REKLAMA

Sony pokazuje TV na 2022 rok. Duet Mini LED + procesor XR ma wielki potencjał, chętnie sprawdzę nowy pilot i kamerę

Sony zaprezentowało linię telewizorów na 2022 rok. Firma zaoferuje szeroką ofertę zróżnicowanych paneli: tańszych oraz jasnych LCD, droższych OLED o naturalnej czerni oraz najnowszych Mini LED, łączących walory obu rozwiązań. Sony zaoferuje wyświetlacze 4K oraz 8K w szerokim przekroju rozmiarów, od topowego Mini LED-a Z9K w 85 calach, kończąc na zaledwie 42-calowym OLED-zie A90K.

05.01.2022 05.44
Sony pokazuje TV na 2022 rok: rewolucja Mini LED nachodzi!
REKLAMA

W tym roku właśnie na telewizor z panelem Mini LED ostrzę sobie zęby najbardziej. Należę do tych nielicznych, którzy nie rozpływają się nad zaletami ekranów OLED. Jako gracz, jestem bardzo ciekawy osiągniętego kompromisu między wyrazistą czernią oraz wysoką jasnością wyświetlaczy Mini LED, przy zachowaniu minimalnego możliwego opóźnienia. Modele OLED zazwyczaj są dla mnie zbyt ciemne, a efekt HDR nie powala na nich tak jak na solidnie podświetlonym LED-zie. Dlatego najciekawszy wydaje mi się model Sony Bravia X95K: telewizor Mini LED 4K łączący walory telewizorów LCD oraz OLED.

REKLAMA

Oferta Sony na telewizory Bravia XR w 2022 roku:

  • Panele Mini LED: Sony Bravia Z9K (8K) i Sony Bravia X95K
  • Panele OLED: Sony Bravia A95K, Sony Bravia A90K i Sony Bravia A80K
  • Panele LCD: Sony Bravia X85K, Sony Bravia X90K i Sony Bravia X80K
 class="wp-image-1997411"
Sony Bravia Z9K - nowy flagowiec Sony na 2022 rok z panelem Mini LED 8K

2022 rok pod znakiem Mini LED. Sony wie co robi, łącząc nowe panele z udanym procesorem XR.

Marketingowym filarem telewizorów Sony na minione 12 miesięcy był autorski procesor XR, odpowiadający za wyświetlanie treści w najlepszej możliwej jakości. Sony od wielu lat oferuje jedne z najlepszych - a często najlepsze - rozwiązań na rynku telewizyjnym w zakresie postprocessingu obrazu. Dlatego dziwiło mnie, że korporacja dopiero teraz zaczęła podkreślać ten walor z taką intensywnością. Japończycy obrali jednak słuszny kurs, łącząc potencjał procesora XR z technologią Mini LED.

Od 2022 roku układ XR będzie odpowiadał za właściwe podświetlanie pikseli w panelach Mini LED. Oparcie tego mechanizmu o autorski procesor Sony sprawia, że jestem spokojny co do rezultatów, dostając obraz z tak zminimalizowanym efektem jasnej poświaty na ciemnym tle, jak to tylko możliwe z perspektywy możliwości samego panelu. Sony określa to w marketingowym żargonie jako System XR Backlight Master Drive. Brzmi jak brzmi, lecz będzie miało duże znaczenie z perspektywy wykorzystania potencjału technologii Mini LED.

 class="wp-image-1997321"
LCD vs MIni LED - podświetlenie panelu
 class="wp-image-1997324"

Nowy podświetlony pilot i kamera do sterowania gestami - w 2022 roku Sony stawia na gadżety.

Pilot Sony w telewizorach ze średniej oraz wyższej półki zostanie wymieniony na nowy model premium. Urządzenie sterujące zostało znacznie zminiaturyzowane. Sony usnęło zbędne przyciski, przybliżając akcesorium do rozwiązań oferowanych np. przez Samsunga. Ciekawym rozwiązaniem jest delikatne podświetlenie, dzięki któremu pilot znajdziemy w ciemnym pomieszczeniu lub gdy spadnie pod fotel. Jestem zdecydowanie na tak. Korzystam z telewizora Sony i aktualna kobyłka - bo pilotem trudno to już nazwać - to relikt przeszłości.

Nowa jest także kamera Bravia Cam, dodawana do zestawów z modelami premium, a także możliwa do zakupienia osobno. Posiadając ją, użytkownik otrzyma możliwość sterowania telewizorem za pomocą gestów. W sam raz, jeśli nie mamy pilota pod ręką i z jakiegoś powodu nie chcemy sterować przy pomocy komend głosowych dla systemu Google TV. Kamera może również dopasowywać jasność ekranu do natężenia światła w pomieszczeniu. Użyjemy jej również korzystając z aplikacji, np. do wideokonferencji.

 class="wp-image-1997393"
 class="wp-image-1997384"
 class="wp-image-1997378"

Sony nie zapomina o grach. Silna integracja z PlayStation 5 oraz nowe możliwości dla graczy.

Po wielu obsuwach, telewizory Sony będą oferowały rozwiązania VRR oraz ALLM zaraz po wyjęciu z pudełka. Variable Refresh Rate to technologia dynamicznie dopasowująca częstotliwość odświeżania ekranu telewizora do klatek na sekundę w grze wideo, co minimalizuje niepożądane efekty wizualne, jak np. tearing czy artefakty przy renderowaniu szachownicowym. Automatic Low Latency Mode to z kolei rozwiązanie, dzięki któremu telewizor zamienia tryb gry minimalizujący opóźnienie na tryb lepiej dopasowany do oglądania filmów i seriali, gdy korzystamy z treści VoD bezpośrednio z poziomu konsoli, bez zmiany źródła obrazu.

Mnie zaciekawił system automatycznego dopasowania wyświetlanego obrazu do… gatunku gier uruchamianych na konsoli (Auto Genre Picture Mode). Procesor XR ma rozpoznawać w co gramy, na tej podstawie dopasowując odpowiednie parametry. Z chęcią przetestuje to w domowym laboratorium. Automatyczne może być także wykorzystanie efektu HDR, dzięki rozwiązaniu Auto HDR Tone Mapping. Efekty pokazane przez Sony są dosyć imponujące.

 class="wp-image-1997399"

Będąc przy grach, Sony deklaruje, iż wszystkie telewizory na 2022 rok zostały zaprojektowane z myślą o graniu w natywnym 4K przy 120 klatkach na sekundę.

Jakość obrazu - tutaj pierwszy raz tak wiele zależy od użytkownika i to jest świetne.

Z perspektywy jakości obrazu podczas oglądania filmów i seriali, najważniejsza wydaje się szeroka oferta paneli. LCD, OLED oraz Mini LED - szeroki wybór wyświetlaczy sprawia, że każdy znajdzie model odpowiadający jego potrzebom. Jako gracz, stawiam na 4K w panelach Mini LED oraz LCD. Doskonale rozumiem jednak, że miłośnicy kina oraz amatorzy jak najwierniejszego obrazu wybiorą panele OLED. Producenci telewizorów nie próbują już na siłę przekonywać, że jakieś rozwiązanie jest lepsze od drugiego na każdym polu. Zamiast tego oferują produkty dla rozmaitych odbiorców i o odmiennych preferencjach.

REKLAMA

Oczywiście Sony robi co może, aby przypominać o swoim procesorze XR. W 2022 roku systemową nowością zwiększającą atrakcyjność oglądanych treści jest rozwiązanie Netflix Adaptive Calibrated Mode, automatycznie dostosowujące przetwarzanie obrazu do jasności otoczenia, odpowiadając wizji twórcy. Dalej idzie BRAVIA CORE Calibrated Mode, dopasowujący do wizji twórcy również ustawienia obrazu. Ten drugi standard przybliża treści na telewizorach Sony najbliżej studyjnego standardu.

Na ten moment nie wiadomo, jak prezentują się ceny poszczególnych modeli telewizorów Sony na 2022 rok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA