REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Przeżyj rok na Marsie. NASA poszukuje chętnych do takiej misji… na Ziemi

Już jesienią 2022 r. pierwsi astronauci trafią do stacji marsjańskiej, gdzie będą musieli przeżyć przez okrągły rok. Spokojnie, jak na razie Mars będzie symulowany.

09.08.2021
12:26
baza marsjanska
REKLAMA

Przygotowując się na przyszłe załogowe misje kosmiczne, amerykańska agencja kosmiczna rozpoczyna intensywne badania wpływu długotrwałych załogowych misji marsjańskich na psychikę astronautów. W tym celu w ramach programu Crew Health and Performance Exploration Analog, naukowcy planują przeprowadzić trzy analogowe misje załogowe, w których wybrane osoby będą musiały spędzić okrągły rok w „bazie marsjańskiej” na Ziemi. Dokładny monitoring zachowania członków załogi pozwoli na opracowanie metod oraz technologii rozwiązywania problemów, które w przyszłości mogą pojawić się w bazach budowanych na Księżycu czy też na Marsie.

REKLAMA

Baza Mars Dune Alpha już czeka

 class="wp-image-1815712"
Wydrukowana w 3D baza Mars Dune Alpha. Źródło: ICON

W ramach każdej z trzech misji czterech „analogowych astronautów” zostanie zamkniętych w bazie o powierzchni 150 metrów zbudowanej za pomocą drukarki 3D. Aby jak najlepiej odtworzyć warunki, uczestnicy eksperymentu będą musieli poradzić sobie także z ograniczonymi zasobami, usterkami sprzętu, opóźnieniami w komunikacji z Ziemią itd. W trakcie misji załoga będzie wykonywała eksperymenty naukowe, ale także będzie robiła spacery na zewnątrz bazy, co będzie się oczywiście wiązało z wykorzystaniem skafandrów kosmicznych.

Do udziału w eksperymencie mogą zgłaszać się amerykańscy obywatele w wieku 30-55 lat legitymujący się pełnią zdrowia, znajomością języka w stopniu wystarczającym do komunikacji z innymi członkami załogi i centrum kontroli misji. Oprócz tego, kandydaci muszą mieć ukończone studia magisterskie na kierunku ścisłym lub posiadać 1000 wylatanych godzin za sterami samolotu.

Kiedy zatem pierwsza prawdziwa załogowa misja na Marsa?

 class="wp-image-1161694"
REKLAMA

Tego jak na razie nie wiadomo. Jest to jednak kwestia odległej przyszłości. Na razie NASA skupia się na próbach załogowego powrotu na Księżyc. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to pierwsi astronauci powinni postawić nogę na Księżycu w 2024 roku, aczkolwiek ze względu na niezwykle wysoki poziom skomplikowania architektury całego przedsięwzięcia (budowa stacji Gateway na orbicie wokół Księżyca, budowa lądownika księżycowego) całkiem możliwe, że ostatecznie misja ulegnie opóźnieniu.

Dopiero po opanowaniu sposobów realizacji misji księżycowych NASA będzie mogła zabrać się za opracowywanie rozwiązań, które z czasem umożliwią jej realizację pierwszej załogowej misji marsjańskiej. Z pewnością do takiej misji nie dojdzie w latach dwudziestych, ale całkiem możliwe, że nie dojdzie do niej także w latach trzydziestych. Mamy zatem jeszcze sporo czekania przed sobą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA