REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Świetne zmiany w wyszukiwarce Google. Klikasz w zdjęcie, piszesz jak do człowieka i masz odpowiedź

Może i umiejętności wyszukiwarki to nie to samo, co latające samochody czy roboty-słudzy, ale i tak szykowane przez Google nowości sprawią, że mam ochotę powiedzieć: żyjemy w naprawdę fajnych czasach.

29.09.2021
20:25
jak się wylogować z konta google
REKLAMA

O tym, w którą stronę Google chce iść ze swoją wyszukiwarką, firma mówiła w trakcie wiosennej edycji Google I/O. To właśnie wtedy przedstawiono możliwości sztucznej inteligencji kryjące się w projekcie o nazwie „Multitask Unified Model”.

REKLAMA

Jak pisał Piotr Grabiec:

MUM, gdyż takim skrótem określa się nowy mechanizm SI w wyszukiwarce, ma być podobno 1000 razy potężniejszy od stosowanego obecnie mechanizmu o nazwie BERT. „Mama” uczy się nie tylko w języku angielskim, ale w aż 75 językach naraz. Jej zadaniem jest odpowiadanie na pytania zadane językiem naturalnym, a częścią zapytania mogą być np. zdjęcia, co pozwala spytać, czy buty na fotografii… nadadzą się na wyprawę na górę Fuji.

W trakcie wydarzenia Search On Google pokazał kolejne zdolności opracowywanego systemu, który łączy wyszukiwanie hasłowe ze zdjęciami i filmami. I to robi olbrzymie wrażenie. Otóż wyobraźcie sobie, że mamy koszulkę z ciekawym wzorem. Za sprawą funkcji w Obiektywie będzie można poprosić o wyszukanie tego samego wzoru –  ale na innej części garderoby (np. na skarpetkach).

Google tłumaczy, że o niektóre rzeczy trudno zapytać hasłowo, więc udoskonalenie rozmowy ze sztuczną inteligencją ma ułatwić sprawę. Inny przykład to… uszkodzony rower. Po prostu wystarczy wskazać aparatem wadliwą część i zapytać, jak ją naprawić, a sztuczna inteligencja znajdzie odpowiedni poradnik. Nie szkodzi, że nie odróżniacie dynksu od tegesu – to już nie będzie wasz problem.

Łącząc obrazy i tekst w jedno zapytanie, ułatwiamy wyszukiwanie graficzne i wyrażanie pytań w bardziej naturalny sposób – zapowiada Google.

Wyszukiwarka Google’a za sprawą MUM ma stać się też bardziej precyzyjna. Przykładem jest hasło „malarstwo akrylowe”, które mogą wpisać osoby chcące udekorować swoje mieszkanie. Google analizuje, pod jakim kątem użytkownicy zazwyczaj badają temat, a następnie wyświetla te wyniki, na które najczęściej zwracają uwagę. Co za tym idzie, skoro wyszukiwarka „zrozumie”, że zwykle chodzi o remonty w mieszkaniach, nie będzie podsuwać wiadomości o tym, że malarstwo akrylowe cieszyło się dużym zainteresowaniem w XVI wieku w Gambii.

Tej zmiany mamy spodziewać się już w najbliższych miesiącach. Ale celem Google jest jeszcze bardziej precyzyjne dostarczanie informacji. Na przykład po wpisaniu „malarstwo akrylowe” mają się pojawić propozycje, które nie przyszłyby użytkownikowi do głowy od razu, typu „jak namalować obraz akrylowy przy użyciu przedmiotów codziennego użytku”.

MUM ma też rozwinąć funkcje wideo

Strona z wynikami pokaże zapytanie np. dla hasła „pingwin złotoczuby”, ale także wybierze odpowiednie wideo, by następnie wyświetlić powiązane tematy, bazując na informacjach zawartych w wideo.

Odbywa się to na podstawie zaawansowanej analizy informacji zawartych w materiale wideo. Jak pokazuje przykład, nasz system rozumie, że treści zawarte w wideo nawiązują do zagadnienia „historia życia pingwina złotoczubego”, mimo że materiał wideo nie zawiera takich słów. Jest to możliwe poprzez treści powiązane, takie jak pingwiny złotoczube odnajdujące swoich członków rodziny i poruszające się wśród drapieżników - wyjaśnia Google.

REKLAMA

Słowem: Google chce wyprzedzać nasz ruch i podsuwać rzeczy, na które być może byśmy sami wpadli, ale najczęściej pewnie nie.

Odpowiedzi na pytania są coraz lepsze, doprecyzowujemy je, uszczegóławiamy – mówił w rozmowie ze Spider’s Web Sundar Pichai, szef Google i Alphabet. I o ile zmiany faktycznie stale się pojawiają, to tak rozwój sztucznej inteligencji pozwoli przejść na zupełnie inny poziom. Pewnie będzie miało też to swoje negatywne konsekwencje, ale… jakoś na razie nie zamierzam się tym martwić. Po prostu zachwyciłem się technologią, która zapowiada się naprawdę imponująco.  

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA