REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sony, co robisz. Nowe PlayStation 5 może być gorsze, konsola ma mniejszy radiator i mocniej grzeje

Do Polski trafił już nowszy model konsoli PlayStation 5, oznaczonej jako wersja CFI-1116A lub CFI-1116B. Okazuje się, że nowszy nie zawsze znaczy jednak lepszy, ponieważ urządzenie otrzymało mniejszy radiator, co może przekładać się na gorsze chłodzenie. Dlaczego Sony zdecydowało się na taki ruch?

30.08.2021
18:39
Sony, co robisz. Nowe PlayStation 5 może być gorsze
REKLAMA

Od kilku tygodni wiedzieliśmy, że nowsze wersje konsoli PlayStation 5 są lżejsze od poprzedników. Redukcja masy urządzenia z 3,9 kg do 3,6 kg pozwalała przypuszczać, iż zmiany konstrukcyjne wykraczają daleko poza nową, lepszą śrubę podstawy. Sony nie podawało jednak do wiadomości, jakie konkretnie modyfikacje wprowadziło do modeli CFI-1116A oraz CFI-1116B. Dlatego gracze musieli kupić nowe PlayStation 5 i dokonać porównania na własną rękę.

REKLAMA

Okazało się, że nowe PlayStation 5 jest lżejsze, ponieważ otrzymało mniejszy radiator.

 class="wp-image-1839808"
Starszy radiator po lewej, nowszy po prawej. Źródło: Austin Evans

Radiator w konsolach CFI-1116A oraz CFI-1116B został pozbawiony części rurek i żeberek. Na skutek zastosowanej zmiany odprowadzane z konsoli powietrze jest cieplejsze o 2-3 stopnie Celsjusza. Tak wynika z testu przeprowadzonego przez znanego youtubera Austina Evansa. Jego materiał o gorszym PS5 w ciągu zaledwie jednego dnia zobaczyło ponad milion osób na całym świecie. Polowania na starszą wersję urządzenia można zatem uznać za rozpoczęte.

Evans nie wyklucza, że to nie jedyne zmiany, jakie znajdziemy w nowszym PlayStation 5, ale dopiero dłuższa analiza sprzętu pozwoli na ich wykrycie. Wciąż jeszcze nie wiemy, o ile bardziej nagrzewają się komponenty wewnątrz urządzenia i to także musi zostać dopiero zmierzone. Nie ulega za to wątpliwości, że co do zasady nowsze PlayStation 5 posiada gorszy wydajnościowo radiator względem starszego modelu. Nawet, jeśli temperatury układów będą podobne, może to mieć znaczenie w perspektywie długofalowego korzystania z konsoli.

Dlaczego Sony zdecydowało się na taki ruch? Przecież temperatura, hałas i kultura pracy to zalety PS5.

REKLAMA

W porównaniu do PlayStation 4 Pro, które było głośne niczym startujący odrzutowiec, PlayStation 5 jest przyjemnie ciche. Urządzenie nie nagrzewa się przesadnie, wentylatory co najwyżej delikatnie szumią, a ogólne doświadczenia podczas korzystania z urządzenia są radykalnie lepsze względem PlayStation 4. Dlaczego więc Sony świadomie i celowo zdecydowało się na gorszy radiator?

Duże znaczenie może mieć tutaj surowiec, z którego tworzy się rozpraszacze ciepła. Najczęściej wykonuje się je z aluminium lub miedzi, z kolei cena miedzi uległa drastycznemu wzrostowi. To konsekwencja globnalnego problemu z dostępem do produktów oraz półproduktów, będącego z nami przynajmniej do 2023 r. Możliwe, że Sony zdecydowało się na ruch wyprzedzający, nie tylko zmniejszając koszty produkcji PS5, ale również chroniąc się przed galopującymi wzrostami cen. Najwyraźniej Japończycy uważają, że kryzys surowcowy stanowi większe zagrożenie niż negatywne reakcje części potencjalnych konsumentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA