REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ruszta testowa produkcja procesorów Apple M3. Tym razem Intel zamierza dotrzymać kroku

W tajwańskim zakładzie TSMC ruszyła testowa produkcja nowych procesorów Apple, w tym trzeciej generacji rewolucyjnego czipu znanego z Maców. Tajwan nie ma dobrych wiadomości dla Apple, ale ma dobre dla Intela.

Ruszta testowa produkcja procesorów Apple M3. Tym razem Intel zamierza dotrzymać kroku
REKLAMA

Tajwańskie TSMC, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited, to jeden z najważniejszych poddostawców Apple. To właśnie ten producent wytwarza procesory, które następnie trafiają do iPhone’ów, MacBooków i wszystkich innych urządzeń Apple. Teraz kilka źródeł donosi, że TSMC rusza z produkcją nowej generacji procesorów. Linie produkcyjne zostały dostosowane do produkcji procesorów w litografii 3 nm, co zapowiada kolejny rewolucyjny skok w wydajności.

REKLAMA

Apple M3 na testowej linii produkcyjnej. Są jednak opóźnienia.

Nowe procesory produkowane przez TSMC dostały w mediach przydomek M3, jako że są trzecią generacją autorskiego czipu Apple. Obstawiam jednak, że nazwa handlowa będzie zupełnie inna.

 class="wp-image-1900466"

Ważne jest jednak co innego, a mianowicie litografia, czyli proces produkcyjny. TSMC produkuje nowe procesory w litografii 3 nm. Dla porównania, procesory M1, M1 Pro i M1 Max są wykonane w procesie 5 nm. Przejście na niższą litografię za każdym razem jest bardzo wymagającą operacją od strony produkcyjnej, ale odwdzięcza się dużym skokiem w kwestii wydajności pracy.

MacBook Pro M1 z 2020 r. był o wiele wydajniejszy od starszego o rok MacBooka Pro z Intelem w dużej mierze dzięki drastycznemu zmniejszeniu litografii. Intele były tworzone w procesie 14 nm, a procesor Apple M1 w procesie 5 nm. Pozwoliło to znacznie ograniczyć apetyt na energię, zachowując jednocześni wydajność. Drastycznie mniejsze zapotrzebowanie na prąd przełożyło się też na bardzo mocne ograniczenie temperatur pracy pod obciążeniem.

Można więc sobie wyobrazić, co zyskamy dzięki przejściu z 5 nm na proces 3 nm. Nowe procesory będą jeszcze wydajniejsze, chłodniejsze i mocniejsze.

Intel z procesorem 3 nm?

Doniesienia z firmy TSMC są o tyle ciekawe, że pojawia się w nich tez Intel, który również ma tworzyć swoje czipy w procesie 3 nm.

Po premierze procesora Apple M1 użytkownicy podkreślali, że czip Apple daje podobne rezultaty, ale dużo wyższą kulturę pracy niż czipy Intela. Intel tkwił de facto na poziomie procesu 14 nm, choć w międzyczasie mocno go udoskonalał. Jeżeli pogłoski o przejściu na 3 nm się potwierdzą, możemy spodziewać się rewolucji w wydaniu Intela.

Pandemia nie omija nawet Apple.

 class="wp-image-1959908"
REKLAMA

Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że Apple zamierza przenieść na proces 3 nm wszystkie swoje procesory, w tym czip z nadchodzącego iPhone’a 14. Najnowsze przecieki sugerują, że TSMC nie będzie na to gotowe. Masowa produkcja procesorów w nowej litografii ma ruszyć dopiero na koniec 2022 r., a więc będzie za późno, by takie czipy umieścić w iPhonie 14. Dopiero iPhone 15 w 2023 r. może mieć czip w technologii 3 nm.

Warto też przypomnieć, że po stronie smartfonów z Androidem debiutował właśnie Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. To czip, który będzie napędzał topowe smartfony z Androidem w 2022 r. Snapdragon 8 Gen 1 jest wykonany w litografii 4 nm, więc jest kroczek przed obecnymi procesorami Apple’, ale jednocześnie kroczek za przyszłorocznymi czipami.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA