REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Dzban - niby pusty, a emocji w nim wiele. Wybrano młodzieżowe słowo 2018 roku

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, jak zwykle nie zawodzi. Po dźwięcznym sztosie i fenomenalnie zwięzłym XD przyszedł czas na dzban. To świetny wybór. 2018 był bowiem niewątpliwie rokiem dzbanów.

10.12.2018
12:54
dzban młodzieżowe słowo roku 2018
REKLAMA
REKLAMA

Internauci pokochali dzbany. W plebiscycie oddano w sumie niemal 10 tys. głosów, a z nich wszystkich aż 30 proc. nosiło dumny nagłówek dzban.

Młodzieżowe słowo roku 2018, czyli co znaczy dzban?

Choć teoretycznie, jaki jest dzban, każdy widzi, to podawane przez internautów definicje różnią się od siebie, nazwijmy to dyplomatycznie zdiagnozowanym stopniem intelektualnej ułomności. Podczas gdy jedni używają tego słowa w formie żartobliwej łagodnej połajanki, inni dzban traktują jako poważną obrazę dużego kalibru.

Od jednoznacznie negatywnych: „osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden” po łagodne „niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela”. Są też definicje obrazowe: „ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada” i zwięzłe „no debil”. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: „Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.” - pisze w komentarzu do plebiscytu juror Marek Łaziński.

Dzban ma tę przewagę nad bardziej tradycyjnymi inwektywami, że nie przyciąga czujnego oka ludzkich moderatorów ani algorytmów. Wyzywając kogoś od dzbanów można mieć sporo nadziei na to, że ujdzie nam to na sucho. W końcu trudno ten epitet brać jakoś super poważnie.

Skąd idziesz, dzbanie?

Jak tłumaczy Bartek Chaciński, drugi z jurorów, dzban zawdzięcza swoją popularność Klocuchowi. Poniesione przez fanów youtubera niby kaganek oświaty do szkół, liceów, a także głąb i wszerz internetu na dobre zadomowiło się na językach młodzieży. Obecnie nie trzeba już wiedzieć, kim jest Klocuch, by wiedzieć, kim jest dzban i wszędzie widzieć dzbanizm.

REKLAMA

Poza językowym pięknem dzban ma też tę zaletę, że łatwo można go wykorzystać do tworzenia memów. Wystarczy dokleić dzban na wybranej fotce lub rysunku i już wiadomo, o co chodzi. A jak wiemy, internauci kochają swoje memy.

Wszystkim głosującym na dzbany i wszystkim dzbanom z całego serca gratulujemy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA