REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Skafander astronauty jest częścią statku Crew Dragon. SpaceX pokazuje, jak powstawały ubrania załogi

Przedsiębiorstwa Elona Muska - niezależnie czy mowa tu o Tesli czy o SpaceX - znane są z tego, że nie lubią powierzać produkcji czegokolwiek firmom zewnętrznym, wszystko ma być wyprodukowane wewnątrz firmy. Nic więc zatem dziwnego, że gdy SpaceX zdecydował się stworzyć załogowy statek kosmiczny, to i zaczął myśleć, jak na nowo stworzyć skafandry dla załogi.

28.07.2020
21:21
SpaceX pokazuje, jak powstawały futurystyczne ubrania załogi
REKLAMA

To dość oryginalne podejście do tematu, bowiem większość skafandrów kosmicznych, także tych wykorzystywanych przez NASA, powstaje od dawna przy udziale specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

REKLAMA

SpaceX postanowił zatem wyjaśnić dlaczego firma zdecydowała się stworzyć ubiór dla astronautów samodzielnie.

W opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu, Chris Trigg, menedżer ds. skafandrów i wyposażenia załogi oraz Maria Sundeen, główna specjalistka ds. skafandrów, opisują koncepcję, etap projektowania i produkcję skafandrów, w których astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley, polecieli statkiem Crew Dragon na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci już za dwa dni ponownie włożą te same skafandry w podróż powrotną na Ziemię.

Skafander i fotel stanowią jeden integralny system

Jak zauważa Trigg, skafander stanowi element całego systemu, składającego się ze skafandra i fotela członka załogi na pokładzie Dragona. Takie połączenie sprawia, że po zajęciu miejsca i połączeniu skafandra z fotelem, astronauta ma dostęp do wszystkich niezbędnych informacji o statku. W filmie dowiadujemy się także dlaczego hełm wygląda inaczej niż wcześniejsze hełmy astronautów i dlaczego konieczne było wyposażenie astronautów w rękawice, które zapewniają ochronę, ale także możliwość korzystania z paneli dotykowych.

REKLAMA

Crew Dragon wraca na Ziemię

Statek kosmiczny Crew Dragon odcumuje od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już 1 sierpnia, aby wylądować na powierzchni Oceanu Atlantyckiego następnego dnia. Jeżeli cały lot przebiegnie bez problemów, statek Crew Dragon uzyska ostateczną certyfikację i będzie w stanie rozpocząć regularny transport astronautów na i z pokładu ISS.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA