REKLAMA

Nowy dowód osobisty - od kiedy? Ministrowie podali datę. Dokument będzie trudniej podrobić

Już za nieco ponad miesiąc Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste. Wymiana dowodu osobistego na nowy nie jest obowiązkowa. Nowy dowód osobisty będzie się jednak różnił od starego – zabezpieczeniami biometrycznymi.

28.09.2021 13.15
nowe dowody osobiste od kiedy
REKLAMA

Ministrowie Janusz Cieszyński i Paweł Szefernaker ogłosili datę, od której Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Zapewnili też, że polskie urzędy będą w pełni gotowe na wydawanie i honorowanie nowej wersji dokumentu.

REKLAMA

Wymiana starego dowodu osobistego na nowy nie jest wymagana – stary zachowuje ważność do daty wskazanej na jego odwrocie. Osoby które będą się starać o dokument otrzymają jego nową wersję.

Nowy dowód osobisty 2021 – od kiedy?

Wnioski o nowy dowód osobisty będą przyjmowane od 8 listopada 2021 r. Dzień wcześniej zostaną wdrożone do administracji odpowiednie rozwiązania techniczne. Oficjalnie o tej dacie poinformuje jeszcze Minister Cyfryzacji oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na co najmniej 14 dni przed wprowadzeniem nowej formy dokumentu.

Nowy dowód osobisty – różnice. Dlaczego w ogóle został wdrożony?

Nowe dowody osobiste – od kiedy? Ministrowie podali datę

Nowa forma dowodu osobistego to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 20 czerwca 2019 r. Miała ona być wprowadzona w naszym kraju 2 sierpnia, jednak wdrożenie zostało przesunięte z uwagi na konieczność dodatkowej kontroli bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców.

Nowe dowody osobiste zawierać bowiem będą dwie cechy biometryczne: odciski palców i podpis właściciela. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia. Młodsze osoby otrzymają dowód bez odcisków palców, ale za to z pięcioletnią ważnością.

Pozostałe nowe elementy nowego dowodu mają charakter głównie wizualny. Dodanie zostanie oznaczenie państwa członkowskiego na tle Unii Europejskiej.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek o biometryczny nowy dowód osobisty 2021?

Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć wyłącznie w urzędzie i nie można tego zrobić cyfrowo – choć od ostatniego zastrzeżenia są wyjątki. Osoby chore i niepełnosprawne będą mogły wnioskować o nowy dowód osobisty online.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA