REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Rankingi /

Najlepsze aplikacje do komunikacji. Czy jest coś lepszego niż Discord?

Jeżeli nie Discord, to co? Oto alternatywne aplikacje dla jednego z najpopularniejszych komunikatorów.

19.11.2021
18:31
Alternatywa dla Discorda. Najlepsze aplikacje do komunikacji
REKLAMA

Discord stał się w prawdziwym hitem. Zaczęli go używać zarówno gracze i streamerzy, jak i programiści, artyści, pracownicy korporacji, czy po prostu studenci. Discord to obecnie jeden z najpopularniejszych komunikatorów, lecz jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiadają wam jego funkcje, jakość usług lub zwyczajnie wygląd aplikacji, jest kilka innych opcji do wyboru. 

REKLAMA

Dlaczego obecnie wszyscy korzystają z Discorda?

Trzeba przyznać, że Discord jest wygodnym rozwiązaniem, zarówno gdy chcemy stworzyć miejsce do wymiany notatek z wykładu, jak i w celach stricte biznesowych. Z jakiegoś powodu w czasie pandemii wskoczył na wyżyny popularności, dzięki czemu łatwo jest spotkać się na nim ze znajomymi, ponieważ istnieje duża szansa, że jeśli korzystają z różnych komunikatorów, to korzystają także z Discorda. Łatwo go pobrać, obsłużyć i w przeciwieństwie do ironicznej nazwy aplikacji, łatwo się dzięki niemu dogadać. W 2020 r. Discord posiadał 300 mln zarejestrowanych użytkowników, nic więc dziwnego, że nad jego kupnem poważnie zastanawiał się Microsoft. Ostatecznie platforma pozostanie jednak niezależna. Wracając zaś do alternatyw dla Discorda, istnieje kilka komunikatorów, nad których zaletami i wadami warto się zastanowić. 

Z czego możemy korzystać oprócz Discorda?

Przyjrzyjmy się zaletom nTask, czyli aplikacji, którą tak właściwie określa się jako project management tool. Można z niej korzystać jako narzędzia do komunikowania zarówno w sytuacjach biznesowych, jak i prywatnie, dzięki kilku przydatnym funkcjom. Aplikacja ta pozwala bowiem na tworzenie spotkań przypisanych do konkretnych zadań, pisania do nich komentarzy, załączania plików i tworzenia programów przyszłych spotkań. Jednym z jej największych plusów jest funkcja Kanban Board, a więc tablicy pozwalającej na zarządzanie pracą w zespołach i planowanie czy przydzielanie projektów. Wersja darmowa aplikacji umożliwia spotkania do 5 osób i zapewnia jedynie 100 MB pamięci, więc możemy chcieć zaopatrzyć się w wersję premium lub biznes za odpowiednio 2,99 i 7,99 dolarów miesięcznie. 

Kolejnym bardzo zbliżonym rozwiązaniem jest Slack, a więc komunikator powstały w celu usprawnienia pracy w dużych i małych firmach. Jego interfejs wygląda nieco podobnie, jak większość używanych przez nas komunikatorów, jednak ma dużo ukrytych zalet. Slacka możemy bowiem zintegrować z innymi przydatnymi aplikacjami czy usługami, możemy tworzyć na nim czaty oraz spotkania indywidualne i grupowe, załączać pliki, ustawiać status, dodawać reakcje i wiele innych. Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa, jeśli jednak potrzebujemy trochę więcej funkcji, abonament za wersję standard wyniesie nas niecałe 7 dolarów, a za wersję plus 12,50. 

Alternatywa dla Discorda

Flock to kolejna aplikacja-komunikator, której nazwa ironicznie sugeruje coś innego, niż to, do czego faktycznie służy. Wbrew pozorom nie wprowadzi w nasze życie bałaganu, a raczej szybko je uporządkuje i ułatwi. Jej funkcje obejmują wszystko to, co powinny, a więc możliwość tworzenia czatów, rozmów wideo, udostępniania ekranu, wysyłania notatek głosowych, dzielenia się plikami, dodawania rzeczy do kalendarza, ustawiania powiadomień na spotkania itp. Wersja darmowa pozwala na dodanie 20 uczestników, 5 GB pamięci oraz rozmowy wideo jeden na jeden. Prywatnie w zupełności wystarczy, lecz jeśli potrzebujemy do pracy trochę więcej, opcja pro kosztuje jedynie 4,50 dolara miesięcznie. 

Jeśli nie macie jeszcze awersji do Microsoft Teams spowodowanej ilością spotkań, szkoleń czy wykładów online, w których musicie tam codziennie uczestniczyć, możecie wykorzystać tę aplikację także w celach prywatnych. Największy plus? Prawdopodobnie już wiecie, jak go obsługiwać, więc nikt nie musi się szczególnie doszkalać. Darmowa wersja aplikacji pozwala na spotkania trwające maksymalnie godzinę i do 100 uczestników, więc albo zdecydujecie się tworzyć co chwilę nową rozmowę wideo, albo kupicie wersję Business za 4,20 euro miesięcznie. Na potrzeby własne wersja darmowa wystarczy w zupełności. 

Najlepsze komunikatory dla graczy

W kwestii aplikacji stworzonych bezpośrednio z myślą o wykorzystaniu ich komunikowania przez graczy online, warto wspomnieć o Mumble. Jest to darmowy komunikator głosowy dostępny na wszystkie wersje oprogramowania na PC oraz na telefony z Androidem i iOSem. Za aplikację płacimy tylko, jeśli chcemy utworzyć własne serwery. Ceny różnią się wówczas w zależności od ilości graczy, którzy będą mogli podłączyć się do naszego serwera, dlatego zaczynają się od 7,50 dolarów miesięcznie za 15 graczy do 130 dolarów za 400 graczy. Niech nie zmyli was jednak nazwa aplikacji - Mumble nie ma nic wspólnego z bełkotem, wręcz przeciwnie. Dzięki funkcji oczyszczania dźwięku z szumów i wszelkiego niepożądanego hałasu generowanego przez mikrofon, jakość dźwięku w tej apce jest naprawdę dobra. 

Jeśli dorastaliście w latach 80. lub 90. i za młodu graliście z kumplami w CS-a czy Minecrafta, zapewne używaliście do tego aplikacji TeamSpeak. To prawdziwy staruszek w rodzinie komunikatorów wykorzystujących technologię VoIP, jednak skuteczny i niezawodny. TeamSpeak określa się jako komunikator wybierany przez profesjonalnych graczy i jeśli przejrzycie filmy na YT z najpopularniejszymi streamami z różnych gier, to zobaczycie, że ma rację. TeamSpeak ma kilka ważnych funkcji - przede wszystkim szyfruje nasze wiadomości, daje nam możliwość pełnego dostosowania interfejsu, indywidualnego sterowania głośnością, przesyłania plików, tworzenia podkanałów plus jest aplikacją mobilną. 

REKLAMA

Sam TeamSpeak jest darmowy i obsługiwany na wszystkich rodzajach oprogramowań na PC. Płatna jest jedynie licencja gracza, czyli coś potrzebne nam, jeśli chcemy korzystać z aplikacji w celach komercyjnych, gdy chcemy samodzielnie zarządzać serwerem. 

Rok 2002 dał nam dwa podobne komunikatory - wspomniany wcześniej TeamSpeak oraz Ventrilo. Aplikacja ta uznawana jest za jeden z ważniejszych konkurentów TeamSpeaka. Ventrilo dostępne jest jedynie na komputery z Windowsem oraz macOS, jednak jego dużym plusem jest to, że można na nim hostować serwery za darmo oraz zapewnia stosunkowo niskie obciążenie łączy. Do jego ciekawszych funkcji należy m.in. możliwość bycia tzw. phantom user, który tylko słucha rozmów, lecz w nich nie uczestniczy, tworzenie kanałów podrzędnych i wyciszonych czy generator głosu TTS. Aplikacji zarzuca się niestety dość trudną obsługę i konfigurację konta,  jednak powstało już sporo instruktaży na ten temat, więc możecie sprawdzić i przekonać się sami. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA