REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Badanie jaskiń na Marsie będzie w opór niewygodne. Wciśnij się gdzieś w tym skafandrze. Powodzenia

Jaskinie lawowe na Księżycu czy na Marsie bardzo często uważane są za najbardziej obiecujące miejsca na tworzenie baz załogowych, w których ludzie mogliby przebywać nie tylko kilka dni, ale także długie miesiące. Eksperymenty przeprowadzone na Hawajach wskazują jednak na jeden problem.

Jaskinie na Marsie kontra skafandry kosmiczne. Astronauci nie będą mieli lekko
REKLAMA

Od wielu lat mamy swoich wysłanników na Marsie. Sondy znajdujące się na orbicie, lądowniki i łaziki badają Czerwoną Planetę pod każdym możliwym względem. W powszechnym mniemaniu naturalnym kolejnym krokiem w eksploracji tej planety jest wysłanie tam astronautów. Podróż na Marsa nie jest jednak krótka, a konfiguracja orbit Ziemi i Marsa sprawia, że gdy już na Marsa doleci pierwsza załoga, zbyt szybko nie wróci.

REKLAMA

Gdzie powstanie pierwszy dom na Marsie?

Stąd i kolejne powstające projekty baz, osad czy nawet miast marsjańskich. Jedną z morza przeciwności, jakiej hipotetyczna załoga musiałaby stawić czoła, jest rzadka atmosfera Marsa, która z jednej strony skazuje astronautów na przemieszczanie się po powierzchni Marsa w skafandrach kosmicznych, a z drugiej na dużą ilość szkodliwego promieniowania docierającego do samej powierzchni planety.

Stąd i pojawiające się często pomysły, aby baza na Marsie powstała nie na powierzchni, a w jednej z jaskiń lawowych, skrytych pod warstwą skał i regolitu, które znacząco są w stanie obniżyć ekspozycję na szkodliwe promieniowanie kosmiczne.

Niewygodne ubranie to eufemizm

 class="wp-image-1686252"
Michaela Musilova, dyrektorka habitatu HI-SEAS

W ramach nowego eksperymentu HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation), wybrana załoga „astronautów” mieszka na Hawajach, w okolicach wulkanu Mauna Loa. Uczestnicy projektu symulują życie w bazie marsjańskiej, a więc także występujące na Czerwonej Planecie ograniczenia. 

Jednym z elementów projektu jest badanie jaskiń lawowych w okolicach Mauna Loa. Uczestnicy projektu HI-SEAS robią to oczywiście w skafandrach kosmicznych, jakie musieliby nosić na Marsie.

REKLAMA

Jak informują uczestnicy projektu, badanie czegokolwiek w jaskiniach w skafandrze kosmicznym sprawia, że jest to nieporównanie trudniejsze niż na Ziemi i trwa kilka razy dłużej. Nawet pobieranie próbek skał ze ścian czy podłoża jaskiń stanowi poważne wyzwanie.

Z tego też powodu naukowcy planują teraz opracować nowe metody pracy w jaskiniach oraz nowe skafandry kosmiczne, które zachowując wszystkie swoje podstawowe cechy, pozwolą astronautom szybko i sprawnie prowadzić badania na innych globach. Póki co jednak mają na te zadania sporo czasu. O załogowej misji marsjańskiej raczej nie musimy myśleć  przez najbliższe kilkanaście lat.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA