REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Android 11 i One UI 3 już dziś trafiają na Samsunga Galaxy S20

Samsung dziś oficjalnie udostępnił One UI 3, najnowszą wersję swojej nakładki systemowej, która tym razem będzie działać w oparciu o Androida 11. Możesz ją już pobrać na Galaxy S20.

samsung galaxy s20 ultra
REKLAMA
104 interakcji
dołącz do dyskusji

Już dziś posiadacze Samsungów Galaxy S20, S20 Plus i S20 Ultra mogą pobrać najnowszą wersję systemu na swoje smartfony. Tym razem nie jest to tylko kosmetyczna aktualizacja, ale pełna zmiana systemu, bowiem na wspomniane smartfony trafia najnowszy Android 11 z nakładką One UI 3.

REKLAMA

Jeżeli masz smartfon z polskiej dystrybucji, już powinieneś móc zainstalować nową wersję systemu. W pierwszej kolejności aktualizacja wkracza do Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych oraz "na większość rynków europejskich", w tym do Polski.

Co nowego w One UI 3.0?

Nowości są już znane od kilku tygodni, a wymienił je Piotrek Grabiec w swoim tekście, do którego odsyłam.

samsung one ui 3.0 nakladka na androida 11 galaxy

Nie należy spodziewać się rewolucji, bo nowy system wdraża serię małych poprawek. Część paneli będzie teraz przezroczysta, a jedną z głównych nowości będzie grupowanie multimediów w centrum powiadomień. Pojawi się tam nowy kafelek, w którym w prosty sposób będziemy mogli przełączać się pomiędzy źródłami dźwięku.

samsung one ui 3.0 nakladka na androida 11 galaxy

Część powiadomień będzie też bardziej rozbudowana, co zobaczymy np. w przypadku komunikatorów. Ekran blokady zostanie zaktualizowany o rotujące tapety, które będą mogły zmieniać się co jakiś czas na bazie jednej z 10 kolekcji.

Jedną z ciekawszych nowości jest urozmaicenie haptycznych reakcji smartfona. Interakcja z niektórymi elementami interfejsu ma wywoływać lekkie wibracje, co zapowiada się ciekawie z użytkowego punktu widzenia.

Jakie smartfony Samsunga docelowo dostaną One UI 3 i Androida 11?

samsung one ui 3.0 nakladka na androida 11 galaxy

Aktualizacji mogą się spodziewać posiadacze smartfonów serii Galaxy Note 20, S10 oraz Note 10, a także osoby korzystające ze składanych smartfonów Galaxy Z Fold 2 i Galaxy Z Flip. Wszystkie tu urządzenia zostaną zaktualizowane w ciągu kilku tygodni. One UI 3 trafi też na wybrane modele serii Galaxy A, a aktualizację zobaczymy w pierwszej połowie 2021 r.

Kogo zabrakło? Póki co wielkim nieobecnym jest Samsung Galaxy S20 FE. Nie trafił on do pierwszej fali aktualizacji i nie jest wymieniony w kolejnych. Obstawiam jednak, że to tylko niedopatrzenie. Aktualizacja S20 FE pojawia się w przeciekach z Twittera, a ma zostać udostępniona 14 grudnia. Według nieoficjalnych informacji seria Note 20 otrzyma aktualizację 7 grudnia.

REKLAMA

Samsung swoim zwyczajem robi świetną robotę z aktualizacjami. Nowe wersje oprogramowania są przygotowywane bardzo szybko, jako pierwsze lub jedne z pierwszych na całym rynku. Tak jest też w wypadku Androida 11 i One UI 3. Jednocześnie Samsung nie zmienia swojej polityki aktualizacji, w ramach której na nowe wersje systemu można liczyć tylko przez dwa lata. Użytkownicy Galaxy S9 mogą zapomnieć o Androidzie 11, a przecież nadal mają szybkie urządzenia.

W świecie Androida jest to jednak standardem. A szkoda, bo Apple pokazuje, że da się sprawnie aktualizować smartfony nie tylko przez 2-3 lata, ale nawet przez pięć, co widzimy np. w przypadku iPhone'a 6S z 2015 r., który może działać z najnowszym iOS 14.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA