REKLAMA

Northrop Grumman zaprojektuje moduł załogowy księżycowej stacji kosmicznej Gateway

Firma Northrop Grumman z Virginii otrzymała od NASA wart 187 mln dol. kontrakt na zaprojektowanie załogowego modułu stacji kosmicznej Gateway, która znajdzie się na orbicie wokół Księżyca.
07.06.2020 06.06
Northrop Grumman zaprojektuje moduł załogowy księżycowej stacji kosmicznej Gateway
REKLAMA
Już w ubiegłym roku dowiedzieliśmy się, że NASA wybrała firmę Norhtrop Grumman do zbudowania załogowego modułu HALO (habitation and logistics) dla stacji Gateway. Moduł zostanie zbudowany w oparciu o transportowy statek Cygnus, który od 2014 r. dostarcza towary na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
REKLAMA
Kilka dni temu agencja podzieliła się kolejnymi szczegółami dotyczącymi umowy: Northrop Grumman otrzyma 187 mln dol. na opracowanie projektu HALO do etapu wstępnego przeglądu projektu, który będzie miał miejsce jeszcze przed końcem obecnego roku.
Stacja Gateway najprawdopodobniej nie będzie odgrywała jeszcze swojej roli w 2024 r. podczas pierwszego załogowego lądowania na Księżycu, ale według NASA stacja kosmiczna będzie jednym z fundamentów przy realizacji dalszych planów eksploracji naszego naturalnego satelity. W domyśle stacja będzie działała jako punkt, z którego będą realizowane załogowe i bezzałogowe wyprawy na powierzchnię Księżyca. https://www.youtube.com/watch?v=CYVkfnx6LcY
Według obecnych planów pierwsze dwa elementy stacji Gateway - HALO oraz moduł napędowy (PPE), za którego budowę odpowiada Maxar Technologies - wystartują w kierunku Księżyca w 2023 r. NASA planuje przyznanie Northrop Grumman drugiego kontraktu - jeszcze przed końcem roku - na budowę HALO i integrację z PPE.

Brakuje jeszcze rakiety i statku, aby dostać się do Gateway

Równie ważne w programie Artemis, oprócz stacji Gateway, są takie elementy jak kapsuła załogowa Orion oraz rakieta Space Launch System (SLS), którymi astronauci będą dostawać się w otoczenie Księżyca.
REKLAMA
Orion jak na razie odbył jedną testową misję na orbitę okołoziemską w grudniu 2014 r. SLS natomiast jeszcze nigdy nie wystartował - według obecnych planów zadebiutuje w drugiej połowie przyszłego roku w ramach misji Artemis 1, w której kapsuła Orion zostanie wysłana w lot testowy wokół Księżyca.
Docelowo Orion wspólnie z modułem HALO będzie zapewniał systemy podtrzymywania życia astronautom znajdującym się na pokładzie stacji Gateway. HALO będzie oferował załodze przestrzeń porównywalną z niewielkim mieszkaniem.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA