REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ruszyła potężna farma wiatrowa - największa tego typu na świecie. Jest wyjątkowa, bo zbudowana na wielkim jeziorze

89 potężnych 180-metrowych turbin wiatrowych Siemensa usadowionych na jeziorze IJsselmeer właśnie zaczęło dostarczać energię elektryczną do nawet 500 000 holenderskich gospodarstw domowych.

12.12.2021
12:19
windfarm fryslan
REKLAMA

Po dwóch latach budowy w końcu uruchomiona została największa farma wiatrowa na zbiorniku słodkowodnym na świecie. Farma Windpark Fryslan znajduje się na holenderskim jeziorze IJsselmeer.

REKLAMA

Potężna konstrukcja składająca się z osiemdziesięciu dziewięciu 180-metrowych turbin wiatrowych marki Siemens zdolnych do generowania mocy szczytowej rzędu 4,3 MW łącznie może generować moc szczytową aż 382,7 MW. Farma została zlokalizowana na jeziorze IJsselmeer w odległości sześciu kilometrów od wybrzeża holenderskiej Fryzji. Energia przesyłana jest długimi na 90 kilometrów kablami do stacji transformatorowej, a stamtąd dodatkowe 50 km kabli dostarcza energię do sieci w miejscowości Oudehaske.

Samo jezioro jest największym jeziorem w całej Holandii. To właśnie do tego jeziora wpada rzeka Ren, ale także Amstel czy Vecht. Wszystkie turbiny farmy Windpark Fryslan zostały ustawione na planie sześciokąta, a odległość między turbinami wynosi 600 metrów.

Błyskawiczne tempo budowy

Budowa farmy Windpark Fryslan rozpoczęła się w 2019 r. Mimo skali budowy pierwotnie zakładano, że wszystko będzie gotowe już w czerwcu 2021 r. Ostatecznie jednak zakończenie prac przesunięto na wrzesień ze względu na ograniczenia związane z pandemią oraz niekorzystne warunki pogodowe. Od września też trwały testy i wdrażanie turbin do pracy.

Według założeń całego projektu przy sprzyjających wiatrach (!) elektrownia będzie produkowała nawet 1,5 TWh energii rocznie, co odpowiada aż 1,2 proc. zapotrzebowania na energię całej Holandii.

REKLAMA

Na stronie elektrowni można na bieżąco sprawdzać jaką moc generują aktualnie turbiny. Wartości notowane dzisiaj (niedziela, 12 grudnia) są bliskie mocy szczytowej co tylko potwierdza, że założenia projektu były realistyczne. Jeżeli faktycznie w ciągu roku farma wygeneruje 1,5 TWh energii to będzie to wartość równoznaczna ze zużyciem energii przez 500 000 gospodarstw domowych. Zastosowanie energii wiatrowej pozwoli tym samym zaoszczędzić emisji 800 000 ton CO2 rocznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA