REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Corsair MP600 PRO LPX to Święty Graal PlayStation 5. SSD jest szybsze od dysku Sony, błyszczy na PC

Korsarze nareszcie wypuścili na rynek dysk SSD stworzony z myślą o PlayStation 5. Pamięć z radiatorem jest przerażająco szybka, na czym skorzystają konsolowi gracze, lecz to na komputerach osobistych topowa konfiguracja najlepiej na siebie zarobi.

10.02.2022
19:35
Recenzja Corsair MP600 PRO LPX: Święty Graal dla PS5
REKLAMA

Prosto z mostu: Corsair MP600 PRO LPX to jeden z najszybszych dysków SSD dla graczy, jakie są dostępne na rynku. W zależności od rodzaju testu oraz zastosowania, MP600 PRO LPX wymienia się miejscem na podium z Samsungiem i Adatą, zawsze jednak pozostaje w ścisłej czołówce. Przeniesienie kilkudziesięciu GB danych na PC to dla tego dysku kilkanaście sekund pracy. Z kolei na PlayStation 5 Korsarzom udało się odczuwalnie skrócić ładowanie gier, a także aż siedmiokrotnie przyspieszyć zarządzanie cyfrową biblioteką.

REKLAMA
 class="wp-image-2042546"
 class="wp-image-2042555"

Corsair MP600 PRO LPX to rekomendowany dysk dla PlayStation 5, który… najlepiej spisze się w PC.

Corsair MP600 Pro LPX jest dyskiem PCIe 4.0 x4 NVMe, z sekwencyjnym odczytem do 7100 MB/s. Wartość sekwencyjnego zapisu różni się w zależności od pojemności. Dla modeli 512 GB oraz 1 TB wynosi do 5800 MB/s. Z kolei w testowanym przeze mnie SSD 2 TB parametr sekwencyjnego zapisu wynosi aż 6800 MB/s. Kosmos. Na tym różnice się nie kończą. Pojemność dywersyfikuje takie wartości jak losowy zapis (IOPS) czy limit łącznej liczby zapisanych terabajtów na cały okres korzystania z dysku (TBW):

 class="wp-image-2042603"

Wyniki pomiarów na PC w CrystalDiskMark 6.0.2:

 • Odczyt sekwencyjny: 7011 MB/s
 • Zapis sekwencyjny: 6578 MB/s
 • Odczyt 4K (Q8T8): 2131 MB/s
 • Zapis 4K (Q8T8): 2839 MB/s
 • Odczyt 4K (Q1T1): 74 MB/s
 • Zapis 4K (Q1T1): 349 MB/s
 • Przenoszenie folderu danych 40 GB (cztery pliki MOV): 18 sekund
 • Przenoszenie folderu danych 20 GB (dwa pliki MOV): 8 sekund

Wytłoczone na opakowaniu wartości sekwencyjnego zapisu i odczytu mogą stanowić ogólny wyznacznik wydajności dysku, ale dopiero praktyczne testy pokazują realną prędkość oraz realny potencjał SSD. W przypadku modelu Corsair MP600 Pro LPX ten potencjał jest gigantyczny. Dysk sprawdziłem w topowej jednostce do gier, przeprowadzając szereg operacji. Wyniki wgniatają w fotel, to jeden z najszybszych SSD dostępnych na rynku. Absolutny killer, którego potencjału nigdy w pełni nie wykorzystam. Docenią go za to osoby pracujące na wielu plikach jednocześnie, twórcy, montażyści i projektanci.

 class="wp-image-2042534"

Wkładamy Corsair MP600 PRO LPX do PlayStation 5. Całość zajmuje nieco ponad minutę.

Chociaż MP600 PRO LPX błyszczy na PC, Corsair adresuje swój dysk przede wszystkim do posiadaczy PlayStation 5. Napisy Compatible with PS5 zajmują czołowe miejsce na froncie oraz na tyle opakowania, a sam producent przygotował materiały wideo pomagające zainstalować SSD w konsoli Sony. To pierwszy dysk Korsarzy oficjalnie rekomendowany dla PlayStation 5, a przy okazji jeden z najlepszych dostępnych na rynku.

Corsair MP600 PRO LPX jest już trzecim SSD, które wkładam do mojego domowego PlayStation 5. Mam już pewne doświadczenie w procesie instalacji, dlatego cała operacja zajęła mi niewiele ponad minutę. Czynność jest banalnie prosta, a tutaj możecie zobaczyć montaż dysku w PS5 krok po kroku, na przykładzie innego modelu nośnika.

MP600 PRO LPX mieści się w gnieździe rozszerzeń PlayStation 5 niemal na styk. To efekt pokaźnego rozmiarowo aluminiowego radiatora przykręconego do dysku. Dzięki niemu temperatury MP500 PRO LPX są trzymane w ryzach. Podczas testowania dysku w konsoli Sony przedział temperatur wahał się między 59 i 75 stopni Celsjusza, ze średnią na poziomie 63 stopni. Mamy więc pewność, że MP600 z radiatorem nie spali nam konsoli ani mieszkania, a dysk będzie działał optymalnie, bez redukcji wydajności na skutek gotowania.

 class="wp-image-2042537"

Corsair MP600 PRO LPX kontra SSD w PlayStation 5: tak różnią się czasy ładowania i przenoszenia gier.

Pomiarów wydajności dysku Corsaira dokonałem przy pomocy natywnych gier dla PlayStation 5. Każdą z nich uruchamiałem z poziomu menu głównego, mierząc czasy wczytywania poziomu. Do tego przenosiłem gry między fabrycznym oraz dodatkowym SSD, obrazując w ten sposób różnice w prędkości zapisu. Wyniki są bardzo ciekawe i znacznie się różnią w zależności od gry wideo:

Dying Light 2 (25 GB)
Lokacja: Central Loop, Peacekeepers HQ

 • Wczytywanie na fabrycznym dysku SSD: 37,0 sekundy
 • Wczytywanie na Corsair MP600 PRO LPX: 32,9 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk Corsair: 22,1 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk fabryczny: 1 minuta 53,6 sekundy

Horizon Forbidden West (98 GB)
Lokacja: osada Pieśń Ziemi

 • Wczytywanie na fabrycznym dysku SSD: 14,7 sekundy
 • Wczytywanie na Corsair MP600 PRO LPX: 14,4 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk Corsair: 1 minuta 19,3 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk fabryczny: 7 minut 5,2 sekundy

Assassin's Creed Valhalla (89 GB)
Lokacja: Ravensthorpe

 • Wczytywanie na fabrycznym dysku SSD: 18,5 sekundy
 • Wczytywanie na Corsair MP600 PRO LPX: 16,4 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk Corsair: 1 minuta 9,4 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk fabryczny: 6 minut 30,3 sekundy

Deathloop (28 GB)
Lokacja: Updaam

 • Wczytywanie na fabrycznym dysku SSD: 9,9 sekundy
 • Wczytywanie na Corsair MP600 PRO LPX: 9,6 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk Corsair: 24,5 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk fabryczny: 2 minuty 6,4 sekundy

Demon's Souls (54 GB)
Lokacja: Valley of Defilement

 • Wczytywanie na fabrycznym dysku SSD: 6,9 sekundy
 • Wczytywanie na Corsair MP600 PRO LPX: 6,6 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk Corsair: 45,1 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk fabryczny: 3 minuty 55,8 sekundy

Ratchet and Clank: Rift Apart (34 GB)
Lokacja: Cordelion, Kedaro Station

 • Wczytywanie na fabrycznym dysku SSD: 1,5 sekundy
 • Wczytywanie na Corsair MP600 PRO LPX: 1,5 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk Corsair: 30,6 sekundy
 • Przenoszenie gry na dysk fabryczny: 2 minuty 6,4 sekundy

Szybszy SSD zyskuje przewagę zwłaszcza w grach zewnętrznych producentów, jak Dying Light 2 czy Assassin's Creed Valhalla.

W przypadku gier na konsolową wyłączność od PlayStation Studios, świetnie zoptymalizowanych pod fabryczny SSD, zyski topowego dysku Korsarzy są minimalne. W Demon's Souls, Horizon Forbidden West oraz Ratchet and Clank czas wczytywania jest tak krótki, że różnice - nawet jeśli istnieją - nie mają realnego przełożenia na doświadczenie gracza. Nawet ginąc raz za razem w Demon's Souls, nie będziemy czuli różnicy między czasami wczytywania na poziomie 6,6 oraz 6,9 sekundy.

W przypadku wyżej wymienionych gier PlayStation Studios różnice między oboma SSD najlepiej widać podczas przenoszenia plików. Szybszy zapis oraz odczyt w modelu Corsair MP600 PRO LPX radykalnie przekłada się na prędkość żonglowania zasobami. Przenoszenie gry na dysk Korsarzy jest w niektórych przypadkach aż siedmiokrotnie (!) szybsze w porównaniu do fabrycznego SSD instalowanego w każdym PlayStation 5 przez Sony. Tutaj już nie pomaga nawet bandera PlayStation Studios.

 class="wp-image-2042522"

Różnice w czasach wczytywania stają się natomiast odczuwalne na przykładzie bardziej zasobożernych gier zewnętrznych producentów, jak polski Dying Light 2 czy Assassin's Creed Valhalla. Uruchamiając dzieło Polaków z Techlandu na testowym SSD, skracałem czas wczytywania o cztery sekundy, z 37 do 32,9 sekund. Również o cztery sekundy szybszy stał się rewelacyjny Deathloop, a wypełnione wikingami Assassin's Creed Valhalla przyspieszyło o dwie sekundy.

WNIOSKI: Uzysk otrzymany po instalacji szybszego SSD jest odczuwalny zwłaszcza w przypadku gier zewnętrznych producentów. Tytuły pod banderą PlayStation Studios są bowiem tak optymalizowane, by skracać czasy ładowania do absolutnego minimum. Corsair MP600 PRO LPX jest szybszy, ale nie ma odpowiedniej przestrzeni do pełnego wykazania się wyższymi parametrami. Lepsza specyfikacja jest za to widoczna jak na dłoni podczas przenoszenia gier między dwoma dyskami, gdzie MP600 PRO LPX jest aż siedmiokrotnie bardziej wydajny.

Nie szybkość wczytywania, ale pojemność jest dla mnie najważniejsza. Nareszcie złapałem oddech na PS5.

PlayStation 5 oferuje zaledwie 667 GB pojemności na gry, aplikacje, stany zapisu, zrzuty ekranu oraz klipy wideo użytkownika. Tak ograniczona przestrzeń dyskowa wynika z chęci zachowania akceptowalnej ceny konsoli, przy wysokich kosztach generowanych przez wydajne SSD. Mnie te 667 GB przestało wystarczać już po dwóch tygodniach od premiery urządzenia. Współcześnie wiele gier przekracza granicę 100 GB. Kilka takich tytułów i gotowe, PS5 jest zapchane. Stąd instalacja dodatkowego dysku była dla mnie koniecznością.

 class="wp-image-2042525"
 class="wp-image-2042519"

Testowy Corsair MP600 PRO LPX dokłada do tych 667 GB fabrycznego dysku aż 2 TB dodatkowej przestrzeni. Interfejs PS5 wskazuje, że nośnik oferuje pojemność na poziomie 2,01 TB, z czego 2,00 TB są oddane do dyspozycji użytkownika. Dodatkowe dwa terabajty sprawiły, że nie muszę już żonglować zainstalowanymi grami, robiąc miejsce dla nowych tytułów do recenzji. To gigantyczna ulga. Właśnie kwestia ograniczonej pojemności została przeze mnie wymieniona jako jeden z największych problemów PS5 w naszej recenzji po roku korzystania z konsoli.

Największe zalety:

 • Absolutnie topowa specyfikacja, jedno z najszybszych SSD na rynku
 • Niby dla PS5, ale bryluje na komputerach osobistych
 • Nawet siedmiokrotnie szybsze przenoszenie gier na PS5
 • Szybsze wczytywanie gier dla PlayStation 5
 • Gwarancja na pięć lat
 • Solidna konstrukcja, dobra kultura pracy, bezpieczne temperatury

Największe wady:

 • Wysoka cena: 1450 zł za model 2 TB
 • Zbyt dobry na PS5. Dysku nie wykorzystamy w pełni na konsoli
REKLAMA

Corsair MP600 PRO LPX to najlepsze, co można zapewnić swojemu PlayStation 5, o ile tylko potrzebujemy większej pojemności. Dysk jest szybszy od tego fabrycznie instalowanego w konsoli Sony, który przecież i tak wyróżnia się niezwykle wysokimi prędkościami. Do tego nowy Mp600 cechuje się dobrą kulturą pracy, utrzymując bezpieczne temperatury.

SSD wyciska maksimum z gier na PS5, a jednocześnie błyszczy na komputerach osobistych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA