REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Social media /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Co to jest Discord? Ten komunikator podbił serca milionów graczy

Discord posiada w sumie ponad 140 milionów użytkowników, a dziennie korzysta z niego prawie 200 tysięcy Polaków. Owiany wieloma tajemnicami i często nierozumiany komunikator, jest głównym sposobem komunikacji dla milionów graczy na świecie. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest Discord i o co właściwie chodzi z serwerami Discorda.

26.11.2022
19:50
Discord
REKLAMA

Do komunikowania się na odległość od lat wykorzystujemy nie tylko połączenia głosowe i SMS-y, ale także dedykowane aplikacje. Każdy z nas w swoim telefonie ma zainstalowany przynajmniej jeden komunikator - WhatsApp, Messenger, Telegram czy Signal.

REKLAMA

Jednak komunikator komunikatorowi nierówny, a każda platforma jest zoptymalizowana pod innym kątem. Szukasz komunikatora, na którym są wszyscy? Messenger. A może komunikatora, który zapewni ci prywatność? Signal. A co jeżeli szukasz platformy do komunikacji w grach lub do poznawania nowych ludzi? Discord.

Co to jest Discord?

Discord to komunikator umożliwiający komunikację tekstową i głosową, wykorzystujący technologię Voice over Internet Protocol (VoIP). Discord oferuje zarówno funkcje wiadomości prywatnych, bezpośrednio do użytkowników, jak i tzw. serwery umożliwiające komunikację grupową.

Discord został utworzony przez Jasona Citrona w 2015 roku. Citron przed rozpoczęciem prac nad komunikatorem miał już doświadczenie w tworzeniu mediów społecznościowych, gdyż w 2009 roku założył jedną z pierwszych platform społecznościowych dedykowanych dla graczy: OpenFeint. Sprzedał OpenFeint za sumę 104 milionów dolarów, które później posłużyły mu do założenia studia gier Hammer & Chisel i stworzenia pierwszej gry studia - mobilnego Fates Forever.

Ani OpenFeint, ani Hammer & Chisel czy nawet Fates Forever nie były spektakularnym sukcesem rynkowym. Jednak prace nad Fates Forever uzmysłowiły Jasonowi Citronowi jak skomplikowana jest komunikacja w grach, a narzędzia do tego używane nieporęczne. W związku z tym on i jego zespół podjęli się stworzenia komunikatora skierowanego do graczy, którego wizytówką miała być dostępność dla użytkownika. Efektem prac zespołu jest wydany w maju 2015 Discord, pierwotnie znany pod nazwą Discord App.

Serwer nie taki jak sobie wyobrażasz. Jak wygląda Discord?

Discorda można podzielić na dwie sekcje: wiadomości prywatne i serwery.

W sekcji wiadomości prywatnych użytkownicy mają dostęp do swojej listy znajomych, listy ostatnich kontaktów, możliwość dodawania nowych znajomych oraz przeglądanie ich aktywności w grach i aplikacjach. Poprzez bezpośrednie wiadomości mogą wymieniać nie tylko wiadomości tekstowe i zdjęcia oraz pliki, ale także prowadzić rozmowy głosowe, wideo, udostępniać ekran oraz słuchać wspólnie muzyki poprzez Spotify. Pod tym względem Discord nie różni się wiele od innych komunikatorów pokroju Facebook Messenger czy WhatsApp.

Sercem Discorda i jednocześnie funkcją, która zaskarbiła sobie serca milionów użytkowników, są serwery. Nie są to serwery w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, lecz grupy społecznościowe tworzone przez użytkowników. Dzięki rozbudowanym funkcjom Discorda mogą mieć charakter prywatny (np. grupa znajomych) lub publiczny (np. serwer zrzeszający graczy danej gry). Pod względem rozmiarów serwery mogą liczyć sobie od kilku czy kilkunastu osób, do nawet setek tysięcy członków.

Serwery Discord umożliwiają komunikację tak tekstową i głosową, nie różniąc się zbyt wiele od chat roomów. Serwery są dzielone przez administratorów serwerów (którymi najczęściej są ich założyciele) na kanały, które - dzięki rozbudowanym funkcjom moderacyjnym - mogą służyć zarówno do rozmów tematycznych, jak i na przykład jako "tablica ogłoszeń", czy zbiór poradników do gier.

Discord jest darmowy, ale...

Discord jest darmowym komunikatorem i bezpłatnie można go zainstalować na platformach Windows, macOS, Linux, Android i iOS. Ponadto dostępny jest jako aplikacja przeglądarkowa pod adresem discord.com. Pomimo że wszystkie kluczowe funkcje komunikatora są oferowane bezpłatnie, Discord sprzedaje też płatną subskrypcję Discord Nitro, która ulepsza pewne funkcje komunikatora. Mowa tu o m.in. możliwości używania emotek pochodzących z innych serwerów, używania animowanych emotek, udostępniania ekranu w jakości HD czy zwiększenie maksymalnego rozmiaru wysyłanych plików.

Czy Discord jest przeznaczony jedynie dla graczy?

Pomimo że znaczna część użytkowników komunikatora Discord to gracze, a pierwotnym założeniem platformy było stworzenie komunikatora dla graczy, Discord od ponad dwóch lat stara się odciąć od bycia postrzeganym jako komunikator jedynie dla graczy.

REKLAMA

W marcu 2020 roku zmienił swoje motto z "Chat for Gamers" (Czat dla Graczy) na "Chat for Communities and Friends" (Czat dla Społeczności i Przyjaciół). Z kolei w czerwcu 2020 roku Discord oficjalnie ogłosił zmianę sposobu podejścia do użytkowników, starając się stworzyć bardziej ogólną platformę komunikacji.

Największe serwery Discorda zrzeszają m.in. graczy Fortnite, Minecrafta, Genshin Impact czy Valorant, jednakże istnieją także liczne serwery zrzeszające artystów, programistów, fanów anime czy pasjonatów literatury.

Zdjęcie główne: Diego Thomazini/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA