REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Po miesięcznej przerwie Hubble znowu działa! Kolejna awaria sędziwego teleskopu usunięta

Niejeden już spisał go na straty, ale ten kosmiczny wyjadacz nie ma ochoty kończyć swojej misji. Kosmiczny Teleskop Hubble’a po raz kolejny obronną ręką wychodzi z opresji. Po tym, jak w ubiegłym miesiącu doszło do kolejnej usterki teleskopu, która spowodowała wejście instrumentu w tryb awaryjny, naukowcy zaczęli tęsknie spoglądać w stronę przygotowującego się do startu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który na swój sposób jest - przynajmniej duchowym - następcą sędziwego już teleskopu Hubble’a.

08.12.2021
17:36
kosmiczny teleskop hubble
REKLAMA

Tymczasem po miesiącu zmagań naukowcy właśnie poinformowali, że po raz kolejny udało się przywrócić teleskop Hubble’a do pełnej funkcjonalności. Wszystkie cztery instrumenty zainstalowane na jego pokładzie działają prawidłowo.

REKLAMA

Tym samym przywrócona została nadzieja na to, że przynajmniej przez kilka kolejnych lat naukowcy będą mogli korzystać jednocześnie z dwóch potężnych, flagowych teleskopów kosmicznych, jakie kiedykolwiek powstały.

Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że starzejący się Hubble może za kilka tygodni czy miesięcy ponownie odmówić posłuszeństwa. W ostatnich latach zdarza się to bowiem coraz częściej.

Awaria teleskopu Hubble'a. Co się tak naprawdę wydarzyło?

REKLAMA

Usunięta właśnie awaria teleskopu Hubble'a po raz pierwszy pojawiła się w październiku, kiedy to wystąpiła desynchronizacja poleceń przesłanych do teleskopu z Ziemi. Pierwsze próby usunięcia błędu przeprowadzone w listopadzie nie były w stanie całkowicie przywrócić teleskopu do pracy. Stopniowo jednak na przestrzeni czterech tygodni naukowcy wprowadzali kolejne zmiany w oprogramowaniu teleskopu, powoli przywracając go do życia.

Warto jednak pamiętać, że teleskop znajduje się już 31 lat na orbicie, a na serwis nie ma co liczyć. Ostatnia misja serwisowa realizowana na orbicie przez astronautów, którzy dotarli do niego za pomocą wahadłowców, miała miejsce 12 lat temu. Od tego czasu ludzkość pozbyła się wahadłowców i… nie wprowadziła żadnego dla nich zastępstwa. Ewidentnie nie zawsze rozwój technologiczny idzie we właściwym kierunku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA