REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

mObywatel na iPhone'a z nową funkcją - szkolna i studencka mLegitymacja w smartfonie jest już dostępna

mObywatel na iPhone’a dogania pod względem dostępnych funkcji wersję na Androida. W aplikacji pojawił się moduł mLegitymacja dla uczniów i studentów.

16.02.2020
16:45
mlegitymacja szkolna studencka legitymacja w smartfonie aplikacja mobywatel 2
REKLAMA

Aplikacja przygotowana przez rząd dla obywateli dostępna jest na smartfony z systemami Android oraz iOS. Zwykle nowości trafiają najpierw do tej pierwszej wersji mObywatela, ale jest to w pełni zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę popularność systemu Google’a w Polsce w porównaniu do udziałów rynkowych Apple’a.

REKLAMA

Na szczęście mObywatel na iPhone’a prędzej czy później dostaje nowości z edycji androidowej. Dzięki temu już wcześniej oprócz mTożsamości, czyli dowodu osobistego w smartfonie, dostępne w ramach aplikacji były takie moduły jak mPojazd, eRecepta i Polak za granicą. Teraz ta lista się poszerzyła.

mLegitymacja dla uczniów i studentów jest już dostępna w aplikacji mObywatel na iPhone’a.

Legitymacja szkolna i studencka w smartfonie to kolejny sposób rządu na to, by odchudzić portfele Polaków (tym razem ze zbędnych dokumentów). W wersji na smartfony z Androidem uczniowie i studenci mogli korzystać z mLegitymacji już od jakiegoś czasu, ale posiadacze smartfonów marki Apple wreszcie nie są w tyle.

mLegitymację można dodać do aplikacji mObywatel tak samo, jak pozostałe moduły. Po zalogowaniu się poprzez ręczne wpisanie hasła — lub automatyczne uzupełnienie po uprzednim dodaniu go do pęku kluczy — wystarczy wcisnąć ikonkę plusika w prawym dolnym rogu i postępować z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

mlegitymacja szkolna studencka legitymacja w smartfonie aplikacja mobywatel 1 class="wp-image-1088153"

Niestety nie każda legitymacja szkolna i studencka może zostać dodana do aplikacji mObywatel.

mObywatel pozwala na dodanie jedynie legitymacji tych szkół i uczelni, które zdecydowały się na wsparcie tego rozwiązania poprzez podpisanie odpowiedniego porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji. Dodanie dokumentu odbywa się przez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie kodu aktywacyjnego, który uczniowe i studenci mogą otrzymać odpowiednio w sekretariacie i dziekanacie.

Pierwszą warszawską uczelnią, która się na to zdecydowała, jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Oprócz tego na start dostęp do legitymacji studenckiej w smartfonie dostali studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, którzy testowali tę funkcję już w 2018 r. Lista uczelni, które wspierają usługę mLegitymacja, stale rośnie. Zgłoszeń do programu mogą dokonywać rektorzy lub osoby przez niej upoważnione z poziomu przygotowanej z myślą o tym celu witrynie www.

Jeśli chodzi o szkoły, to z pełną listą placówek edukacyjnych, które wspierają w aplikacji mObywatel moduł pozwalającego na dodanie legitymacji szkolnej, można zapoznać się na kolejnej przygotowanej przez rząd stronie internetowej. Z poziomu tej witryny można zgłosić daną jednostkę do programów Ogólnopolska Sieć Edukacyjna oraz mLegitymacja.

REKLAMA

Warto przy tym nadmienić, że mLegitymacja to nie jedyna nowość w aplikacji mObywatel, na jaką można liczyć w tym roku — na ostatniej prostej jest już prawo jazdy w smartfonie. Możliwe, że w tym przypadku aktualizacja pojawi się jednocześnie na obu platformach, bo czekamy już tylko na zmiany w prawie.

Osoby, które jeszcze z aplikacji nie korzystają, mogą ją pobrać ze sklepów Google Play (mObywatel na Androida) oraz App Store (mObywatel na iPhone’a).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA