REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kolejny sprawdzian dla Huaweia. Mate 30 ma być pozbawiony aplikacji Google'a

Huaweia czeka najpoważniejszy sprawdzian na rynku. Smartfony Huawei Mate 30 mają być pozbawione aplikacji Google'a.

29.08.2019
11:54
Huawei Mate 30 ma być pozbawiony aplikacji Google'a
REKLAMA
REKLAMA

Agencja Rauters uzyskała od przedstawiciela Google'a potwierdzenie, że na telefonach Huawei Mate 30 nie będzie aplikacji firmy. Chiński gigant nie zamierza jednak porzucać planów podboju smartfonowego świata, tylko dlatego że zakazy prezydenta Stanów Zjednoczonych stają mu na drodze. Firma może wbrew przeciwnościom wypuścić na rynek europejski swojego sztandarowego smartfona bez dostępu do aplikacji Google'a. Rzeczywistość może ochłodzić optymizm Chińczyków.

Huawei Mate 30 bez Map, Zdjęć, Dysku, a co najgorsze Sklepu.

Huawei stoi przed paskudnym wyborem. Może skorzystać z otwartoźródłowej wersji Androida, albo z Harmony OS.– własnego systemu operacyjnego zbudowanego właśnie na taką okazję. Oba rozwiązania na tym etapie mają jednak przede wszystkim wady, a główną jest brak dostępu do aplikacji, które użytkownicy uważają za niezbędne i oczywiste na swoim telefonie.

Bez względu na to, co wybiorą Chińczycy, na ich smartfonach w Europie nie będzie Map, Zdjęć, ani Sklepu Google. O ile system operacyjny niewiele mówi przeciętnemu użytkownikowi, to informacja o tym, że nie będzie on miał dostępu chociażby do szalenie popularnych map może skutecznie ostudzić entuzjazm nawet najzagorzalszych fanów marki. Nawet najpiękniejszy design i najlepsza specyfikacja nie powstrzymają ich po sięgnięcie po telefon konkurencji.

Huawei ma pecha, istnieje w ciekawych czasach.

Choć niedawno Stany Zjednoczone przedłużyły amerykańskim korporacjom licencje na handel z Huaweiem, nie ma ona zastosowania w tym wypadku, dotyczy bowiem tylko istniejących sprzętów, a linia Mate 30 będzie nowością.

W teorii istnieje furtka, która pozwoliłaby ten problem poszczególnym firmom rozwiązać. Próbowało z niej skorzystać 130 korporacji ze Stanów Zjednoczonych, które złożyły aplikacje o licencję na dalszą współpracę z Huaweiem. Wszystkie one zostały odrzucone. Furtka jest zamknięta na trzy spusty i kilkanaście kłódek, a pęk z kluczami do nich dzierży Donald Trump. Huawei to jego zakładnik w konflikcie z Chinami, a tych tak łatwo się nie uwalnia.

REKLAMA

Huawei Mate 30 będzie miał prawdopodnie premierę 18 września. O Huawei Mate 30 Pro wiemy już co nieco.

*Na zdjęciu tytułowym jest Huawei Mate 20 X 5G.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA