REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Otwierasz apkę z dowodem osobistym, a tam bilet PKP. Nowa funkcja mObywatela

Dobra wiadomość dla osób podróżujących koleją. W aplikacji mObywatel możemy wyświetlać bilety z usługi Bilkom. Podpowiadamy, jak połączyć oba konta krok po kroku.

26.05.2021
21:08
Otwierasz apkę z dowodem osobistym, a tam bilet PKP. Nowa funkcja mObywatela
REKLAMA

mObywatel nie jest idealny i do dzisiaj nie mogę przeboleć, jak długo czekaliśmy na obsługę biometrii i jak bardzo upierdliwe jest logowanie się do aplikacji już po jej dodaniu (wymaga to zarówno podawania kodu PIN, jak i skanowania twarzy lub przykładania palucha do czytnika linii papilarnych). Nie da się jednak ukryć, iż pomijając niedogodności, aplikacja jest użyteczna, a dzisiaj otrzymała kolejną funkcję, która nieco ułatwi podróżowanie po kraju.

REKLAMA

Bilety kolejowe w aplikacji mObywatel

Jak czytamy w opisie zmian najnowszej wersji mObywatela na iPhone’a oznaczonej numerem 2.3.2, od dzisiaj w aplikacji będzie można wyświetlić bilety kupione w ramach systemu PKP Informatyka. Dzięki temu użytkownicy opłacający przejazd pociągiem w ramach usługi Bilkom (oraz na portalu bilet.wielkopolskiebilety.pl) w razie potrzeby mogą odpalić program przygotowany przez rząd i wyświetlić na ekranie kod, który kontroler może wygodnie zeskanować.

W pierwszym odruchu zacząłem zadawać sobie pytanie, po co właściwie twórcy aplikacji przeładowują ją funkcjami, które równie dobrze realizuję inne programy. Po namyśle uznałem, że automatyczne importowanie cyfrowych biletów na przejazd pociągiem do aplikacji mObywatel ma sporo sensu. Często w trakcie kontroli musimy i tak musimy pokazać dowód osobisty, który w tym przypadku dostępny jest w ramach tej samej aplikacji.

Szkoda tylko, że dodawanie konta Bilkom do mObywatela jest kompletnie nieintuicyjne.

Po uruchomieniu nowej wersji aplikacji pojawia się monit informujący o nowej funkcji. Niestety dodanie nowego modułu do mObywatela w moim przypadku… się nie powiodło. Po dodaniu nowego kafelka do ekranu głównego Bilkom pojawia się co prawda nowe menu, które wymaga od nas… skopiowania linka bilkom.pl/profil i ręcznego (!) wklejenia go w przeglądarce. Tam po zalogowaniu się na konto Bilkom możemy – przynajmniej w teorii — rozpocząć proces powiązania obu kont.

mobywatel bilkom jak polaczyc konta class="wp-image-1726116"
W tym miejscu przydałby się przycisk umożliwiający skanowanie w mObywatelu kodu QR generowanego przez Bilkom, ale go nie ma

Problem w tym, że po wygenerowaniu kodu QR oraz kodu w formie tekstu nie da się przejść dalej. W aplikacji rządowej na iPhone’a w menu łączenia kont z jakiegoś powodu nie widać opcji ani zeskanowania kodu, ani wpisania kodu ręcznie — nawet po wciśnięciu guzika mObywatel na dolnym pasku. Wygenerowanie kodu QR na komputerze i zeskanowanie go aparatem w telefonie kieruje mnie z kolei do programu pocztowego i tworzy nową wiadomość do samego siebie…

Byłem gotów się poddać, ale okazało się, że konta Obywatela i Bilkom jednak da się połączyć!

REKLAMA

W tym celu trzeba jednak cofnąć się z ekranu z instrukcją w mObywatelu, przejść do głównego menu tejże aplikacji i tam tąpnąć w kafel mTożsamość. Dopiero wtedy na dole ekranu po lewej stronie pojawi się ikonka Przekaż. Po jej tąpnięciu wyświetlają się z kolei dwie opcje do wyboru, a w tym przypadku tą prawidłową jest Przekazywanie danych Instytucji lub firmie. Dopiero wtedy można zeskanować kod lub przekleić go ze schowka i kontynuować proces…

Nie wiem, kto wpadł na pomysł, by parowanie obu kont przeprowadzać w taki kompletnie nieintuicyjny sposób, ale winszuję — jak żyję, nie widziałem procesu łączenia dwóch kont online, który byłoby aż tak skomplikowany! A pomyśleć, że problem rozwiązałoby dodanie opcji wklejenia kodu QR w menu dostępnym zaraz po dodaniu kafelka Bilkom lub… dodanie zwykłego formularza, w którym podawalibyśmy login i hasło do tej usługi. No ale cóż — takie mamy właśnie e-tam państwo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA