REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

SpaceX zawiezie na orbitę Księżyca dwa pierwsze moduły stacji orbitalnej Gateway

Rakieta Falcon Heavy już za kilka lat wyniesie w przestrzeń kosmiczną dwa pierwsze moduły stacji Gateway, która będzie krążyła wokół Księżyca. NASA właśnie poinformowała o zawarciu umowy z firmą Elona Muska. 

10.02.2021
12:38
Falcon Heavy wyniesie dwa pierwsze moduły. Na orbicie wokół Księżyca powstanie stacja Gateway
REKLAMA

Pamiętacie jeszcze ten spektakularny lot Falcona Heavy, w którym w przestrzeń kosmiczną poleciał samochód Elona Muska? Tak, dokładnie ten, w ramach którego mogliśmy obserwować synchroniczne lądowanie dwóch boosterów Falcon 9? Rakieta, która jak dotąd wystartowała trzykrotnie, właśnie otrzymała kolejne zadanie. We wtorek NASA poinformowała, że Falcon Heavy wyniesie na orbitę dwa pierwsze moduły przyszłej stacji Gateway, która krążąc po eliptycznej orbicie wokół Księżyca będzie stanowić swego rodzaju punkt przesiadkowych dla astronautów zmierzających z Ziemi na powierzchnię Księżyca. 

REKLAMA

Zgodnie z planem obydwa moduły, tj. Power and Propulsion Element (PPE) oraz Habitation and Logistics Outpost (HALO) wystartują na jednej rakiecie, schowane pod powiększoną osłoną ładunku, najwcześniej w maju 2024 r. Kontrakt na ich transport opiewa na kwotę 331,8 mln dol.  

 class="wp-image-1590251"
Dwa pierwsze moduły stacji Gateway

PPE to moduł budowany przez firmę Maxar. Jego głównym zadaniem będzie zapewnienie zasilania dla stacji za pomocą dużych paneli słonecznych, wykonywanie manewrów w przestrzeni kosmicznej (zostanie wyposażony w silniki plazmowe) oraz zapewnienie komunikacji stacji z Ziemią. 

HALO natomiast będzie pierwszym modułem mieszkalnym dla astronautów przybywających z Ziemi/Księżyca i czekających na dalszą podróż. To właśnie do tego modułu będą cumowały statki transportowe i załogowe. Nad stworzeniem HALO współpracuje konsorcjum Northrop Grumman oraz Thales Alenia Space.  

Z czasem do obu modułów dołączy jeszcze jeden, europejsko-japoński moduł mieszkalny i kanadyjskie (a jakże!) ramię robotyczne. Docelowo Gateway będzie miał rozmiary 1/6 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Jak wysłać stację na orbitę wokół Księżyca

REKLAMA

W maju 2024 r. startujący z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego Falcon Heavy wyniesie oba moduły stacji na wysoką orbitę okołoziemską. Po uwolnieniu z zasobnika rakiety, silniki modułu PPE stopniowo dostarczą oba moduły w okolice Księżyca, gdzie wejdą one na orbitę eliptyczną wokół naszego naturalnego satelity. Do stacji będą z jednej strony cumowały statki załogowe Orion, którymi astronauci będą przybywać z Ziemi, a z drugiej strony lądowniki księżycowe, które będą kolejnych astronautów dostarczać na powierzchnię Księżyca. Oprócz tego stacja będzie przygotowana na cumowanie opracowywanych przez SpaceX statków transportowych Dragon XL, które także będą wynoszone w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiet Falcon Heavy. 

Na pokładzie stacji znajdzie się miejsce dla czterech astronautów, którzy będą mogli na niej przebywać do 30 dni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA