1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Internet w domu – zrób to sam. Z tą aplikacją sam poprawisz jakość sieci Wi-Fi

Lokowanie produktu

Oczywiście sama aplikacja to tylko element układanki. Ale jedną z zalet tego rozwiązania jest to, że z Cisco Meraki Go sieć rozbuduje sobie każdy – nie trzeba być informatykiem.

29.01.2021
11:25
Cisco Meraki Go aplikacja

Ja w każdym razie informatykiem nie jestem, doświadczenia w budowaniu sieci nie mam żadnego, a poprawiłem jakość dostępu do Internetu w mieszkaniu, a potem jeszcze udało mi się powtórzyć ten sukces w domu i wokół niego

I jestem przekonany, że korzystając z klocków dostępnych w Meraki Go (punkty dostępowe, brama bezpieczeństwa, przełączniki LAN), obsługiwanych za pomocą dedykowanej aplikacji i wyświetlanych na ekranie zaleceń, z konfiguracją sieci poradzi sobie każdy. 

Cisco Meraki Go – aplikacja, pierwsze kroki

Najpierw trzeba założyć konto w Meraki, które pozwoli na zdalny dostęp do urządzeń i kontakt z działem technicznym, który szybko wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Potem wystarczy kolejno dodawać  klocki. Wybieramy zakładkę Sprzęt i nacelowujemy obiektyw aparatu na kod QR umieszczony na nalepce na spodzie urządzenia.

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571525"

Po zeskanowaniu dostajemy ilustrowaną instrukcję podłączania urządzeń,

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571528"

po czym, po odebraniu gratulacji, czekamy chwilę na uruchomienie urządzenia – w moim przypadku pierwszym klockiem był Security Gateway. Każde urządzenie ma wbudowaną diodę, która świecąc na różne kolory informuje o jego aktualnym statusie pracy.

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571531"

Oczywiście nie trzeba czuwać przy urządzeniu – informację o statusie można też na bieżąco sprawdzać w aplikacji Meraki Go. Można również z jej poziomu wyłączyć świecącą diodę w urządzeniu

Jeśli ktoś, tak jak ja na początku, uzna, że nie potrzebuje Security Gateway'a, może zacząć od razu od access pointa, zeskanować kod QR i podłączyć urządzenie zgodnie z podobną instrukcją. 

Aplikacja podpowiada, że pierwszy punkt dostępowy należy podłączyć za pomocą dołączonego do zestawu kabla Ethernet,

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571540"

a kolejne – bezprzewodowo, by w efekcie stworzyć sieć typu mesh (kratową). Aplikacja informuje, że sieć kratowa może sięgać przez ściany, ale zbrojone stropy czy metalowe przedmioty mogą skutecznie uniemożliwić rozsyłanie sygnału Wi-Fi. Dlatego, chcąc tworzyć sieć między piętrami, trzeba by wykorzystać tradycyjne okablowanie. Natomiast tutaj również aplikacja Meraki Go poradzi sobie ze spięciem wszystkich urządzeń w jedną sieć. 

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571543"

Po podłączeniu punktu dostępowego można stworzyć sieć Wi-Fi po przejściu do zakładki Sieć

Podajemy nazwę sieci oraz hasło dostępu. Sieci można stworzyć kilka – np. jedną dla domowników, z pełnym dostępem do zasobów, podłączeniem do dysku sieciowego czy drukarki, a drugą dla gości – z dostępem np. tylko do Internetu. 

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571549"

Można też ustalić limity wykorzystania prędkości czy wybrać adresy stron internetowych, które nie będą dostępne dla użytkowników poszczególnych sieci. Da się nawet ustawić ograniczenia prędkości dla konkretnych zastosowań i np. ograniczyć szybkość dla platform społecznościowych czy serwisów streamingowych, a dać pierwszeństwo aplikacjom mailowym czy do wideokonferencji – tak by nie zabrakło Internetu np. do pracy.

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571552"

Aplikacja zapewnia stały dostęp do wszystkich urządzeń w sieci, pozwala też na monitorowanie liczby użytkowników podłączonych do każdego z punktów dostępowych i zbiera dane dotyczące wydajności skonsumowanego pasma oraz rodzaju wykorzystywanych aplikacji sieciowych. Spokojnie – nie służy do szpiegowania i nie zbiera informacji o odwiedzanych stronach. Pokazuje tylko ogólnie „obłożenie” każdego punktu dostępowego. 

Ja chwalę sobie też kontakt z działem wsparcia

Miałem wątpliwości co do wykorzystania jednego z urządzeń i zadałem pytanie w odpowiedniej zakładce. Następnego dnia miałem już na mailu odpowiedź na swoje pytanie. Uwaga: support pomaga po angielsku. Natomiast w zakładce Make a Wish można zgłosić propozycje ulepszenia Meraki Go – projekt jest wciąż rozwijany i można się spodziewać nowych funkcjonalności. 

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571558"

Byłem zaskoczony, jakie to wszystko jest łatwe w obsłudze i przyjazne dla użytkowników

Mimo braku znajomości tematu, byłem w stanie sam stworzyć sprawnie działającą sieć domową, składającą się z Security Gatewaya i dwóch access pointów. Poprawiłem zasięg Wi-Fi, a przy okazji, dzięki Wi-Fi calling udało mi się też usprawnić prowadzenie rozmów telefonicznych nawet przy braku zasięgu sieci komórkowych w domu na wsi

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571561"

Podobało mi się też, że poszczególne elementy zestawu są do siebie podobne, minimalistycznie zaprojektowane i nie rzucają się w oczy. Do tego wykonanie samych urządzeń, a nawet dołączonych do nich elementów montażowych, pokazuje dbałość producenta o najdrobniejsze detale – Meraki Go ma być przyjemne w użytkowaniu. I takie właśnie jest.

Meraki Go aplikacja class="wp-image-1571522"

Przypuszczam, że bez problemu dołożyłbym do swojej układanki kolejne klocki – zewnętrzne punkty dostępowe, do których mógłbym podłączyć np. kamery monitoringu, albo urządzenia do obsługi instalacji fotowoltaicznej czy innych elementów smart home. Ale to temat na zupełnie inną opowieść.

*artykuł powstał we współpracy z marką Cisco.

Lokowanie produktu
Najnowsze