REKLAMA

Gwiazda podwójna V Sagittae eksploduje przed końcem wieku. Blaskiem dorówna Syriuszowi

Słabo świecąca gwiazda V Sagittae znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzały jest ledwo widoczna nawet dla całkiem dużych teleskopów. Najprawdopodobniej zmieni się to w okolicach 2083 r., kiedy eksplodując, swoim blaskiem dorówna Syriuszowi, najjaśniejszej gwieździe nocnego nieba. 

08.01.2020 19.29
Wizja artystyczna przedstawiająca układ podwójny przed eksplozją nową. Źródło: NASA
REKLAMA
REKLAMA

W trakcie tej eksplozji, V Sge będzie najjaśniejszą gwiazdą w całej Drodze Mlecznej - takimi informacjami podzielili się właśnie naukowcy biorący udział w 235. spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS), które odbywa się w tym roku w Honolulu.

Wizja artystyczna przedstawiająca układ podwójny przed eksplozją nową. Źródło: NASA class="wp-image-1067598"

Profesor Bradley E. Schaefer z Uniwersytetu Stanowego Luizjany jest przekonany, że dokładnie zna najbliższą przyszłość tego układu podwójnego:

Czym jest V Sge?

Jest to układ gwiazd należący do klasy tzw. zmiennych kataklizmicznych. Są to ciasne układy składające się z masywnego białego karła oraz mniej masywnej gwiazdy podobnej do Słońca, w których masa zwykłej gwiazdy stopniowo opada na białego karła. V Sge to jak dotąd najbardziej ekstremalny przykład zmiennej kataklizmicznej. Jest on niemal 100 razy jaśniejszy od innych znanych układów tego typu. Układ emituje niezwykle silne wiatry gwiezdne porównywalne z tymi emitowanymi przez masywne gwiazdy pod koniec życia. Spowodowane jest to tym, że akurat w przypadku V Sge zwykła gwiazda jest prawie cztery razy masywniejsza od białego karła. We wszystkich innych znanych układach kataklizmicznych to biały karzeł jest masywniejszy od krążącej wokół niego gwiazdy - tutaj jest odwrotnie.

Skąd wiadomo, że dojdzie do eksplozji?

Badacze przeanalizowali jasność układu V Sge na archiwalnych zdjęciach znajdujących się w Obserwatorium Harvard College, a sięgających 1890 r. Okazało się, że jasność układu systematycznie rośnie, wzrastając dziesięciokrotnie między 1890 a 2010 r. To niespotykane zachowanie układu potwierdzono także w danych archiwalnych znajdujących się w bazie danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Obserwatorów Gwiazd Zmiennych (AAVSO), w których jasność wzrosła 10-krotnie między 1907 a 2015 r.

REKLAMA

Niepewność obliczeń momentu eksplozji to +/- 16 lat, a więc do połączenia tych dwóch gwiazd dojdzie między 2067 a 2099 r. Pozostaje nam zatem zacząć się zdrowo odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia, aby jakoś dotrwać do tego momentu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA