REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Dwieście kilometrów na godzinę tuż nad powierzchnią wody. AQUAS będzie fantastyczną atrakcją

Wsiadasz do łodzi razem z 11 innymi pasażerami i chwilę później lecicie nad taflą wody z prędkością 200 km/h podziwiając wybrzeże. Brzmi - dosłownie - odlotowo.

24.08.2021
18:10
AQUAS
REKLAMA

Taki pojazd nie jest jednak jedynie futurystyczną wizją. Wręcz przeciwnie, taka łódź wykorzystująca efekt powierzchniowy projektowana jest właśnie przez firmę RDC Aqualines.

REKLAMA

W przeszłości łodzie tego typu klasyfikowano jako ekranoplany i już dziesiątki lat temu z powodzeniem testowano mniejsze i większe jednostki tego typu. Doskonałym przykładem może być tutaj radziecki ekranoplan zwany Kaspijskim Potworem, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.

Tutaj mamy jednak do czynienia nie z potężnym potworem wojskowym, a z pojazdem bardziej turystycznym o zupełnie innych wymiarach. Aquas, bo tak nazywa się projektowany ekranoplan - ma zaledwie 22,5 m długości i zabiera na pokład oprócz pilotów 12 pasażerów i ich bagaże.

 class="wp-image-1833424"
Źródło: RDC Aqualines

Z uwagi na to, że mamy już trzecią dekadę XXI wieku, według projektu AQUAS będzie zasilana hybrydą napędu elektrycznego i wodorowego.

To wbrew pozorom ma sens

Prezentując swój projekt przedstawiciele RDC Aqualines zwraca uwagę, że oprócz zastosowań czysto turystycznych, pojazd tego typu ma ogromny sens w prowadzeniu akcji poszukiwawczo-ratowniczych na otwartej wodzie. Jakby nie patrzeć prędkość łodzi stosowanych w tego typu sytuacjach jest dużo mniejsza od 200 km/h. Jeżeli dołożymy do tego zasięg AQUASa, który będzie wynosił 600 km, mógłby to być sprzęt wprost stworzony do takich zastosowań.

REKLAMA

Historia jednak wskazuje, że - jak wszystko - ekranoplany mają także swoje wady. Unoszący się tuż nad wodą statek nie jest w stanie zbyt mocno się przechylać w trakcie lotu (aby nie zahaczyć o wodę), przez co każda zmiana kierunku lotu musi być odpowiednio wcześnie zaplanowana, bo jej wykonanie zajmuje dość sporo czasu. W przypadku pojawienia się na drodze takiego pojazdu przeszkody może być niebezpiecznie. Z drugiej strony Rosjanie nazywali Kaspijskiego Potwora łodzią, która przeskakuje mosty, więc może coś się jeszcze da w tej kwestii zrobić.

Pierwsza AQUAS ma wejść do służby w 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA