REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Mroczne zdjęcie Ziemi i Księżyca. Chińska sonda spogląda na nas z oddali

Pod koniec 2020 roku Chiny odhaczyły na liście kosmicznych osiągnięć kolejny punkt: sonda Chang’e-5 przywiozła na Ziemię próbki gruntu księżycowego. Na tym jednak misja się nie zakończyła.

17.05.2021
9:56
chinska sonda change-5
REKLAMA

Była to nie tylko pierwsza tego typu misja w historii chińskiego programu kosmicznego, ale też pierwsza tego typu misja od ponad czterdziestu lat. Poprzednią sondą, która dostarczyła próbki z Księżyca na Ziemię, była rosyjska Łuna 24, która dokonała tego w 1976 r.

REKLAMA

Tym razem jednak nie o próbkach

Orbiter Chang'e-5, który dostarczył kapsułę z próbkami na Ziemię po uwolnieniu go w kierunku atmosfery ziemskiej, 17 grudnia wykonał manewr, który pozwolił mu minąć atmosferę ziemską i skierować się do punktu Lagrange’a L1.

Czym jest punkt Lagrange’a?

Mówiąc najprościej, jest to punkt w przestrzeni, w tym przypadku w układzie Słońce-Ziemia, w którym przyciąganie grawitacyjne obu ciał wzajemnie się znosi. Jeżeli zatem umieści się w takim punkcie ciało o pomijalnej masie, to może ono w tym punkcie pozostać w spoczynku. W układzie dwóch ciał takich punktów jest pięć.

Punkty Lagrange'a. Źródło: NASA/Xander89

Punkt L1 znajduje się w odległości 1 500 000 km od Ziemi, w kierunku Słońca.

Orbiter Chang’e-5 doleciał do punktu L1 w połowie marca, po 88 dniach podróży. Od tego czasu sonda testuje tam różne manewry orbitalne oraz prowadzi obserwacje Słońca i Ziemi.

Ziemia i Księżyc widziane przez sondę Chang'e-5 z punktu libracyjnego L1

W trakcie obserwacji sonda wykonała powyższe przejmujące zdjęcie Ziemi i Księżyca. Choć sonda znajduje się zaledwie 1,5 mln km od Ziemi, to i tak nasza planeta wygląda jak stosunkowo nieistotny punkt w bezmiarze przestrzeni kosmicznej. Można wręcz stwierdzić, że jest to taka chińska wersja słynnego zdjęcia „bladoniebieskiej kropki” wykonanego w 1990 r. przez sondę Voyager 1 z odległości 6,4 mld km. Na tym zdjęciu już Księżyca nie było widać, a Ziemia zajmowała obszar ok. 0,12 piksela.

REKLAMA
Bladoniebieska kropka. Po prawej stronie w rdzawym promieniu zawieszona jest Ziemia. Zdjęcie wykonane z odległości 6,4 mld km.

Zdjęcia tego typu zawsze nadają jakąś kosmiczną perspektywę problemom, z którymi ludzkość zmaga się na co dzień. Jakby nie patrzeć, na zdjęciu z Chang’e-5, nie widać ani koronawirusa, ani innych ważnych (zdawałoby się) elementów naszej aktualnej codzienności. Z tak odległej perspektywy można jedynie wykorzystać hasło z kubków i t-shirtów i Keep calm and carry on.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA