Operatorzy  / News

Łabędzi śpiew Huaweia w Polsce. Oświadczenie firmy w sprawie 5G nie znajdzie posłuchu u rządzących

272 interakcji
dołącz do dyskusji

Zniesienie wiz dla Polaków podczas podróży do Stanów Zjednoczonych to tylko jedna z kwestii, jakie podniesiono podczas weekendowych rozmów pomiędzy przedstawicielami polskiego i amerykańskiego rządu. Nasze kraje mają zamiar współpracować, ku niezadowoleniu Chin, w kwestii sieci 5G. Huawei wydał właśnie oświadczenie w tej sprawie.

Już pod koniec minionego miesiąca szef firmy Huawei wystosował dramatyczne oświadczenie: obecny okres to być albo nie być dla jego firmy. Nie ma też wątpliwości, że globalne kłopoty Huaweia mocno odcisnęły się na jego pozycji w Polsce. Dotyczy to nie tylko sprzedaży urządzeń konsumenckich, ale również rozwoju infrastruktury 5G.

To ciekawy rozwój sytuacji, gdyż Huawei był jednym z partnerów polskich telekomów przy rozwoju sieci LTE. Firma była tym samym naturalnym wyborem jako kontrahent przy rozwoju sieci kolejnej generacji. Teraz nie jest to jednak takie oczywiste, a chińskie przedsiębiorstwo może nie mieć za wiele do powiedzenia w kwestii 5G w Polsce.

Huawei staje się powoli firmus non grata również w naszym kraju.

Przedstawiciele administracji prezydenta Donalda Trumpa oraz polskiego rządu doszli do porozumienia - wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Mike Pence, oraz premier naszego kraju, Mateusz Morawiecki, podpisali deklarację dotyczącą bezpieczeństwo sieci 5G.

Potwierdziło to doniesienia Reutersa, co do celu wizyty amerykańskich polityków w naszym kraju. Nic dziwnego, że Huawei, który boryka się z problemami na kilku różnych frontach - jego kolejny sztandarowy telefon Huawei Mate 30 ma być pozbawiony usług Google’a - postanowił zareagować.

Oświadczenie firmy Huawei ws. współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych przy rozwoju sieci 5G:

Cyberbezpieczeństwo jest zasadniczo kwestią techniczną. Huawei sprzeciwia się upolitycznieniu kwestii technologii 5G. Uważamy, że cyberbezpieczeństwem należy zarządzać w oparciu o fakty i standardyzację, a nie spekulacje i uprzedzenia.

Huawei jest prywatną firmą należącą w całości do pracowników, z jasną strukturą własności i zarządzania. Żadna agencja rządowa ani zewnętrzna organizacja nie posiada udziałów w Huawei i w żaden sposób nie kontroluje działalności firmy.

Przez ponad 30 lat Huawei dostarczył usługi trzem miliardom ludzi na całym świecie, w tym w Polsce. Mamy solidny system zapewniania bezpieczeństwa cybernetycznego i duże osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa. Przyczyniliśmy się także do rozwoju gospodarczego i cyfrowego Polski.

Jesteśmy przekonani, że polski rząd podejmie właściwe decyzje dotyczące rozwoju kraju i interesów obywateli. Będziemy nadal dostarczać Polsce bezpieczne i niezawodne produkty i rozwiązania, przekształcając nasze innowacje w siłę napędową polskiego wzrostu gospodarczego.

Huawei zwraca uwagę na to, że spór o udział firmy w rozwoju sieci 5G przyjął wymiar nie tylko gospodarczy, ale również polityczny. Nie zapowiada się jednak na to, by apele firmy Huawei o to, by nie grać politycznie siecią 5G, zyskały posłuch u rządzących.

Konsumentom pozostaje mieć nadzieję, że faktycznie dzięki temu sieć 5G w naszym kraju będzie bezpieczniejsza. Już teraz bowiem wiemy, że pojawi się ona później, niż by mogła, gdyż wykluczenie firmy Huawei z prac opóźni jej wdrożenie o miesiące, jeśli nie lata. Na to jednak jako konsumenci wpływu nie mamy…

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst