REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Rusza głosowanie na Młodzieżowe słowo roku xD

Znów rusza głosowanie w jednym z najbardziej sztosowych językowych plebiscytów xD. 

30.10.2019
17:46
Młodzieżowe słowo roku plebiscyt
REKLAMA
REKLAMA

Rusza kolejna edycja plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku. Każdy może wejść na stronę słownika języka polskiego PWN i zgłosić na niej słowo, które według niego zasługuje na ten chlubny tytuł.

Słowem roku zostanie to, które zaproponuje największa liczba internautów. W trakcie trwania konkursu będzie można podejrzeć jego rozwój, zaglądając na stronę plebiscytu. Pojawią się na niej wybrać propozycje i ich definicje. Zgłaszać można słowa już istniejące, neologizmy, a nawet emotikony, które rozszerzyły swoje znaczenie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Słowo to nie musi być nowe, ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe. Doceniamy kreatywność modeli słowotwórczych, estetykę, humor, a także stopień, w którym nowe słowo wypełnia lukę w dotychczasowym słowniku – czytamy na stronie plebiscytu.

Poza słowem roku wybieranym vox populi dodatkowe wyróżnione zostaną przyznane wyselekcjonowanym przez jury określeniom, które wybiją się w takich kategoriach jak oryginalność i przydatność.

Niezły sztos dzbany XD

Trzy lata temu koronę słów młodzieżowych otrzymał „sztos”. Dwa lata temu „XD” zostało nobilitowane ze zwykłej emotki do roli słowa i to nie byle jakiego, ale słowa roku. Rok temu zaś konkursowa kapituła orzekła, że najbardziej godny wyróżnienia jest spopularyzowany przez Klocucha „dzban”. Choć to określenie ma jednoznacznie negatywny wydźwięk, nie jest postrzegane jako przesadnie obraźliwe. Chyba serca nas wszystkich podbił między innymi jego ogólnoludzki wydźwięk, bo, nie wstydźmy się tego, ale czasami każdy z nas zachowuje się jak dzban.

REKLAMA

Rok temu dzban gonił masny, za nim na podium znalazł się prestiżowy. Uwagę jury zwrócił zaś zwyklak, normik oraz przecudny neologizm mamadżer.

Co roku wyniki plebiscytu sprawiają dużo radości językoznawcom, dzieciakom i zwykłym zgredom, którzy, czytając jego wyniki, łudzą się płonną nadzieją, że wreszcie zrozumieją cokolwiek z tego, o czym szumią młodzi. Zgłaszać swoje propozycje można do 30 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA