REKLAMA

Najgorsze gry 2021 r. Oto lista, z którą gracze mogą się nie zgodzić

Metacritic, największy agregator ocen gier wideo, opublikował listę 10 najsłabiej ocenianych tytułów 2021 r. Na liście jest kilka niespodzianek, ale gracze zapewne i tak się z nią nie zgodzą. Metacritic wziął bowiem pod uwagę tylko oceny krytyków, a nie samych graczy.

25.12.2021 15.00
Najgorsze gry 2021 roku. Metacritic opublikował ranking [LISTA]
REKLAMA

Zaczyna się końcówka roku, czyli czas podsumowań. Na Spider’s Web niebawem znajdziecie nasze redakcyjne podsumowanie świata gamingu w dobiegającym końca roku. Już teraz zapraszam, bo artykuł pióra Szymona Radzewicza tworzymy połączonymi siłami redakcyjnych geeków i nerdów, których w Spider’s Web nie brakuje.

REKLAMA

Dziś przyjrzymy się jednak liście Metacritic, które można uznawać za branżowe lustro lub papierek lakmusowy. Serwis opublikował zestawienie 10 najgorszych gier 2021 r., a konkretne tytułów wydanych od 1 stycznia do 18 grudnia 2021 r. W zestawieniu znalazły się gry o najniższej średniej ocen z puli Metascore. Jest to średnia z ocen krytyków i recenzentów zebrana z publikacji w serwisach zajmujących się gamingiem. A zatem - zaczynamy.

Najgorsze gry 2021 r. według Metacritic

Oto lista od najlepszej z najgorszych, po absolutnie najgorszą grę roku 2021:

  • Necromunda: Hired Gun (PS4), 49/100 punktów
  • Demon Skin (PC), 48/100 punktów,
  • Arkham Horror: Mother's Embrace (PC), 48/100 punktów,
  • I Saw Black Clouds (PS4), 48/100 punktów,
  • Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition (Switch), 47/100 punktów,
  • Of Bird and Cage (PC), 44/100 punktów,
  • Taxi Chaos (PS4), 42/100 punktów,
  • Werewolf: The Apocalypse - Earthblood (PS4), 42/100 punktów,
  • Balan Wonderworld (Switch), 36/100 punktów,
  • eFootball 2022 (PC), 25/100 punktów.

Najgorsza gra roku 2021 to eFootball 2022

Ranking przegranych wygrywa eFootball 2022, czyli słynny tytuł, który zastąpił Pro Evolution Soccer. Nowa gra to tytuł-usługa, oferowany w modelu biznesowym free-2-play. Gra doczekała się ogromnej fali krytyki ze strony graczy, a szczególnie ze strony fanów serii PES. Memy pokazujące kiepskie modele postaci z dziwnym odwzorowaniem twarzy dosłownie zalały internet nawet przed premierą gry. Była to wizerunkowa katastrofa. Sam tytuł również okazał się być znacząco poniżej oczekiwań.

Na liście najgorszych gier 2021 roku Metacritic dominują raczej niszowe tytuły, w których nikt poza twórcami nie pokładał wielkich nadziei, ale na tym tle wybija się remaster trzech odsłon Grand Theft Auto. Szóste miejsce wśród najgorzych gier zajęła Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition w wersji na konsolę Nintendo Switch. I faktycznie, trylogia GTA na Switchu wypada najgorzej ze wszystkich platform. Obiektywnie jest to naprawdę kiepski port, choć zupełnie subiektywnie, bawię się w San Andreas bardzo dobrze. Szczególnie po kilku aktualizacjach.

Lista najgorszych gier według graczy mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

 class="wp-image-1930166"
REKLAMA

Metacritic poza tzw. Metascore, czyli średnią ocen z branżowych mediów, ma też User Score, czyli po prostu średnią ocen użytkowników. Ocenę może wystawić każdy, niezależnie od tego czy ma grę i czy w nią grał. Z tego względu ten wskaźnik bywa bardzo niemiarodajny, co najlepiej pokazuje przykład wspomnianego GTA.

Obecnie ocena zremasterowanej trylogii GTA to według użytkowników Metacritic godne politowania 0,7/10. Sądzę, że to jeden z powodów, dla których Metacritic w oficjalnych zestawieniach nie chce posługiwać się opinią graczy, a woli skupić się na ocenach mediów. Gracze wydają opinię pod wpływem emocji, często na fali akcji nakręcania hejtu, czy wręcz na bazie memów, które widzą w mediach społecznościowych. Jest to duży sygnał dla twórców gier, ale w żadnej mierze takiego zmasowanego ataku nie można nazwać obiektywną oceną. To wyraz czystych emocji, a oceny lepiej przyznawać na chłodno.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA