Kosmos  / News

Northrop Grumman zaprojektuje moduł załogowy księżycowej stacji kosmicznej Gateway

Firma Northrop Grumman z Virginii otrzymała od NASA wart 187 mln dol. kontrakt na zaprojektowanie załogowego modułu stacji kosmicznej Gateway, która znajdzie się na orbicie wokół Księżyca.
Już w ubiegłym roku dowiedzieliśmy się, że NASA wybrała firmę Norhtrop Grumman do zbudowania załogowego modułu HALO (habitation and logistics) dla stacji Gateway. Moduł zostanie zbudowany w oparciu o transportowy statek Cygnus, który od 2014 r. dostarcza towary na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kilka dni temu agencja podzieliła się kolejnymi szczegółami dotyczącymi umowy: Northrop Grumman otrzyma 187 mln dol. na opracowanie projektu HALO do etapu wstępnego przeglądu projektu, który będzie miał miejsce jeszcze przed końcem obecnego roku.
Ten kontrakt jest kolejnym krokiem milowym w planie odtwarzania naszej działalności na Księżycu. Gateway stanowi kluczowy element architektury całego programu Artemis, a moduł HALO znacząco poprawi nasze możliwości załogowej eksploracji Księżyca i przygotuje nas do przyszłych misji marsjańskich - mówi Jim Bridenstine, administrator NASA.  

Artemis - nowy program księżycowy

Artemis to opracowany przez NASA program załogowej eksploracji Księżyca, w ramach którego do końca 2024 r. dwoje astronautów powinno dotrzeć w okolice południowego bieguna Księżyca i rozpocząć w ten sposób erę trwałej obecności człowieka na Księżycu już od 2028 r. Według Bridenstine'a cały program Artemis utoruje ludzkości drogę do kolejnego wielkiego kroku: załogowej misji na Marsa, którą obecnie NASA planuje na lata trzydzieste. Stacja Gateway najprawdopodobniej nie będzie odgrywała jeszcze swojej roli w 2024 r. podczas pierwszego załogowego lądowania na Księżycu, ale według NASA stacja kosmiczna będzie jednym z fundamentów przy realizacji dalszych planów eksploracji naszego naturalnego satelity. W domyśle stacja będzie działała jako punkt, z którego będą realizowane załogowe i bezzałogowe wyprawy na powierzchnię Księżyca. https://www.youtube.com/watch?v=CYVkfnx6LcY Według obecnych planów pierwsze dwa elementy stacji Gateway - HALO oraz moduł napędowy (PPE), za którego budowę odpowiada Maxar Technologies - wystartują w kierunku Księżyca w 2023 r. NASA planuje przyznanie Northrop Grumman drugiego kontraktu - jeszcze przed końcem roku - na budowę HALO i integrację z PPE.

Brakuje jeszcze rakiety i statku, aby dostać się do Gateway

Równie ważne w programie Artemis, oprócz stacji Gateway, są takie elementy jak kapsuła załogowa Orion oraz rakieta Space Launch System (SLS), którymi astronauci będą dostawać się w otoczenie Księżyca. Orion jak na razie odbył jedną testową misję na orbitę okołoziemską w grudniu 2014 r. SLS natomiast jeszcze nigdy nie wystartował - według obecnych planów zadebiutuje w drugiej połowie przyszłego roku w ramach misji Artemis 1, w której kapsuła Orion zostanie wysłana w lot testowy wokół Księżyca.
Docelowo Orion wspólnie z modułem HALO będzie zapewniał systemy podtrzymywania życia astronautom znajdującym się na pokładzie stacji Gateway. HALO będzie oferował załodze przestrzeń porównywalną z niewielkim mieszkaniem.
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst