REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

W sieci podniósł się wrzask, bo Jeff Bezos testuje zbiorniki rakiety. „Elon Musk też to robił, plagiat!”

Powiedzieć, że Jeff Bezos nie ma dobrej prasy, to jak nic nie powiedzieć. Nikt za nim nie przepada, nikt go nie chwali, ale fani Elona Muska i SpaceX osiągnęli już zupełnie nowy poziom.

25.08.2021
16:46
new glenn rakieta blue origin
REKLAMA

Po odejściu z Amazonu i po swoim locie w przestrzeń kosmiczną Jeff Bezos deklarował, że teraz skupi się na swoim biznesie kosmicznym, czyli na firmie Blue Origin. Jak na razie jednak cokolwiek by nie zrobił spotyka się z krytyką.

REKLAMA

Dopiero co wczoraj pisałem o tym, że administrator NASA w wywiadzie dla portalu SpaceNews obwinił Blue Origin o opóźnianie realizacji programu Artemis poprzez złożenie pozwu przeciwko NASA w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na budowę lądownika księżycowego.

Project Jarvis

Dzisiaj krytyka uderza w błękitną firmę ze strony fandomu Elona Muska. Krytyka jest jednak całkowicie niepoważna. Aktualnie Blue Origin dysponuje rakietą suborbitalną New Shepard, na szczycie której można polecieć na wysokość ok. 108 km nad powierzchnię Ziemi. Od lat jednak wiadomo, że firma planuje także budowę większej rakiety New Glenn, która będzie w stanie wynosić ładunki bezpośrednio na orbitę okołoziemską. Tak samo jak rakiety produkowane przez Elona Muska, New Glenn będzie potrzebował pierwszego członu, który będzie wynosił go na orbitę. Pierwszy człon z kolei będzie potrzebował zbiorników na paliwo. Takie właśnie testowe zbiorniki firmy Blue Origin zostały sfotografowane w kompleksie startowym 36 na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Czy wam to coś przypomina? Jeżeli śledzicie uważnie rozwój sektora kosmicznego, to z pewnością uznacie, że przypomina to zbiorniki testowane zaledwie rok temu przez Elona Muska w kompleksie Boca Chica, przeznaczone do Starshipa, a następnie do pierwszego członu tej rakiety zwanego Super Heavy.

Śledzący Muska twitter natychmiast zaczął krytykować Jeffa Bezosa za kopiowanie pomysłu należącego do SpaceX. Oczywiście cała krytyka jest całkowicie niepoważna. Jak może bowiem wyglądać zbiornik na paliwo? Najprawdopodobniej długi cylinder przypominający silos zbożowy, jest optymalnym kształtem zbiornika na paliwo, maksymalnie wykorzystującym kształt i pojemność rakiety. Idąc za tą logiką można by było powiedzieć, że Tesla bezczelnie skopiowała producentów aut przygotowując Teslę, bo przecież przypomina ona inne samochody. Serio, to nie Elon Musk wymyślił rakiety, jak zdaje się myśleć wielu jego fanów.

REKLAMA

Co osiągnie orbitę jako pierwsze: New Glenn czy Starship?

Nie oszukujmy się. SpaceX ma dużo więcej pracy za sobą i być może już za kilka tygodni dojdzie do pierwszej próby lotu orbitalnego. Blue Origin jest dopiero tam, gdzie SpaceX było rok temu. Nie wiadomo jak na razie zbyt wiele o New Glennie, bowiem w przeciwieństwie do SpaceX firma jest bardzo powściągliwa w informowaniu o postępach swoich prac. Oszacowanie zatem potencjalnej daty lotu New Glenna byłoby zatem po prostu wróżeniem z fusów, tym bardziej że w ostatnich tygodniach z firmy odchodzą kolejni inżynierowie pracujący zarówno nad rakietą, jak i nad projektem lądownika księżycowego (którego NASA aktualnie nie chce). Jedyne co można powiedzieć, to: pażywiom, uwidim.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA