REKLAMA

To może być przełom. Sparaliżowane myszy zaczęły ponownie chodzić po podaniu żelu

Myszy z przerwanym rdzeniem kręgowym zaczęły ponownie chodzić zaledwie cztery tygodnie po tym, jak naukowcy wstrzyknęli im do rdzenia kręgowego specjalny żel.

rdzen kregowy
REKLAMA

Założeniem podczas opracowywania żelu było odtworzenie struktury, która służy jako szkielet dla komórek tworzących rdzeń kręgowy. Co więcej, przewodzi ona także sygnały, które pobudzają proces regeneracji nerwów.
Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern do stworzenia żelu wykorzystali specjalne białka, które pod wpływem wody łączą się w długie włókna.

REKLAMA

Żel przetestowano na grupie 76 myszy, które wskutek przerwania rdzenia kręgowego miały sparaliżowane tylne nogi. Części myszy jednorazowo zaaplikowano w miejscu urazu rdzenia kręgowego żel, a części roztwór soli fizjologicznej. Wyniki eksperymentu były zaskakujące. Myszy, które otrzymały żel, odzyskały czucie w nogach i zaczęły chodzić cztery tygodnie po podaniu żelu. Jak się można spodziewać myszy, którym wstrzyknięto roztwór soli fizjologicznej pozostały sparaliżowane.

Krótkie sekwencje aminokwasów znajdujące się na końcach białek, z których zbudowany jest żel, przewodzą sygnały odbierane przez receptory znajdujące się na powierzchni komórek rdzenia kręgowego, pobudzając je do regeneracji.

Warto tutaj zauważyć, że środek został podany zaledwie dzień po powstaniu uszkodzenia rdzenia kręgowego. Może mieć to istotne znaczenie ze względu na to, że na końcach przerwanego rdzenia nie powstała jeszcze blizna, która zazwyczaj uniemożliwia regenerację.

Czy to może być przełom w leczeniu przerwania rdzenia kręgowego? Jest szansa na chodzenie?

REKLAMA

Jak na razie nie wiadomo, jednak skuteczność leczenia żelem w przypadku przerwania rdzenia kręgowego u myszy jest zaskakująca. Żadna alternatywna metoda dotychczas zbadana, włącznie z wykorzystaniem komórek macierzystych, nie zbliżyła się nawet do takich wyników.

Obiecujące wyniki badania sprawiają, że naukowcy będą musieli się zmierzyć teraz z równie trudnym zadaniem, tj. próbą zastosowania tej samej metody leczenia u ludzi. Przejście z poziomu myszy na poziom człowieka nigdy nie należy jednak do łatwych rzeczy. Zważając jednak na potencjalne korzyści dla osób, u których doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego, gra jest z pewnością warta świeczki, bo oznacza szansę na chodzenie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA