Oprogramowanie  / News

mObywatel na iPhone'a z nową funkcją - szkolna i studencka mLegitymacja w smartfonie jest już dostępna

mObywatel na iPhone’a dogania pod względem dostępnych funkcji wersję na Androida. W aplikacji pojawił się moduł mLegitymacja dla uczniów i studentów.

Aplikacja przygotowana przez rząd dla obywateli dostępna jest na smartfony z systemami Android oraz iOS. Zwykle nowości trafiają najpierw do tej pierwszej wersji mObywatela, ale jest to w pełni zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę popularność systemu Google’a w Polsce w porównaniu do udziałów rynkowych Apple’a.

Na szczęście mObywatel na iPhone’a prędzej czy później dostaje nowości z edycji androidowej. Dzięki temu już wcześniej oprócz mTożsamości, czyli dowodu osobistego w smartfonie, dostępne w ramach aplikacji były takie moduły jak mPojazd, eRecepta i Polak za granicą. Teraz ta lista się poszerzyła.

mLegitymacja dla uczniów i studentów jest już dostępna w aplikacji mObywatel na iPhone’a.

Legitymacja szkolna i studencka w smartfonie to kolejny sposób rządu na to, by odchudzić portfele Polaków (tym razem ze zbędnych dokumentów). W wersji na smartfony z Androidem uczniowie i studenci mogli korzystać z mLegitymacji już od jakiegoś czasu, ale posiadacze smartfonów marki Apple wreszcie nie są w tyle.

mLegitymację można dodać do aplikacji mObywatel tak samo, jak pozostałe moduły. Po zalogowaniu się poprzez ręczne wpisanie hasła — lub automatyczne uzupełnienie po uprzednim dodaniu go do pęku kluczy — wystarczy wcisnąć ikonkę plusika w prawym dolnym rogu i postępować z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

mlegitymacja szkolna studencka legitymacja w smartfonie aplikacja mobywatel 1

Niestety nie każda legitymacja szkolna i studencka może zostać dodana do aplikacji mObywatel.

mObywatel pozwala na dodanie jedynie legitymacji tych szkół i uczelni, które zdecydowały się na wsparcie tego rozwiązania poprzez podpisanie odpowiedniego porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji. Dodanie dokumentu odbywa się przez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie kodu aktywacyjnego, który uczniowe i studenci mogą otrzymać odpowiednio w sekretariacie i dziekanacie.

Pierwszą warszawską uczelnią, która się na to zdecydowała, jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Oprócz tego na start dostęp do legitymacji studenckiej w smartfonie dostali studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, którzy testowali tę funkcję już w 2018 r. Lista uczelni, które wspierają usługę mLegitymacja, stale rośnie. Zgłoszeń do programu mogą dokonywać rektorzy lub osoby przez niej upoważnione z poziomu przygotowanej z myślą o tym celu witrynie www.

Jeśli chodzi o szkoły, to z pełną listą placówek edukacyjnych, które wspierają w aplikacji mObywatel moduł pozwalającego na dodanie legitymacji szkolnej, można zapoznać się na kolejnej przygotowanej przez rząd stronie internetowej. Z poziomu tej witryny można zgłosić daną jednostkę do programów Ogólnopolska Sieć Edukacyjna oraz mLegitymacja.

Warto przy tym nadmienić, że mLegitymacja to nie jedyna nowość w aplikacji mObywatel, na jaką można liczyć w tym roku — na ostatniej prostej jest już prawo jazdy w smartfonie. Możliwe, że w tym przypadku aktualizacja pojawi się jednocześnie na obu platformach, bo czekamy już tylko na zmiany w prawie.

Osoby, które jeszcze z aplikacji nie korzystają, mogą ją pobrać ze sklepów Google Play (mObywatel na Androida) oraz App Store (mObywatel na iPhone’a).

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst