REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nowa funkcja aplikacji mObywatel. Teraz pokażesz, że zostałeś zaszczepiony przeciwko COVID

Zaświadczenie wraz z kodem QR - takie potwierdzenie otrzymują osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi od swojego lekarza. Teraz do tego zestawu dojdzie zakładka w aplikacji mObywatel, dokumentująca przebyte szczepienie.

04.02.2021
18:17
mObywatel już pokazuje, czy jesteś zaszczepiony na COVID
REKLAMA

Aplikacja mObywatel to wygodne narzędzie za pomocą którego możemy okazać dowód osobisty, prawo jazdy czy legitymację studencką. Program jest nieustannie poszerzany o nowe możliwości i funkcje, coraz skuteczniej obejmując zróżnicowane aspekty życia obywateli. Jedną z takich nowych funkcji jest właśnie możliwość przedstawienia zaświadczenia o odbytym szczepieniu przeciwko COVID19.

REKLAMA

Rządowy mObywatel już pozwala na udokumentowanie swojego szczepienia z poziomu aplikacji.

 class="wp-image-1584575"

Takie potwierdzenie szczepienia będzie mógł okazać każdy zweryfikowany użytkownik aplikacji, który otrzymał drugą dawkę szczepionki od dowolnego producenta. To efekt synchronizacji baz danych mObywatela z takimi instytucjami jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Centrum e-Zdrowia (CeZ). Synchronizacji, na którą użytkownik programu musi wcześniej wyrazić zgodę.

Sam nie mogę wygenerować dokumentacji potwierdzającej szczepienie, ponieważ nie otrzymałem jeszcze swoich dwóch dawek. Jeśli jednak ktoś należy do tego powiększającego się grona osób zaszczepionych, aplikacja wygeneruje dla niego specjalny kod QR. To właśnie za pośrednictwem tego kodu będziemy mogli okazać, że jesteśmy zaszczepieni przeciwko COVID19.

W tym miejscu warto przypomnieć, że aplikacja mObywatel wspiera również inne usługi medyczne, jak np. aktywne e-recepty do zrealizowania w aptece czy zakładkę z informatorem na temat koronawirusa. Program pozwala ponadto zweryfikować swoją tożsamość przy użyciu cyfrowego dowodu osobistego lub prawa jazdy, podejrzeć liczbę punktów karnych czy dokonać przeglądu posiadanego pojazdu wraz z jego ubezpieczeniem i innymi dokumentami.

Po co nam takie potwierdzenie przebytego szczepienia?

W Polsce, Europie i na świecie rozważane są rozmaite opcje wykorzystania informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID19. W niektórych krajach posiadanie odpowiedniego zaświadczenia wiąże się z przywilejami pandemicznymi, takimi jak np. możliwość poruszania się w strefach, gdzie panuje ograniczenie przemieszczania. Zaszczepione osoby mogą być niewliczane do nałożonych limitów liczbowych, np. takich dotyczących świątecznych spotkań czy zabaw karnawałowych. W Niemczech rozważany jest projekt zniesienia restrykcji dla zaszczepionych osób, które chcą zjeść w restauracji czy odwiedzić kino.

REKLAMA

Szczepienia mogą być także skorelowane z możliwością podróżowania za granicę. Już od dłuższego czasu mówi się o priorytetowym traktowaniu osób zaszczepionych przez linie lotnicze, bądź wręcz niewpuszczaniu na pokłady samolotów osób bez przebytego szczepienia przeciwko COVID19.

Polski rząd jest bardzo wstrzemięźliwy w deklarowaniu tego, na jakie przywileje mogą liczyć zaszczepieni obywatele. Jednocześnie premier i minister zdrowia podkreślili, iż Polacy nie mają co liczyć na benefity poszczepienne w postaci kwot pieniędzy czy zniżek podatkowych mających stanowić zachętę do masowego szczepienia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA