REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Sprawdzili zasięg i transfery polskiej sieci 5G. Oto wyniki

Sieć 5G w Polsce i na świecie to nadal nowość i trudno oczekiwać, by już dziś była oferowana w szerokim zakresie i w najwyższym standardzie. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzili to na północy Polski ci sami specjaliści, którzy wcześniej sporządzili świetny raport o 5G w Warszawie.

27.01.2022
11:39
Brakuje nam już tylko 300 masztów, by pokryć całą Polskę siecią 5G
REKLAMA

Specjaliści z Notel Poland, tak jak przy okazji badania jakości sygnału 5G w Warszawie, posłużyli się telefonem Xiaomi Mi 11, który jest zgodny ze wszystkimi standardami sieciowymi używanymi przez wszystkich operatorów sieci komórkowych w Polsce. Telefon był przy tym skonfigurowany tak, by zawsze wybierać najnowocześniejszą dostępną technologię.

REKLAMA

Czytaj też:

Sprawdzono jak telefon przez 5G pobiera i wysyła pliki za pośrednictwem protokołu HTTP oraz jak sobie radzi ze strumieniowaniem filmów w rozdzielczości Ultra HD z usługi YouTube. Pierwszy etap testów objął 23 lokalizacje w Szczecinie i w Poznaniu.

Sieć 5G w Szczecinie i w Poznaniu. Zasięg i transfery.

 class="wp-image-2022514"
5G w Szczecinie (źródło: Rfbenchmark)

W kwestii wydajności sieci 5G w obu wskazanych miastach zdecydowanie wyróżnia się Plus, który znacząco odstaje od reszty usługodawców, oferując średnią prędkość pobierania 300 Mb/s, a więc ponad dwukrotnie szybszą niż oferta konkurencji. Zwraca uwagę też niski stan dostępności 5G od Orange w Szczecinie - w tym mieście telefon testowy realizował zadania najczęściej przez LTE. Tylko Plus oferuje niemal zawsze pełen zestaw usług 5G, podczas u pozostałych operatorów rzadziej niż w 50 proc.

 class="wp-image-2022523"
5G w Poznaniu (źródło: Rfbenchmark)

Drugim najszybszym operatorem okazał się T-Mobile, oferując średnio 170 Mb/s w Szczecinie i 150 Mb/s w Poznaniu. Dalej Orange z 130 Mb/s w Szczecinie i 140 Mb/s w Poznaniu i Play z 110 Mb/s w Szczecinie i 80 Mb/s w Poznaniu. W kwestii wysyłania operatorzy oferują przepustowość na poziomie 39-34 Mb/s w Szczecinie i 60-32 Mb/s w Poznaniu (tu najlepszy okazał się T-Mobile, najgorszy Play).

Dodatkowo, Play w obu lokalizacjach wykazywał tendencję do przerywania odtwarzanych na YouTube filmów, podczas gdy pozostali operatorzy świadczyli tę usługę niemal bezawaryjnie.

5G w Trójmieście, Olsztynie i w Białymstoku. Zasięg i transfery.

Kolejny etap opublikowanego na Rfbenchmark testu objął północną część Polski, używając dokładnie tego samego urządzenia i procedur. Również i w nowych lokalizacjach wyraźną przewagę w prędkości pobierania wykazał Plus, w Trójmieście okazując się o 200 Mb/s szybszy od konkurencji i w Olsztynie, gdzie osiągał wynik o 100 Mb/s lepszy. Choć warto zwrócić uwagę, że w Białymstoku niemal dogonił go T-Mobile, będąc gorszym od Plusa o raptem 20 Mb/s.

 class="wp-image-2022526"
5G w Trójmieście (źródło: Rfbenchmark)

T-Mobile i Orange, wyłączając białostocki wyjątek, zapewniają prędkość pobierania na poziomie 116-135 MB/s. Od stawki odstaje Play, zapewniający w większości wybranych lokalizacji transfer na poziomie niższym niż 90 Mb/s.

 class="wp-image-2022535"
5G w Olsztynie (źródło: Rfbenchmark)

Po raz kolejny najsłabszym pokryciem usługami 5G zawstydził się Orange. Plus miał dostępny pełen zestaw niemal wszędzie, większość operatorów uzupełniała usługi 5G usługami z 4G, zaś Orange i w Białymstoku, i w Olsztynie opierał się głównie o LTE.

 class="wp-image-2022538"
5G w Białymstoku (źródło: Rfbenchmark)

Dodatkowo, tym razem to Orange wykazywał tendencję do przerywania odtwarzanych na YouTube filmów, podczas gdy pozostali operatorzy świadczyli tę usługę niemal bezawaryjnie.

Plus w kwestii wdrażania sieci 5G zdecydowanie wyprzedza konkurencję.

REKLAMA

Wszyscy operatorzy w Polsce oferują użytkownikom agregację 5G z LTE w trybie 5G Non-Standalone (NSA). Tylko Plus wykorzystuje całe swoje pasmo na potrzeby sieci piątej generacji. Pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem techniki dynamicznego współdzielenia widma. Efekty tego widać w pomiarach, gdzie Plus wygrywa w większości testów porównawczych, i to o istotne wartości.

Notel Poland zamierza kontynuować pomiary. Kolejne miasta, jakie specjaliści zamierzają odwiedzić, to Lublin, Rzeszów i Kraków. Wyniki zapewne zostaną opublikowane na Rfbenchmark.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA