Kosmos  /  News

Amerykanie muszą się spieszyć z powrotem na Księżyc. Za pięć lat Słońce może być zbyt niebezpieczne

Picture of the author
193 interakcji
dołącz do dyskusji

Amerykańska agencja kosmiczna oficjalnie wciąż utrzymuje, że w ramach programu Artemis ludzie wrócą na Księżyc w 2024 r. Komentatorzy biorą jednak te zapewnienia z przymrużeniem oka, zwracając uwagę na opóźnienia w przygotowaniach. Najnowsze badania wskazują, że lepiej, aby to agencja miała rację.

Jak wiadomo, aktywność słoneczna zmienia się w 11-letnim cyklu. Słońce przechodzi w nim na zmianę przez minimum i maksimum aktywności definiowanej przez liczbę plam na swojej powierzchni. W okolicach maksimum w przestrzeni międzyplanetarnej Układu Słonecznego pojawia się więcej rozbłysków i innych energetycznych wydarzeń na Słońcu, które istotnie wpływają na tzw. pogodę kosmiczną.

Zwykle zjawiska pogody kosmicznej docierają na powierzchnię Ziemi co najwyżej w postaci zórz polarnych. Czasami dochodzi też do burz magnetycznych, które są w stanie negatywnie wpłynąć na sieci energetyczne na Ziemi. Jednak w przestrzeni kosmicznej może to mieć już bardzo negatywny wpływ na wszelkie satelity czy misje kosmiczne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane dotyczące zjawisk pogody kosmicznej z ostatnich 150 lat. Chcieli sprawdzić, kiedy dochodzi do najpoważniejszych burz magnetycznych, które potencjalnie mogłyby być niebezpieczne dla astronautów np. eksplorujących powierzchnię Księżyca.

Koronalny wyrzut masy

Pomijając samą regularność cyklu słonecznego, analiza wykazała, że silniejsze zjawiska na Słońcu, takie jak chociażby koronalne wyrzuty masy (CME), obserwowane są w początkowej części parzystych cykli słonecznych oraz w końcowej części nieparzystych cykli. Obecny cykl słoneczny ma nr 25. i rozpoczął się w grudniu 2019 r. Oznacza to, że wzmożenia aktywności słonecznej i ekstremalnych burz magnetycznych możemy spodziewać się w drugiej połowie lat dwudziestych.

Wszystko zatem wskazuje, że jeżeli Stany Zjednoczone faktycznie chcą w tej dekadzie wrócić na Księżyc, to najbezpieczniej byłoby to zrobić w pierwszej połowie dekady (np. zgodnie z planem w 2024 r.). W latach 2026-2030 pogoda kosmiczna może być dla astronautów znacznie bardziej niebezpieczna. To samo dotyczy także wszystkich innych załogowych misji kosmicznych, takich jak chociażby podróż na Marsa, o której od czasu do czasu wspomina Elon Musk.