REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ziemia zmienia właśnie kształt. Topniejące czapy polarne deformują planetę

Przyspieszające zmiany klimatyczne na Ziemi prowadzą do coraz szybszego topnienia lodowców. Z roku na rok czapy polarne na Ziemi są coraz mniejsze. Skutki są opłakane. Jak się teraz okazuje ma to wpływ nie tylko na poziom wody w morzach i oceanach.

23.09.2021
13:07
ziemia
REKLAMA

O tym, że topnienie lodowców skutecznie podnosi poziom mórz i oceanów wiadomo od dawna. Naukowcy doskonale wiedzą, że obecne linie brzegowe na całym świecie z czasem będą przesuwały się w głąb lądu. (I jak tu zrozumieć ludzi, skoro w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w Polsce najszybciej rosły w Gdańsku i Gdyni, które przecież będą podtapiane w najbliższych dekadach).

REKLAMA

Najnowsze badania wskazują, że skutkiem topnienia lodowców na biegunach jest nie tylko zmiana poziomu wody, ale także ma ogromny wpływ na ląd. Wszystko bowiem wskazuje, że deformacji ulega także skorupa Ziemi.

Skutki topnienia lodowców. Co się dzieje ze skorupą Ziemi?

Przede wszystkim naukowców zaskoczyła sama jej elastyczność, ale dowody wskazują, że gdy warstwa lodu naciskająca na skorupę od góry (przy biegunach) się kurczy, to skorupa zaczyna się podnosić, choć nie robi tego w sposób jednorodny. Co więcej, gdy na Antarktydzie topnieją lodowce, skorupa ziemska naciska na pozostały lód od dołu, wynosząc go wyżej, gdzie także i on zaczyna topnieć. Można założyć, że obydwa te procesy wzajemnie się napędzają, co nie wróży niczego dobrego na przyszłość.

Naukowcy podejrzewają jednak, że wszystkie takie zmiany będą miały istotny i długotrwały wpływ na lokalny ekosystem w tych miejscach.

REKLAMA

Warto jednak zauważyć, że topnienie lodowców i wynoszenie lądu to proces, który nie zaczął się wczoraj, a trwa bezustannie. Cały obszar okołobiegunowy na półkuli północnej ulega stopniowemu wypiętrzaniu od czasu zakończenia ostatniej epoki lodowcowej 11 000 lat temu. Naukowcy przyrównują ruch skorupy ziemskiej na przestrzeni tych tysięcy lat do bardzo wolno poruszającego się płynu.

Wbrew pozorom zrozumienie procesów odkształcania się skorupy ziemskiej może przynieść ludziom realne, wymierne korzyści. Analiza zmian kształtu Ziemi może udoskonalić systemy przewidywania ruchów tektonicznych, a tym samym związanych z nimi np. trzęsień ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA