REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Ekologia

Największy słoń indyjski w Europie jest w Łodzi. Zamieszka na gigantycznym wybiegu

W Łodzi mieszka największy, a zarazem najstarszy słoń indyjski żyjący w Europie. W powstającym łódzkim Orientarium będzie wraz z młodszymi kolegami miał dostępny teren, jakiego jeszcze w podobnych miejscach na kontynencie nie było.

słoń
REKLAMA

Słonie indyjskie zagrożone są wyginięciem. Kiedyś żyły na większości terenów w Azji, dziś spotkać ich można jedynie na 15 proc. pierwotnego terytorium. Zagraża im kłusownictwo, ale też konflikt interesów z ludźmi. Jak wyjaśnia WWF, słonie niszczą uprawy, więc w odwecie są zabijane przez rolników.

REKLAMA

Przez ostatnie 120 lat populacja słoni indyjskich zmniejszyła się co najmniej o połowę

Kluczowe dla ochrony dużych zwierząt jest wypracowywanie i promowanie metod ograniczania sytuacji konfliktowych oraz budowanie społecznej akceptacji dla dobrego sąsiedztwa z takimi gatunkami. Do metod zapobiegania szkodom wywoływanym przez wilki i niedźwiedzie należą m.in. specjalistyczne ogrodzenia elektryczne oraz pasterskie psy stróżujące. W przypadku słoni indyjskich są to m.in. lizawki. W WWF wierzymy, że ludzie mogą żyć w harmonii nawet z największymi zwierzętami – mówił Piotr Chmielewski z WWF Polska

Zachowanie gatunku występującego na swoim naturalnym terenie jest niezwykle ważne dla tamtejszej fauny i flory. Na przykład słonie indyjskie dziennie produkują ok. 100 kg odchodów, rozprowadzanych na bardzo dużym obszarze.

Jako że żywią się roślinami, warzywami oraz owocami – m.in. bananami, ryżem czy trzciną cukrową – odpowiadają za „sadzenie” ziaren na wielkich terenach. „Obecność słoni wspomaga zatem prawidłowe funkcjonowanie środowiska, rozwój flory obszaru oraz zachowanie różnorodności biologicznej” – podkreślają ekolodzy.

Dla dobra natury lepiej by było, gdyby słonie indyjskie – podobnie jak inne zwierzęta – żyły w swoich naturalnych warunkach, ale nie zawsze jest to możliwe i dla nich bezpieczne. Nowym domem są więc takie miejsca jak powstające w Łodzi Orientarium. Już mieszka w nim Aleksander. Ma 43 lata i waży przeszło sześć ton.

To największy i najstarszy słoń indyjski żyjący w Europie

Aleksander czeka na nowych kolegów. Do Łodzi dotrzeć mają młodziaki: 13 letni Yoe Ma z Maubeuge we Francji oraz 16 letni Fahim w Holandii.

REKLAMA

Nastoletnie słonie to dosyć nieobliczalnej podrostki, które w naturze są wypędzane ze stada i dorastają w towarzystwie dorosłych samców. Mamy nadzieję, że w przyszłości w Łodzi będziemy także mieli samice, a nasi kawalerowie doczekają się potomstwa – powiedział Michał Sokołowski, opiekun zwierząt w łódzkim ZOO.

Po zakończeniu budowy budynku Orientarium w miejskim ogrodzie zoologicznym będzie mogło zamieszkać od 8 do 10 zwierząt. Aleksander mieszka w Łodzi od miesiąca, dwa nowe słonie powinny zjawić się we wrześniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA