REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Tak działa 5G w polskich miastach. Jest świeży raport

Sieć 5G w Polsce to nadal nowość i trudno oczekiwać, by była oferowana w szerokim zakresie i w najwyższym standardzie. Jak wygląda stan wdrożenia na dziś? Jest raport ekspertów, sprawdzili Kraków, Lublin, Rzeszów, Wrocław, GOP, Bydgoszcz, Łódź i Radom.

16.02.2022
17:58
sieć 5g w polsce zasięg transfery gop wrocław kraków lublin zeszów bydgoszcz łódź radom
REKLAMA

To kolejny cykl badań specjalistów z Notel Poland, którzy odpowiadają za znakomite raporty o 5G dotyczące Warszawy, Szczecina, Poznania, Trójmiasta, Olsztyna i Białegostoku. Tym razem na warsztat wzięto Kraków, Lublin, Rzeszów, Wrocław, GOP (to niezupełnie jedno miasto, ale wystarczające uproszczenie), Bydgoszcz, Łódź i Radom.

REKLAMA

Czytaj też:

Tak jak w poprzednich badaniach, również i tym razem urządzeniem pomiarowym był telefon Xiaomi Mi 11, który jest zgodny ze wszystkimi standardami sieciowymi używanymi przez wszystkich operatorów sieci komórkowych w Polsce. Telefon był przy tym skonfigurowany tak, by zawsze wybierać najnowocześniejszą dostępną technologię.

Sprawdzono jak telefon przez 5G pobiera i wysyła pliki za pośrednictwem protokołu HTTP oraz jak sobie radzi ze strumieniowaniem filmów w rozdzielczości Ultra HD z usługi YouTube.  Pierwszy etap testów objął Górnośląski Okręg Przemysłowy i Wrocław.

Sieć 5G w GOP i we Wrocławiu. Zasięg i transfery.

 class="wp-image-2050469"
5G w GOP (źródło: Rfbenchmark)

W kwestii wydajności sieci 5G, uśredniając pomiary z licznych lokalizacji w obu regionach na prowadzenie wysuwa się Plus. Jego klienci mogą liczyć na transfery pobierania rzędu 250 Mb/s. Dalekie drugie miejsce zajęło T-Mobile (średnio 128,2 Mb/s w GOP i 137,5 Mb/s we Wrocławiu, na trzecim miejscu uplasował się Orange (84,7 Mb/s GOP i 111,7 Mb/s Wrocław). Najgorzej wypadł Play, który oferował raptem 71,4 Mb/s w GOP i 89,5 Mb/s we Wrocławiu.

 class="wp-image-2050472"
5G we Wrocławiu (źródło: Rfbenchmark)

Większość mieszkańców GOP-u nie powinni przy tym narzekać na dostępność sieci 5G. T-Mobile, Plus i Orange zapewniają pokrycie bliskie lub przekraczające 90 proc. tego regionu. We Wrocławiu jest niestety znacznie gorzej: tylko Plus zapewnił 92,4-procentowe pokrycie. Na zasięg 5G w Playu można liczyć na około 51 proc. powierzchni Wrocławia. W przypadku sieci Orange raptem 14,3 proc.

W kwestii wydajności wysyłania danych Plus oferuje około 46,7 Mb/s w GOP i 31,1 Mb/s we Wrocławiu. T-Mobile, wedle pomiarów, zapewnia 68,2 Mb/s w GOP i 55,6 Mb/s we Wrocławiu. Orange, odpowiednio, 59,4 Mb/s i 31,1 Mb/s. Play 20,5 Mb/s i 46,5 Mb/s. Wyniki są więc względnie podobne, może poza Playem w GOP.

Nie odnotowano też większych problemów w strumieniowaniu wideo przez sieć 5G. Relatywnie najwięcej kłopotów sprawił Play we Wrocławiu, ale są one marginalne.

Sieć 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie. Zasięg i transfery.

 class="wp-image-2050475"
5G w Krakowie (źródło: Rfbenchmark)

Kolejny etap testów objął zupełnie inny kawałek Polski. Po raz wtóry w kategorii prędkości pobierania zdecydowanym liderem okazuje się Plus, przekraczając w większości testów transfer 200 Mb/s (w Rzeszowie nawet 245 Mb/s). Plus może się też pochwalić największym zasięgiem sieci 5G w Krakowie i w Lublinie, choć w Rzeszowie w tej kategorii pokonał go Orange. Rzeszów okazał się za to pechowy dla Playa: według pomiarów prędkości pobierania rzadko przekraczają 53,3 Mb/s.

 class="wp-image-2050478"
5G w Lublinie (źródło: Rfbenchmark)

W Rzeszowie i w Lublinie właściwie to większość operatorów zapewnia już zadowalający zasięg 5G. W pierwszym z tych miast niemal całą powierzchnię sygnałem 5G pokrywają Orange i T-Mobile. Plus i Play znacząco nie odstają, zapewniając pokrycie około 80 proc. powierzchni. W Lublinie jest ciut gorzej: tylko Plus zapewnia zasięg 5G w niemal całym mieście. T-Mobile i Play zapewniają 80-procentowe pikrycie, Orange zaś nieznacznie przekraczające 60 proc. Najgorzej było w Krakowie: Plus zapewnia 5G w niemal całym mieście. Orange pokrywa ok. 70 proc. powierzchni, T-Mobile ok. 60 proc., zaś Play raptem nieco ponad 40 proc.

 class="wp-image-2050481"
5G w Rzeszowie (źródło: Rfbenchmark)

W kwestii prędkości wysyłania danych najlepiej poradziły sobie w testach sieci T-Mobile (61,7 Mb/s w Krakowie), Play (49,5 Mb/s w Lublinie) oraz Orange (65,6 Mb/s w Rzeszowie). Wyniki odstające od normy na minus to ten Plusa w Rzeszowie (53 Mb/s) i w Krakowie (38,2 Mb/s).

W kwestii strumieniowania wideo żaden z operatorów nie zapewnił idealnego doświadczenia w ramach swoich sieci 5G. Nie są to poważne problemy, ale użytkownicy Orange i Play odnotowują od czasu do czasu do nawet dwóch pauz podczas odtwarzania filmu na jego dalsze buforowanie.

Sieć 5G w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu. Zasięg i transfery.

 class="wp-image-2050490" width="580" height="326"
5G w Bydgoszczy (źródło: Rfbenchmark)

Trzeci etap testów objął miasta w centralnej Polsce. Plus znowu ma się czym chwalić. Znowu odnotował w testowanych lokalizacjach średnie prędkości pobierania powyżej 200 Mb/s. W zestawieniu pozostałych wyników zabraknie jednak kilku pomiarów. Konkretniej, Orange’a w Bydgoszczy i w Radomiu. Zasięg 5G tego operatora był tam zbyt slaby i nie obejmował większości lokalizacji testowych.

 class="wp-image-2050496"
5G w Łodzi (źródło: Rfbenchmark)

Średnia prędkość pobierania w bydgoskich sieciach 5G to 240,1 Mb/s (Plus), 118,8 Mb/s (Play) i 78,6 Mb/s (T-Mobile). Nieco bardziej wyrównane wyniki zarejestrowano w Łodzi: 220 Mb/s w sieci Plus, 145,5 Mb/s w sieci T-Mobile, 118,7 Mb/s w sieci Orange i wreszcie 64,4 Mb/s w Playu. Ciekawie i relatywnie korzystnie przedstawia się sytuacja w Radomiu, gdzie Plus osiągnął średnią prędkość pobierania na poziomie 216,9 Mb/s, T-Mobile 181,8 Mb/s, zaś Play 77,5 Mb/s.

 class="wp-image-2050499"
5G w Radomiu (źródło: Rfbenchmark)

W kwestii zasięgu sieci 5G, Plus zapewnił niemal pełną dostępność we wszystkich badanych miastach. Orange’a zabrakło w Bydgoszczy i Radomiu, ale to nie jedyny przygnębiający wniosek z badania. Play pokrył zasięgiem 5G raptem połowę Bydgoszczy, T-Mobile zaś jej ćwierć. Łódź niemal cała pokryta jest siecią 5G... z wyjątkiem tej od Playa, zapewniającej zasięg na raptem 11,5 proc. powierzchni miasta. W Radomiu jest zdecydowanie najgorzej: pokrycie dla T-Mobile to 33,7 proc., dla Playa zaś marne 7 proc.

W kwestii prędkości wysyłania danych w sieci 5G, w Bydgoszczy najlepszy okazał się Play z wynikiem 72,3 Mb/s, w Łodzi i Radomiu T-Mobile (ok. 70 Mb/s). Będący do tej pory liderem w większości pomiarów Plus tym razem nie zachwycił: wyniki to 39,4 Mb/s (Bydgoszcz), 37,1 Mb/s (Łódź) i 45,5 Mb/s (Radom).

REKLAMA

Większość operatorów wypadła też bardzo dobrze w teście streamingowym. Od normy odbiegł Play w Bydgoszczy, gdzie trzeba było czekać nieco ponad 4 sek. aż możliwe będzie odtworzenie filmu a także nie zapewniał idealnego odtwarzania filmu bez przerw w żadnej z testowanych lokalizacji.

Notel Poland zamierza kontynuować pomiary. Wyniki zapewne zostaną opublikowane na Rfbenchmark.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA