REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Kosmos

Skafander astronauty jest częścią statku Crew Dragon. SpaceX pokazuje, jak powstawały ubrania załogi

Przedsiębiorstwa Elona Muska - niezależnie czy mowa tu o Tesli czy o SpaceX - znane są z tego, że nie lubią powierzać produkcji czegokolwiek firmom zewnętrznym, wszystko ma być wyprodukowane wewnątrz firmy. Nic więc zatem dziwnego, że gdy SpaceX zdecydował się stworzyć załogowy statek kosmiczny, to i zaczął myśleć, jak na nowo stworzyć skafandry dla załogi.

SpaceX pokazuje, jak powstawały futurystyczne ubrania załogi
REKLAMA
502 interakcji
dołącz do dyskusji

To dość oryginalne podejście do tematu, bowiem większość skafandrów kosmicznych, także tych wykorzystywanych przez NASA, powstaje od dawna przy udziale specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

REKLAMA

SpaceX postanowił zatem wyjaśnić dlaczego firma zdecydowała się stworzyć ubiór dla astronautów samodzielnie.

W opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu, Chris Trigg, menedżer ds. skafandrów i wyposażenia załogi oraz Maria Sundeen, główna specjalistka ds. skafandrów, opisują koncepcję, etap projektowania i produkcję skafandrów, w których astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley, polecieli statkiem Crew Dragon na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci już za dwa dni ponownie włożą te same skafandry w podróż powrotną na Ziemię.

Skafander i fotel stanowią jeden integralny system

Jak zauważa Trigg, skafander stanowi element całego systemu, składającego się ze skafandra i fotela członka załogi na pokładzie Dragona. Takie połączenie sprawia, że po zajęciu miejsca i połączeniu skafandra z fotelem, astronauta ma dostęp do wszystkich niezbędnych informacji o statku. W filmie dowiadujemy się także dlaczego hełm wygląda inaczej niż wcześniejsze hełmy astronautów i dlaczego konieczne było wyposażenie astronautów w rękawice, które zapewniają ochronę, ale także możliwość korzystania z paneli dotykowych.

REKLAMA

Crew Dragon wraca na Ziemię

Statek kosmiczny Crew Dragon odcumuje od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już 1 sierpnia, aby wylądować na powierzchni Oceanu Atlantyckiego następnego dnia. Jeżeli cały lot przebiegnie bez problemów, statek Crew Dragon uzyska ostateczną certyfikację i będzie w stanie rozpocząć regularny transport astronautów na i z pokładu ISS.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA