REKLAMA

Wideo dnia: tak zmienia się Słońce w ciągu miesiąca. Już nigdy więcej nie spojrzysz na Słońce w ten sam sposób

Nie ma nic lepszego w tak pochmurny dzień, jak dzisiaj niż nagranie przedstawiające Słońce w pełnej chwale. Najnowszy film złożony z niemal 80 000 zdjęć wykonanych przez teleskop kosmiczny SDO (Solar Dynamics Observatory) dostarczy ci odpowiedniej dawki słonecznego dobra.

Sonda Solar Orbiter
REKLAMA

Autorem poniższego filmu jest Sean Doran, który jak mało kto potrafi zamienić serię zdjęć astronomicznych w fenomenalne nagrania, niezależnie od tego, czy na nagraniu jest Słońce, Księżyc czy Galaktyka w Andromedzie.

REKLAMA

Powyższe nagranie składa się z 78 846 pojedynczych zdjęć Słońca wykonanych w sierpniu 2014 r. na przestrzeni trzydziestu dni za pomocą kosmicznego obserwatorium Solar Dynamics Observatory. Trwające 48 minut nagranie przedstawia pełny obrót Słońca wokół własnej osi. Zdjęcia zostały wykonane przy wykorzystaniu filtra przepuszczającego promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 171 Å. W tym zakresie promieniowania bardzo wyraźnie widać wszystkie struktury powstające bezpośrednio na powierzchni Słońca, a niewidoczne gołym okiem. Jakby nie patrzeć nasza Gwiazda Dzienna w każdym zakresie promieniowania wygląda zupełnie inaczej, co doskonale widać na nagraniu udostępnionym przez obserwatorium poniżej.

To tylko jedna z setek miliardów gwiazd, ale dla nas najważniejsza

Warto czasami zwrócić uwagę na Słońce, w końcu jest to jedyna gwiazda na niebie, która nie jest tylko punktowym źródłem światła, a całkiem sporych rozmiarów tarczą, przez co niezwykle dokładnie możemy badać zarówno jego atmosferę, jak i powierzchnię, a akurat na powierzchni naprawdę dużo się dzieje.

REKLAMA

Słońce oddalone jest od Ziemi o 150 milionów kilometrów, a zatem światło wyemitowane na powierzchni Słońca dociera do nas po 8 minutach i 20 sekundach. Dla porównania druga po Słońcu najbliższa nam gwiazda - Proxima Centauri znajduje się 40 bilionów km od Ziemi (czyli 268 870 razy dalej niż Słońce) i światło potrzebuje 4,26 roku na to, aby przemierzyć dzielącą nas przestrzeń. Wszystkie inne gwiazdy widoczne na nocnym niebie znajdują się znacznie dalej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA