REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Badanie jaskiń na Marsie będzie w opór niewygodne. Wciśnij się gdzieś w tym skafandrze. Powodzenia

Jaskinie lawowe na Księżycu czy na Marsie bardzo często uważane są za najbardziej obiecujące miejsca na tworzenie baz załogowych, w których ludzie mogliby przebywać nie tylko kilka dni, ale także długie miesiące. Eksperymenty przeprowadzone na Hawajach wskazują jednak na jeden problem.

28.04.2021
10:09
Jaskinie na Marsie kontra skafandry kosmiczne. Astronauci nie będą mieli lekko
REKLAMA

Od wielu lat mamy swoich wysłanników na Marsie. Sondy znajdujące się na orbicie, lądowniki i łaziki badają Czerwoną Planetę pod każdym możliwym względem. W powszechnym mniemaniu naturalnym kolejnym krokiem w eksploracji tej planety jest wysłanie tam astronautów. Podróż na Marsa nie jest jednak krótka, a konfiguracja orbit Ziemi i Marsa sprawia, że gdy już na Marsa doleci pierwsza załoga, zbyt szybko nie wróci.

REKLAMA

Gdzie powstanie pierwszy dom na Marsie?

Stąd i kolejne powstające projekty baz, osad czy nawet miast marsjańskich. Jedną z morza przeciwności, jakiej hipotetyczna załoga musiałaby stawić czoła, jest rzadka atmosfera Marsa, która z jednej strony skazuje astronautów na przemieszczanie się po powierzchni Marsa w skafandrach kosmicznych, a z drugiej na dużą ilość szkodliwego promieniowania docierającego do samej powierzchni planety.

Stąd i pojawiające się często pomysły, aby baza na Marsie powstała nie na powierzchni, a w jednej z jaskiń lawowych, skrytych pod warstwą skał i regolitu, które znacząco są w stanie obniżyć ekspozycję na szkodliwe promieniowanie kosmiczne.

Niewygodne ubranie to eufemizm

 class="wp-image-1686252"
Michaela Musilova, dyrektorka habitatu HI-SEAS

W ramach nowego eksperymentu HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation), wybrana załoga „astronautów” mieszka na Hawajach, w okolicach wulkanu Mauna Loa. Uczestnicy projektu symulują życie w bazie marsjańskiej, a więc także występujące na Czerwonej Planecie ograniczenia. 

Jednym z elementów projektu jest badanie jaskiń lawowych w okolicach Mauna Loa. Uczestnicy projektu HI-SEAS robią to oczywiście w skafandrach kosmicznych, jakie musieliby nosić na Marsie.

REKLAMA

Jak informują uczestnicy projektu, badanie czegokolwiek w jaskiniach w skafandrze kosmicznym sprawia, że jest to nieporównanie trudniejsze niż na Ziemi i trwa kilka razy dłużej. Nawet pobieranie próbek skał ze ścian czy podłoża jaskiń stanowi poważne wyzwanie.

Z tego też powodu naukowcy planują teraz opracować nowe metody pracy w jaskiniach oraz nowe skafandry kosmiczne, które zachowując wszystkie swoje podstawowe cechy, pozwolą astronautom szybko i sprawnie prowadzić badania na innych globach. Póki co jednak mają na te zadania sporo czasu. O załogowej misji marsjańskiej raczej nie musimy myśleć  przez najbliższe kilkanaście lat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA