REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

YouTube wreszcie gotowy na telewizory 8K. Google wdraża kodek AV1

Pierwsze telewizory 8K podobno sprzedają się w Polsce całkiem nieźle – oczywiście w kontekście ich absurdalnych na dziś cen. Co więcej, już niedługo ich posiadacze obejrzą na nich coś więcej, niż tylko materiały promocyjne.

11.05.2020
10:09
samsung qled 8k
REKLAMA

Kupno telewizora z matrycą o rozdzielczości 8K może służyć dziś trzem celom:

REKLAMA
  • chęci zamanifestowania znajomym zasobnością swojego portfela – ceny tych telewizorów wyrażane są w dziesiątkach tysięcy złotych.
  • chęci uzyskania jak najwyższej jakości obrazu materiałów w niższej rozdzielczości – większość modeli wykorzystuje algorytmy SI do rekonstrukcji obrazu do rozdzielczości 8K, modele LCD zazwyczaj zawierają też rekordową ilość stref wygaszania
  • chęci bycia gotowym na przyszłość rozrywki, w której 8K będzie już standardem lub chociaż formatem premium

Bo na dziś, przynajmniej w Polsce, treści 8K w zasadzie nie ma. Żaden usługodawca VOD i żaden nadawca treści nie oferuje materiałów o tak dużej rozdzielczości. O czym zresztą mieliśmy okazję się przekonać testując na łamach Spider’s Web pierwsze telewizory z matrycami 8K, mając problem z odnalezieniem materiałów pozwalających na sprawdzenie pełni ich możliwości.

To właśnie się zmienia. YouTube wdraża u siebie zgodny z telewizorami kodek 8K.

Materiałów 8K na YouTubie nie ma zbyt wiele, ale da się je znaleźć bez większego problemu wykorzystując chociażby pecetową przeglądarkę internetową. Jednak nawet jeśli taki materiał odnajdziemy, a następnie zechcemy go uruchomić na telewizyjnej wersji aplikacji YouTube, szybko odkryjemy, że ta nie pozwala nam włączyć wyższej rozdzielczości niż 4K.

QLED Q950R recenzja class="wp-image-996495"

Przyczyną tego stanu rzeczy był brak obsługi kodeku AV1 przez usługę, który został uznany przez branżę telewizyjną jako format przyszłości dla materiałów w bardzo wysokich rozdzielczościach. Na początku bieżącego roku YouTube eksperymentalnie wdrożył jego obsługę dla urządzeń z Android TV i wybranymi mikroprocesorami Broadcoma i Realteka. Teraz jest włączana globalnie dla wszystkich, w tym w urządzeniach z systemami Tizen czy webOS – choć niektóre z nich będą wymagały aktualizacji oprogramowania.

Swoje zaangażowanie w wsparcie kodeku AV1 potwierdzili, między innymi, LG, Samsung, TCL, Philips, Amazon, Apple, Facebook, Intel. Netflix i Microsoft.

Dlaczego właśnie AV1? Sceptycy wskazują, że nie jest to najwydajniejszy z kodeków.

Jako konkurenta wskazuje się kodek VVC, który ma być rozwinięciem formatu HEVC. Sęk w tym że konkurent korzysta z własnościowej technologii, której licencjonowanie może być problematyczne i kosztowne. AV1 jest otwarty, w pełni darmowy i stanowi rozwinięcie równie otwartego kodeka VP9.

REKLAMA

YouTube nie jest jedyną usługą VOD korzystającą już dziś z AV1. Kodek ten jest też wykorzystywany przez Vimeo, choć tylko dla wybranych przez moderację materiałów. W trakcie jego wdrażania jest również Facebook Watch. Obsługę AV1 na przyszły rok planuje też Twitch.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA