REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chińczycy odkryli wodę na Księżycu. Tym razem nie z orbity, a bezpośrednio z powierzchni

O tym, że na Księżycu jest woda, wiemy już od dawna. Sondy kosmiczne od lat wskazują, że w wiecznie zaciemnionych kraterach na biegunach naszego naturalnego satelity jest całkiem sporo lodu wodnego. Z tego też powodu wszystkie pomysły budowy załogowych baz księżycowych także skupiają się na tych obszarach. Chiny właśnie poinformowały, że wysłany przez nich lądownik odkrył wodę na miejscu.

10.01.2022
11:12
ksiezyc
REKLAMA

Czym innym jest dostrzeżenie wody z orbity wokół Księżyca, a czym innym jednak jest dostrzeżenie jej na miejscu i z bliska. Wszystko jednak wskazuje na to, że chiński lądownik księżycowy Chang’e-5 jako pierwszy w historii zidentyfikował cząsteczki wody w miejscu swojego lądowania.
Głównym celem misji Chang’e-5 było pobranie próbek gruntu księżycowego i dostarczenie ich z powrotem na Ziemię co też udało się zrobić w grudniu 2020 roku. Były to pierwsze próbki księżycowe dostarczone na Ziemię od 1976 roku.

REKLAMA
 class="wp-image-2001926"

Skąd się wzięła woda na Księżycu?

Do poszukiwania wody na Księżycu lądownik wykorzystał zainstalowaną na pokładzie kamerę panoramiczną, spektrometr oraz radar umożliwiający zajrzenie tuż pod powierzchnię gruntu.

To właśnie w danych widmowych odkryto wyraźny sygnał wskazujący na obecność cząsteczek wody lub grup hydroksylowych (OH) tuż pod warstwą regolitu księżycowego. Jak przekonują naukowcy w artykule opublikowanym w periodyku Science Advances, są to pierwsze dowody na istnienie wody na Księżycu zidentyfikowane z małej odległości i w wysokiej rozdzielczości.

Skąd się wzięła woda na Księżycu? Naukowcy podejrzewają, że atomy wodoru docierają na powierzchnię Księżyca z wiatrem słonecznym, a następnie wchodzą w reakcję z tlenem obecnym w minerałach pokrywających powierzchnię Srebrnego Globu.

REKLAMA

W miejscu, w którym znajduje się lądownik Chang’e 5 ilości wody są śladowe - szacuje się, że jest jej mniej niż 120 części na milion, czyli tak jakby w tonie regolitu księżycowego znajdowało się 120 g wody. Co ciekawe, w pobliżu lądownika znajduje się także skała, w której wody jest więcej, ok. 180 ppm. Prawdopodobnie wyższa zawartość wody spowodowana jest tym, że skała wcześniej znajdowała się pod powierzchnią Księżyca, gdzie mogło zgromadzić się więcej wody.

Powyższe odkrycie stanowi obiecujący sygnał dla naukowców planujących na przyszłość budowę załogowej misji księżycowej. Gdyby wodę udało się pozyskiwać na miejscu, załogi mogłyby ją wykorzystywać do swoich potrzeb. Z tego też powodu już teraz Chiny planują, że w trakcie przyszłych misji Chang’e 6 oraz Chang’e 7 lądowniki będą badały zawartość wody w skałach księżycowych w tym samym miejscu. Realizację obu misji zaplanowano na 2024 rok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA