swoimi dziećmi czy wnukami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA