REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Canon EOS R Mark II na horyzoncie. Może otrzymać wyjątkowy system Dual IS

Canon EOS R nie jest starym aparatem, ale w 2020 r. możemy zobaczyć jego następcę. Ostatni patent Canona wskazuje, że nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec może otrzymać wyjątkowy system Dual IS. Co to takiego i jak ma działać?

23.12.2019
21:54
Canon EOS R
REKLAMA
REKLAMA
Canon EOS R class="wp-image-1062966"
Canon EOS R

Canon EOS R - co wiemy o jego następcy?

Canon EOS R, czyli pierwszy aparat tej serii, miał swoją premierę we wrześniu 2018 r. To wciąż dosyć świeży sprzęt, ale już dużo mówi się o jego następcy.

Najnowsze raporty mówią o tym, że Canon pokaże w 2020 r. nie jeden, a dwa nowe pełnoklatkowe bezlusterkowce: EOS R Mark II oraz Canon EOS Rs o wysokiej rozdzielczości.

Canon EOS R Mark II ma być już podobno testowany przez niedużą grupę fotografów, zapewne zaufanych ambasadorów japońskiej marki. Aparat ma mieć jednak swoją premierę dopiero podczas targów Photokina, które odbędą się w maju 2020. Z targów wycofało się większość dużych marek fotograficznych jak Olympus, Nikon, Leica, a ostatnio także Fujifilm. Uwaga zwiedzających będzie podzielona pomiędzy Canona, Sony i Panasonika.

 class="wp-image-1062960"
Canon EOS R

Canon EOS R Mark II ma być pod wieloma względami podobny do drugiego modelu, Canon EOS Rs, o którym pisałem już w zestawieniu Kupować teraz czy czekać? Te aparaty fotograficzne zadebiutują w 2020 r.. Canon EOS Rs powinien zostać pokazany już w lutym i oferować matrycę o rekordowej rozdzielczości aż 75 megapikseli, którą obsłuży procesor Digic 9. Korpus ma być utrzymany w podobnej stylistyce, co pierwowzór, ale otrzyma podwójny slot na karty pamięci, a panel dotykowy ma zostać zastąpiony przez klasyczny joystick. Oby nie były to jedyne zmiany. Aż prosi się, aby rozbudowano możliwości filmowe. EOS R nagrywa bowiem filmy 4K z cropem 1,7x. To nie przekonuje współczesnych fotografów-filmowców, a konkurencja oferuje dużo więcej. Jeśli następca tego modelu ma stawiać czoła Sony to Canon powinien coś z tym zrobić.

Dual IS w nowych Canonach EOS R?

Dosyć krótki odstęp czasu od premiery EOS-a R wskazuje, że w jego następcy nie znajdziemy zbyt wielu nowości. Z drugiej strony serwisy plotkarskie co rusz informują o tym, że Canon pracuje nad dużą nowością.

Najnowszy patent złożony przez firmę Canon może zdradzić rąbek tajemnicy na temat technologii, którą zobaczymy w nowych aparatach tego producenta. Portal Canon News ujawnił, że chodzi system Dual IS, czyli stabilizacji matrycy (IBIS) współpracujący ze stabilizacją obiektywu. Czy to jest system, który zobaczymy w następcy modelu EOS R?

 class="wp-image-1062942"

To nie jest pierwszy patent złożony w japońskim urzędzie dotyczący działania systemu Dual IS, co wyraźnie wskazuje, że Canon ciężko pracuje nad stworzeniem takiego skutecznego systemu.

 class="wp-image-1062945"

Jak podaje Canon News, patent wskazuje, jak ten system ma działać. Stabilizacja ma być wyłączona podczas kadrowania i włączać się dopiero po naciśnięciu spustu migawki. W efekcie kadr może się nieco zmienić w miarę przemieszczania się stabilizowanego czujnika i elementów obiektywu w celu skompensowania drgań aparatu.

Brak systemu stabilizacji matrycy to jeden z głównych minusów aparatów z serii EOS R

Zaprezentowane w tym samym czasie Nikony Z6 i Z7 mają całkiem udany system IBIS. Pełnoklatkowe bezlustrkowce Sony już dawno oferują system stabilizacji matrycy. O aparatach systemu Mikro Cztery Trzecie nawet nie wspominając, chociaż tam akurat są mniejsze matryce, które stosunkowo łatwiej stabilizować. Jedynym bezusterkowym systemem bez IBIS w większości korpusów jest Fujifilm (jedyny model to X-H1). Jednak także tu można się spodziewać, że niebawem producent pokaże następcę X-T3 ze stabilizacją matrycy.

REKLAMA
Nikon Z6 class="wp-image-1062969"
Nikon Z6 ma system stabilizacji matrycy w korpusie

Canon jest tu wyraźnie w tyle, ale jednym ruchem może wyprzedzić konkurencję. Wnioski patentowe mówią bowiem nie o zwykłym systemie stabilizacji matrycy, ale systemie Dual IS, czyli łączącym IBIS ze stabilizacją w obiektywie. To rozwiązanie znane już od lat, chociażby z niektórych bezlusterkowców systemu Mikro Cztery Trzecie. Taki system daje wyższą skuteczność, niż sam system IS wbudowany w korpus. Trzymam kciuku, aby nowe bezlusterkowca Canona otrzymały system Dual IS. To jedno rozwiązanie może nieco namieszać na rynku pełnoklatkowych bezlusterkowców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA