REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Tech

Nigdy nie uprawiały seksu, a mimo to przetrwały do dziś. Te małe organizmy po prostu się klonują

W świecie bardzo małych stworzeń możliwa jest reprodukcja bez seksu.

rozmnażanie bez seksu
REKLAMA
139 interakcji
dołącz do dyskusji

Oppiella nova to najprawdopodobniej najliczniejszy i najszerzej rozprzestrzeniony lądowy stawonóg na świecie. Za jego popularność nie odpowiada jednak tradycyjne rozmnażanie płciowe.

REKLAMA

Z badań naukowców z Uniwersytetu Kolońskiego wynika, że te naprawdę malutkie organizmy – mierzą 220-320 mikrometrów – klonują się. Po raz pierwszy u zwierząt udało się więc zaobserwować efekt Meselsona.

Dotychczas było to założenie mówiące o tym, że „pary chromosomów u organizmów rozmnażających się bezpłciowo ewoluują niezależnie od siebie, stając się z czasem mocno różne od siebie”.

 class="wp-image-1872930"

W teorii to nic prostszego.

W praktyce jednak nie zaobserwowaliśmy efektu Meselsona, aż do teraz – powiedziała Tanja Schwander, jedna z współautorek badania, cytowana przez futurism.com.

W tym przypadku kluczowe jest to, że organizm rozmnaża się tylko w ten sposób. Natura zna całkiem sporo przykładów na to, że podobne odstępstwa od normy się zdarzają.

REKLAMA

Niedawno informowaliśmy o samicy rekina, która doczekała się potomstwa, mimo że przez 10 lat mieszkała w jednym akwarium z… inną samicą. Doszło więc do rozwoju osobników potomnych z komórki jajowej bez udziału plemnika, czyli do partenogenezy.

Dla organizmów jest to ostatnia deska ratunku. Kiedy ten „przewiduje”, że nie ma szansy na przedłużenie gatunku w sposób tradycyjny, dochodzi do takiej formy zwiększenia populacji. Jak widać mówimy tutaj o wyjściu awaryjnym, a efekt Meselsona jest codziennością dla malutkiego stawonoga. W przyrodzie nie ma rzeczy niemożliwych.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA