REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Amerykanie muszą się spieszyć z powrotem na Księżyc. Za pięć lat Słońce może być zbyt niebezpieczne

Amerykańska agencja kosmiczna oficjalnie wciąż utrzymuje, że w ramach programu Artemis ludzie wrócą na Księżyc w 2024 r. Komentatorzy biorą jednak te zapewnienia z przymrużeniem oka, zwracając uwagę na opóźnienia w przygotowaniach. Najnowsze badania wskazują, że lepiej, aby to agencja miała rację.

20.05.2021
21:47
Amerykanie muszą się pospieszyć z powrotem na Księżyc. Za pięć lat Słońce może być zbyt niebezpieczne
REKLAMA

Jak wiadomo, aktywność słoneczna zmienia się w 11-letnim cyklu. Słońce przechodzi w nim na zmianę przez minimum i maksimum aktywności definiowanej przez liczbę plam na swojej powierzchni. W okolicach maksimum w przestrzeni międzyplanetarnej Układu Słonecznego pojawia się więcej rozbłysków i innych energetycznych wydarzeń na Słońcu, które istotnie wpływają na tzw. pogodę kosmiczną.

REKLAMA

Zwykle zjawiska pogody kosmicznej docierają na powierzchnię Ziemi co najwyżej w postaci zórz polarnych. Czasami dochodzi też do burz magnetycznych, które są w stanie negatywnie wpłynąć na sieci energetyczne na Ziemi. Jednak w przestrzeni kosmicznej może to mieć już bardzo negatywny wpływ na wszelkie satelity czy misje kosmiczne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane dotyczące zjawisk pogody kosmicznej z ostatnich 150 lat. Chcieli sprawdzić, kiedy dochodzi do najpoważniejszych burz magnetycznych, które potencjalnie mogłyby być niebezpieczne dla astronautów np. eksplorujących powierzchnię Księżyca.

 class="wp-image-1717086"
Koronalny wyrzut masy
REKLAMA

Pomijając samą regularność cyklu słonecznego, analiza wykazała, że silniejsze zjawiska na Słońcu, takie jak chociażby koronalne wyrzuty masy (CME), obserwowane są w początkowej części parzystych cykli słonecznych oraz w końcowej części nieparzystych cykli. Obecny cykl słoneczny ma nr 25. i rozpoczął się w grudniu 2019 r. Oznacza to, że wzmożenia aktywności słonecznej i ekstremalnych burz magnetycznych możemy spodziewać się w drugiej połowie lat dwudziestych.

Wszystko zatem wskazuje, że jeżeli Stany Zjednoczone faktycznie chcą w tej dekadzie wrócić na Księżyc, to najbezpieczniej byłoby to zrobić w pierwszej połowie dekady (np. zgodnie z planem w 2024 r.). W latach 2026-2030 pogoda kosmiczna może być dla astronautów znacznie bardziej niebezpieczna. To samo dotyczy także wszystkich innych załogowych misji kosmicznych, takich jak chociażby podróż na Marsa, o której od czasu do czasu wspomina Elon Musk.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA