REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Blik oficjalnie w App Storze. Apple podbija świat płatności, a polskie rozwiązanie podbija Apple’a

Polskie rozwiązanie z kategorii płatności mobilnych doczekało się oficjalnego wsparcia w App Storze. Od teraz przy pomocy systemu Blik doładujemy konto Apple ID wybraną pulą środków (od 5 zł), które wydamy później na gry i programy.

13.11.2020
17:16
app store streaming gier regulamin xcloud stadia geforce now
REKLAMA

Blik jest jedną z czterech metod płatności bezgotówkowych, jakie mogę aktywować na moim iPhonie 12. Pozostałe to karta płatnicza, Apple Pay oraz faktura u operatora (tylko dla klientów Play i Orange).

REKLAMA

Przy pomocy płatności Blik możemy tylko i wyłącznie zasilać konto Apple ID.

Za pośrednictwem polskiego systemu płatności mobilnych nie kupimy bezpośrednio żadnej gry ani żadnego programu w App Store. Możemy za to wykorzystać Blika do zwiększenia salda naszego konta użytkownika Apple ID, aby później przeznaczać wcześniej dodane złotówki na aplikacje bądź mikrotransakcje wewnątrz tych aplikacji.

Warto zaznaczyć, że wsparcie systemu Blik dla doładowań Apple ID działa w całym środowisku Apple’a. Nie tylko na telefonach iPhone oraz tabletach iPad, ale również na komputerach z systemem MacOS. Właśnie dodałem zawrotne 5 zł do swojego salda z poziomu MacBooka Pro w najnowszej aktualizacji MacOS Big Sur. Wszystko działa tak, jak powinno. Systemowe potwierdzenie transakcji otrzymałem po około minucie.

Blikiem możemy także opłacić chmurę iCloud, Apple Music czy Apple Arcade.

 class="wp-image-1496144"

Polski system płatności pozwala zapłacić za każdy abonament, produkt i usługę połączoną łańcuchem zależności z Apple ID. Co za tym idzie, przy pomocy Blika możemy opłacić subskrypcję Apple Music, jak również nabyć niezwykle drogi program Final Cut Pro bezpośrednio z App Store.

Wsparcie dla systemu Blik idealnie zbiegło się w czasie z wprowadzeniem abonamentu Apple One na polski rynek. W cenie 24,99 zł miesięcznie zyskujemy pełen dostęp do Apple Music, Apple Arcade, Apple TV oraz iCloud (50 GB). Łączony abonament możemy opłacić np. przy pomocy Blika, omijając w ten sposób konieczność wpisywania danych naszej karty płatniczej.

 class="wp-image-1496153"

Blik powstał w 2015 r. Stoi za nim spółka Polski Standard Płatności, utworzona przez sześć banków: Alior, BZ WBK, ING, mBank, Millennium i PKO BP. Rozwiązanie wyrosłe na bazie autorskich płatności IKO w PKO BP miało pięć lat temu jasne zadanie: ograniczyć rolę i siłę pośredników transakcji bezgotówkowych, to jest firm Visa i MasterCard.

REKLAMA

W ciągu tych pięciu lat wiele się zmieniło. Polacy zaczęli korzystać z rozwiązania polskich banków na skalę masową. Podczas samego tylko Dnia Singla sprzed kilku dni Blik zrealizował 2,8 miliona transakcji bezgotówkowych. Wysoka popularność rozwiązania na jednym z większych europejskich rynków doprowadziła do dwóch ważnych konsekwencji. Po pierwsze, MasterCard połączył siły z Polskim Standardem Płatności, stając się udziałowcem spółki. Po drugie, planowana jest międzynarodowa ekspansja polskiego rozwiązania na rynki zagraniczne.

Środowisko Apple’a może być solidną bazą wypadową do przyszłej walki o globalnego klienta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA