REKLAMA

PS5 obsłuży DualShocki 4 z PS4, ale jest haczyk - nowe gry wymagają kontrolera DualSense

Nie wrzucaj jeszcze swoich DualShocków 4 na OLX-a, bo pady od konsoli PS4 będą zgodne z PS5. Jest tylko jeden haczyk — nowe gry i tak będą wymagały do działania DualSense’a. A co z pozostałymi akcesoriami? Sony odsłania karty.

03.08.2020 15.50
dualsense playstation 5 ps5 ps4 playstation 4 kompatybilnosc pad kontroler
REKLAMA

Microsoft już dawno temu ogłosił, że kontrolery od konsol z rodziny Xbox One będzie można podłączyć do konsoli Xbox Series X. Wynika to z faktu, że akcesorium przygotowany z myślą o nowej konsoli w zasadzie niewiele się różni od tego, które sprzedawane jest od lat poza przyciskiem do robienia zrzutów ekranu. W przypadku urządzeń Sony sprawa jest ciut bardziej skomplikowana.

REKLAMA

DualShocka 4 da się podpiąć do PS5, ale tylko z myślą o grach z PS4 uruchamianych w trybie wstecznej kompatybilności.

Oznacza to, że te starsze pady, które gracze mają już u siebie w domach, nie będą kompatybilne z PlayStation 5 w stu procentach. Tak jak będzie można je wykorzystać, by zagrać w gry z poprzedniej generacji, tak te nowe produkcje wydawane tylko na PS5 będą wymagały posiadania nowego kontrolera.

DualSense class="wp-image-1221607"

To smutna wieść, bo tym samym Sony wymaga od graczy zakupu dodatkowego akcesorium, jeśli będą chcieli zagrać w więcej osób przy jednym ekranie w np. nową bijatykę. Do tego, jeśli gracze uszkodzą swojego DualSense’a, nie będą mogli go zastąpić znacznie tańszym DualShockiem 4.

W razie awarii DualSense’a trzeba będzie kupić nowszego i droższego pada, by dalej grać w gry wydane na PlayStation 5.

Takie podejście ma jednak swoje plusy, bo DualSense będzie wyposażony w nowy silnik haptyczny i kilka innych unikalnych rozwiązań. Gdyby wszystkie gry musiały być zgodne z padem od PS4, to tych nowości nigdy nie wykorzystano by w pełni, bo cały czas deweloperzy musieliby patrzeć wstecz.

Jest w tym wszystkim jedna dobra wiadomość, która ucieszy wszystkich — akumulator w DualSense ma pozwolić na kilka godzin zabawy więcej niż ten wbudowany w DualShocka 4. Osoby, które do tej pory kupowały dwa pady, bo jeden im potrafił się rozładować w trakcie zabawy, mogą nie mieć już takiej potrzeby.

A co pozostałymi akcesoriami od PlayStation 4 i goglami PlayStation VR?

REKLAMA

Z grami wydanymi pierwotnie na PS4 będą zgodne wszystkie przygotowane we współpracy z Sony kierownice i najróżniejszej maści joysticki. Oprócz tego nowa konsola wspiera zestawy słuchawkowe: bezprzewodowe Gold i Platinum oraz te firm trzecich podpinane via USB lub minijack.

Sony dawno też potwierdziło, że z PS5 będą zgodne zestawy PSVR, ale na tym nie koniec. Kompatybilne z konsolą będą też kontrolery Move i Aim Controller oraz PlayStation Camera. W tym ostatnim przypadku trzeba będzie jednak użyć adaptera, ale posiadacze gogli otrzymają go za darmo.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA