REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Do aplikacji mObywatel na iPhonie można zalogować się przez Touch ID i Face ID - konfiguracja krok po kroku

Nie da się bezpośrednio w aplikacji mObywatel na iPhone'a skonfigurować biometrii, ale podpowiadamy, jak mimo to włączyć w niej Touch ID lub Face ID.

17.02.2020
20:02
mlegitymacja szkolna studencka legitymacja w smartfonie aplikacja mobywatel 1
REKLAMA

mObywatel na iPhone’a stale goni edycję na Androida pod względem dostępnych modułów, ale jest jedna rzecz, która mnie nadal strasznie irytuje. O ile rozumiem, dlaczego dane są zabezpieczone hasłem, które trzeba wpisać po każdym uruchomieniu, tak nie mogę pojąć, dlaczego aplikacja nie pozwala zastąpić hasła skanem palca lub twarzy z użyciem odpowiednio Touch ID i Face ID.

REKLAMA
mobywatel iphone aplikacja logowania bez hasla touch id face id jak ustawic class="wp-image-1088694"

W przypadku wielu innych programów z App Store’u takiego problemu nie ma. Hasła nie trzeba za każdym razem wpisywać nawet w aplikacjach pozwalających na dostęp do bankowości online, bo istnieje odpowiednie API odpowiedzialne za biometrię. Ba, producent iPhone’ów zadbał nawet o to, by z Face ID były zgodne aplikacje, które projektowano, zanim pojawił się iPhone X.

Ta niedogodność by zresztą tak nie wkurzała, gdyby mObywatel sam zapisywał swoje hasło w Pęku kluczy.

Niestety nie dość, że program nie wspiera API odpowiedzialnego za biometrię, to nie może sam dodać wybranego przez użytkownika hasła do systemowego menedżera haseł. Tyle dobrego, że jest sposób na to, by logować się bez wpisywania hasła ręcznie po dokonaniu autoryzacji przez Touch ID i Face ID. Trzeba wpierw ręcznie dodać nowy rekord do Pęku kluczy i skorzystać z niego.

mobywatel iphone aplikacja logowania bez hasla touch id face id jak ustawic class="wp-image-1088697"

To na szczęście nie jest przesadnie skomplikowany proces. Wystarczy wziąć iPhone’a do ręki, wejść w Ustawienia, znaleźć pozycję Hasła i konta, upewnić się, że pole Autowypełnianie haseł jest aktywne oraz przejść do sekcji Hasła do witryn i aplikacji. Po uwierzytelnieniu użytkownika pojawi się lista wszystkich zapisanych loginów i haseł.

Aby dodać hasło aplikacji mObywatel na system iOS, należy wcisnąć plusik w prawym górnym rogu i uzupełnić wszystkie trzy pola:

  • witryna: tu należy podać stronę internetową mobywatel.gov.pl;
  • użytkownik: w to miejsce trzeba wpisać swój adres e-mail;
  • hasło: to tutaj należy powtórzyć hasło ustalone w aplikacji.

Logowanie bez wpisywania hasła powinno już działać — pod warunkiem, że zabezpieczenia biometryczne, czyli w zależności od modelu iPhone’a czytnik odcisków palców Touch ID lub skaner twarzy Face ID, są włączone. Jeśli tak, to w aplikacji mObywatel na ekranie podawania hasła wystarczy dotknąć ikonkę kluczyka zaraz nad klawiaturą, autoryzować się tak, jak przy odblokowywaniu telefonu i wybrać sugerowane hasło na liście.

REKLAMA
mobywatel iphone aplikacja logowania bez hasla touch id face id jak ustawic class="wp-image-1088700"

Jeśli w telefonie zabezpieczenia biometryczne nie zostały uprzednio skonfigurowane, można to zrobić w menu Ustawień w sekcji Touch ID (Face ID) i kod. System poprosi o podanie kodu do odblokowywania telefonu, a po autoryzacji należy zeskanować odcisk palca lub twarz, które od tego momentu będą służyły do uwierzytelniania posiadacza telefonu. Dzięki temu korzystanie z aplikacji mObywatel na iPhone’a będzie nieco wygodniejsze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA