Nie będzie na razie nowych dowodów z odciskiem palca? Wszystkiemu winne mogą być… stare komputery
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, przestarzałe komputery znajdujące się w gminach mogą opóźnić wydawanie nowych dowodów osobistych - rewolucyjnych dokumentów z odciskiem palca. Znowu, bo już wcześniej przełożono ich start, choć z nieco innego powodu.
Od sierpnia nowe dowody osobiste miały być wyposażone w zapis odcisku palca właściciela przechowywany w warstwie elektronicznej dowodu. Tak się jednak nie stało, bo Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zablokowała rządowe zamówienie na czytniki linii papilarnych. Te mogłyby stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i prywatności obywateli – wynikało z analizy ABW.
Kolejna data to 7 listopada, ale…
Nowy termin wydawania dowodów z odciskiem palca też jest zagrożony
Według „Dziennika Gazety Prawnej” komputery znajdujące się w gminach – te, które mają być odpowiedzialne za ich wydawanie – nie są gotowe na współpracę z nowoczesnymi czytnikami i skanerami odcisków palców. W wielu gminach przedstawiciele tłumaczą, że sprzęt komputerowy „utracił gwarancję oraz wsparcie producenta na system operacyjny”.
Nawet 4 tys. z ponad 10 tys. komputerów jest do wymiany właśnie z tego powodu. Kancelaria Premiera wyjaśnia, że proces modernizacji trwa. Przedstawiciele rządu przypominają na przykład o programie „Cyfrowa gmina”, w ramach którego gminy mogą uzyskać wsparcie w postaci dotacji w wysokości od 100 tysięcy złotych do 2 milionów złotych.
Nie zawsze współpraca okazywała się owocna. Urząd miasta Łodzi skarży się w rozmowie z „DGP”, że apele o środki finansowe na wymianę stacji roboczych „w większości przypadków pozostawały bez odpowiedzi”.
Mimo problemów kancelaria zapewnia, że cały proces będzie bezpieczny dla obywateli.
Dla kogo dowód z odciskiem palców?
Na szczęście osoby z aktualnym dowodem osobistym nie muszą ich wymieniać na nowy dokument z odciskami palców – o ile w końcu te będą wydawane. Natomiast ci, którym ważność dowodu osobistego minie po 7 listopada, będą musieli pofatygować się do urzędu, by zostawić swój odcisk palca. Być może będą już tam nowe komputery i systemy, które porozumieją się ze skanerami.