REKLAMA

Powrót kosmicznego smoka. Crew Dragon wraca na Ziemię

Astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley wrócą na Ziemię na pokładzie statku Crew Dragon już 2 sierpnia. Lot ten będzie stanowił drugą i ostatnią część testowej misji, która wystartowała z Ziemi w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec maja.

21.07.2020 10.05
Powrót kosmicznego smoka. Crew Dragon wraca na Ziemię
REKLAMA
REKLAMA

Według obecnych planów, o których poinformowała NASA, astronauci przejdą z pokładu ISS  na pokład Crew Dragona 1 sierpnia, aby dotrzeć na Ziemię następnego dnia. Oczywiście o ostatecznej dacie powrotu zdecydują warunki pogodowe na naszej planecie. Odcumowanie statku od stacji kosmicznej zakończy dwumiesięczny pobyt Behnkena i Hurleya na pokładzie ISS. W tym czasie astronauci mieli ręce pełne roboty, a Behnken zrealizował kilka spacerów kosmicznych, w których trakcie wymienił starzejące się akumulatory umieszczone na zewnątrz stacji.

Powrót na Ziemię będzie stanowił ostatni etap całego procesu certyfikacji Crew Dragona.

Udany potwierdzi, że statek jest w stanie bezpiecznie wynosić astronautów na orbitę okołoziemską, a następnie dostarczać ich z powrotem na Ziemię. Kapsuła wyposażona jest w osłonę termiczną, która będzie chroniła pasażerów przed wysokimi temperaturami pojawiającymi się w momencie wejścia w ziemską atmosferę. Crew Dragon wyposażony jest w zestaw czterech spadochronów, które zostaną otwarte, gdy statek znajdzie się bliżej Ziemi. Ich zadaniem jest zmniejszenie prędkości kapsuły tak, aby łagodnie mogła ona opaść na powierzchnię Oceanu Atlantyckiego, skąd astronauci zostaną podjęci przez znajdujący się w pobliżu okręt.

REKLAMA

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, lądowanie na oceanie zakończy testowy załogowy lot Crew Dragona zwany Demonstration Mission 2, DM-2.

Pierwszy nietestowy lot Crew Dragona aktualnie planowany jest na drugą połowę września. W jego trakcie na stację poleci czterech astronautów.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA