REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nanoracks chce hodować kapustę w przestrzeni kosmicznej. Pierwsza kosmiczna szklarnia jeszcze w tym roku

Jeszcze w 2021 r. zostanie zakończona budowa pierwszej szklarni, która docelowo zostanie przyłączona jako moduł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jej pokładzie będą hodowane warzywa, z których będą korzystać astronauci. Firma przekonuje, że kosmiczne szklarnie mogą z czasem wyeliminować problem głodu na Ziemi. 

19.02.2021
9:11
Nanoracks chce hodować kapustę w przestrzeni kosmicznej. Pierwsza kosmiczna szklarnia jeszcze w tym roku
REKLAMA

Nanoracks: kosmiczne uprawy? Nie do końca 

REKLAMA

Wbrew pozorom jednak nie chodzi o budowę rozległej sieci kosmicznych szklarni do uprawy warzyw, które będą następnie wysyłane w ogromnych ilościach na Ziemię. To byłby delikatnie mówiąc szalony pomysł. 

Nanoracks planuje natomiast wykorzystywać swoje moduły do tworzenia w nich takich odmian roślin uprawnych, które będą w stanie rosnąć na Ziemi w miejscach, które obecnie wydają się do tego nieprzydatne.  

We współpracy z Biurem Inwestycyjnym w Abu Zabi (ADIO), Nanoracks zbuduje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich centrum badań nad rolnictwem kosmicznym. To w tym ośrodku będą powstawały specjalne odmiany roślin, których uprawa będzie następnie testowana w przestrzeni kosmicznej, gdzie będą planowały warunki przypominające nieprzyjazne warunki spotykane na Ziemi.

 class="wp-image-1599095"

Nie można tego testować na Ziemi? 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wystarczyłoby te uprawy testować bezpośrednio w nieprzyjaznych warunkach na Ziemi. Naukowcy jednak wskazują, że w warunkach przestrzeni kosmicznej powstają takie mutacje DNA roślin, które mogą doprowadzić do powstania nowych odmian lepiej znoszących nieprzyjazne warunki na Ziemi. 

Wbrew pozorom Nanoracks nie będzie tutaj pionierem. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat naukowcy z Chin opracowali w przestrzeni kosmicznej ponad 200 różnych odmian roślin, które z czasem zostały wprowadzone do uprawy na Ziemi.  

Poprzez mutacje DNA, do których doszło w przestrzeni kosmicznej, a następnie poprzez selekcję i hodowlę wyprodukowaliśmy odmiany, które gwarantują większe plony, mają większą wartość odżywczą, są bardziej odporne na choroby, potrzebują mniej wody i tolerują wyższe temperatury

- powiedział portalowi Space.com prof. Liu Luxiang z Chińskiej Akademii Rolnictwa. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie lubią to! 

 class="wp-image-1599104"

Jak się okazuje, to działa. Obecnie druga pod względem popularności odmiana pszenicy w Chinach też została opracowana w przestrzeni kosmicznej. Nic dziwnego, że kraje takie jak ZEA są zainteresowane tą technologią. Aktualnie ZEA importuje 90 proc. swojej żywności, choć miejsca pod uprawy jest mnóstwo (80 proc. kraju to pustynie, pod uprawy wykorzystywane jest zaledwie 5 proc.). Gdyby zatem naukowcom z Emiratów udało się opracować rośliny, które byłyby w stanie rosnąć na terytorium ZEA, sytuacja kraju mogłaby się diametralnie zmienić. 

Naukowcy z Abu Zabi planują zatem opracować w nowym centrum badawczym nowe typy bakterii, mikroorganizmów i roślin, które następnie zostaną wysłane na orbitę w celu opracowania nowych odmian. 

Nanoracks na początku planuje korzystać z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aczkolwiek w ciągu pięciu lat ma powstać niezależna, autonomiczna badawcza szklarnia orbitalna. Prowadzone tam badania mają potencjał zmienić obraz rolnictwa na Ziemi.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA